Adanalı çevrimli 4 metrekarelik dükkanında siftinlik gramofonlara curcunalı veriyor

Adana’bile ateş parçası Serkan Gülgör, dört metrekarelik dükkanında kötü gramofonları onarım ederek onları evvel günkü haline getiriyor.

Gülgör, tarihi Tepebağ Mahallesi’nde bulunan Paris Pasajı’nda 13 yıldan bu yana gramofonlara yeniden patırtılı veriyor.

Küçük dükkanında gramofondan yankılanan enstrüman sesleri eşliğinde çalışan 34 yaşındaki Gülgör, Adana’nın yanında çevre illerden getirilen döküntü gramofonları da tamirat ediyor.

Gülgör, AA muhabirine, 2009’de Van Yüzünü Sene Üniversitesi Elektronik Teknolojisi Programından mezun olduğunu söyledi.

Küçüklüğünden beri elektroniğe merakı olduğunu anlatan Gülgör, “Küçükken elektronik malzemelerle uğraşırdım. Babam eve teyp getirdiğinde bozar gene yapardım. Meraktan ufuk lisede elektronik bölümünde okudum.” diye niteleyerek konuştu.

Gülgör, üniversitede da bu bölümü yeğleme ettiğini ve kendini daha da geliştirdiğini belirtti.

-“Müşterilerimin mutluluğu hoşuma gidiyor”

Mezun olduktan bilahare tıpkısı arkadaşının bozulan gramofonunu kendisine getirmesiyle bu işe başladığını nâkil Gülgör, şöyle bitmeme etti:

” Hatay, Osmaniye, Mersin, Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır, Van ve elan sayamadığım bir nice yerden müşterilerim var. Kendim dizayn gramofonlar, pikaplar dahi yapıyorum. Eskiyi yeniyle buluşturuyorum. Öncelikle işinizi seveceksiniz, işinizi sevdiğinizde gerisi geliyor doğrusu. Yıllardır istekle yapıyorum. Müşterilerimin mutluluğu hoşuma gidiyor. Annesinden, babasından evet üstelik dedesinden kalma cihazları getiriyorlar. Onların gözündeki bahtiyarlık benim üstelik mutluluğum oluyor. O cihazlarda yaşanmışlıklar var. Torunları veya çocukları olsun onları dinlediklerinde o günlere gidiyorlar, maziyi hatırlıyorlar.”

Gülgör, çalgı sesleri eşliğinde çalışmanın namına büyük sağlık verdiğini ve yorgunluk hissetmediğini anlatım etti.

Ömrü yettiğince bu mesleği bitmeme ettireceğini dile getiren Gülgör, “Dükkanım tarihi tıpkı sokakta bire bir zamanda müziğim daima çalar. Vatandaşlar ve esnaf üstelik dinler çok bahtiyar olurlar. Sokağımda vatandaşlara maziden saz esintisi da sunuyorum.” dedi.

Gülgör, bu işin inceliklerini öğrenmek isteyenlere kapısının temas devir kategorik olduğunu söyledi.

Share: