Ağustos ayı dış tecim rakamları açıklandı

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “İhracatımız geçtiğimiz yılın Ağustos ayına bakarak, yüzde 13.15 artışla 21,3 milyar dolar kendisine gerçekleşti. Bu bugüne büyüklüğünde genişlik erdemli ağustos ayı ihracat rakamıdır” dedi.

Gaziantep’te katıldığı Güneydoğu Küçük Asya İhracatçılar Birliği’nde (GAİB) Ağustos kocaoğlan dış ticaret rakamlarını açıklayan Nazır Muş, “Gaziantep kültür ve ticaret merkezi haline geldi. Gaziantep geçtiğimiz yıl 10 bilyon doları sabık ihracatıyla ülkemizin 5. sırasında meydan almaktadır. ESIR Kalıp Bankası küçülmeye başlamıştır. Ukrayna’dahi devam fail çekişme ve Tayvan krizi riskleri birlikte getirmektedir. Hububat koridoru anlaşmasıyla bugüne büyüklüğünde 1 milyon tona ulaşmıştır” dedi.

Bakan Mehmet Muş, “İhracatımız geçtiğimiz yılın Ağustos ayına göre, yüzdelik 13.15 artışla 21,3 milyar dolar yerine gerçekleşti. Bu bugüne büyüklüğünde bildirme erdemli ağustos kocaoğlan ihracat rakamıdır. Türkiye dış satım rekorlarına bitmeme ederek, 2022’nin 8. ayında üstelik en erdemli aylık ihracat değerini yakalamıştır. Aut ticaret hacmimiz yüzde yüzde 28,39 artarak 54 bilyon dolara yükselmiştir. Enerji ve kızıl dış ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzdelik 91,6 oldu” ifadelerini kullandı.

“Bildirme çok dış satım yapılan ülkeler”

Yeryüzü aşkın ihracat yapılan ülkeleri açıklayan Bakan Muş, “En aşkın dış satım yapılan ülkeler, Almanya 1 milyar 662 milyon dolar, ÇAKER 1 milyar 480 milyon dolar, Irak 1 bilyon 258 milyon dolarla başı çekti” şeklinde konuştu.

“TL ile yapılan ihracat rakamları”

Ağustos ayında TL ile ihracat yapılan devlet sayısı ve rakamları paylaşan Nazır Muş, “2022 yılı Ağustos ayında TL ile ihracat yaptığımız mutluluk sayısı 164, TL ile ihracat işleyen firma sayısı ise 6 bin 439 olmuştur. 2022 yılı Ağustos ayında TL ile yapılan dış satım tıpkı geçmiş yılın bir ayına bakarak yüzdelik 109 artış göstermiştir” diyerek konuştu. – GAZİANTEPShare: