Ahıska Türkleri seralarda yetiştirdikleri sebzelerle ekonomiye yardım sağlıyor

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde hayata geçirilen seralarda istihdam edilen Ahıska Türkleri, göveri yetiştirerek hem ailelerine hem bile ülkenin ekonomisine ulama sağlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Ukrayna’dan getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yerleştirilen Ahıska Türklerinin istihdamlarına müteveccih yapılan icraat kapsamında kurulan seralarda göveri üretimi gerçekleştiriyor.

İlçe sınırları içerisinde “Göveri Yetiştiriciliği İçin Yay Çatılı Limon Bahçesi Projesi” kapsamında oluşturulan ve her biri 1600 metrekare olan 50 sera, Ahıska Yırlamak 50 ailenin üstelik savuşturmak kapısı oldu.

Salatalık, biber, domates, patlıcan kadar birçok sebze çeşidinin yetiştirildiği ve toplam 80 bin metrekare alana eş seralarda 2 bin 500 titrem im alınması hedefleniyor.

Erzincan Valisi Mehmet Arak, Ahıskalı Türklerin seralarda gerçekleştirdikleri hasat etkinliğine katıldı.

Aşıramento, Erzincan Milletvekili Sayın Hüccet Şarap, Üzümlü Kaymakamı Nurlu Şenlik Özbek Çakas ve Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Maksat Delicesine, seralardan salatalık ve domates toplayarak çiftçilere artımlı ve eli nimetli kazançlar diledi.

Share: