Ahmet Şık’tan Nazır Muş’a ‘Ruhsar Pekcan’ Sorusu: “Özlük Bakanlığını Dolandıran Benzeri Harami Olduğu Ortaya Çıkmışken Ne Yaptınız”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Hazır, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a, çarkıt Nazır Ruhsar Pekcan’ın kişi şirketinden bakanlığa dezenfektan sattığını anımsatarak, “Siz o koltukta otururken sizden geçmiş oturan kayırıcı, kişi bakanlığını dolandıran tıpkısı eşkıya olduğu ortaya çıkmışken hangi yaptınız? Şöyle sorayım; sebep tek özdek yapmadınız” diyerek sordu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda zaman Tecim Bakanlığı, Helal Denklik Kurumu ve Rakiplik Kurumu’nun bütçeleri görüşülüyor.

Komisyonda bayram alan TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Derli Toplu, Bakan Mehmet Muş’a, eski Icra Vekili Ruhsar Pekcan’ın kendi şirketinden bakanlığa sattığı dezenfektanları anımsattı. Süslü, şunları söyledi:

“AKP, iktidara geldiğinde tam topluma ve halka şöyle bire bir hezel vermişti; ‘3Y ile mücadele edeceğiz’. Nedir o 3Y? Yöntemsizlik, yasaklar ve yoksullukla. Aradan güzeşte 20 yılda geldiğimiz noktaya baktığımızda hangi görüyoruz? Hayatın temas alanında herif bire bir yasaklar silsilesi ile cebin karşıyayız. Usulsüzlük derseniz, çok yalınlık söyleyeyim, Cumhuriyet Altını tarihinin toplamında işlenmiş yağmadan henüz iri ayrımsız üleştirme düzeni yaratıyor. Haliyle dahi yetersizlik en üst seviyeye ulaştı. Bunlar konuşulmasın diye üstelik vahim bile bir sansür mekanizması devreye girdi. Zahir girdi? Zaten konvansiyonel medya araçları denetleme altına alınmıştı, kalanın sesi çıkmaz ağıl geldi. Çünkü iktidarın denetimindeki hâkimiyet mensupları üzerinden bütün susturulmaya çalışıldı. Bu sansür zihniyetine nerede görüyoruz? Bakan Bey’e şunu hatırlatacağım; sabık sene bütçede demişti ki… Sayıştay raporlarını çok önemsediğini ve ortaya konulan bulguların gereğini yapacağını söylemişti. Bu sene çıkan Sayıştay raporlarına bakıyoruz, değil bulguların yerine getirilmesi, hem bulguların karartıldığını ve Sayıştay’ın henüz geçmiş ‘Bunlar sorunlu kayran’ dediği rastgele şeyin da üstünün üstelik karartıldığını görüyoruz.

Geçen sene halefi olduğunuz bakanın, kişi bakanlığını dolandırdığı, yöntemsizlik yaptığı, temas politik etiğe ehil olmadığını ortaya çıkaran benzeri madde yaşadık. Laf tartışmaya açıldı, nazır görevinden alındı. Cümle sandı ki acaba yargılanacak mı? Ama filhakika getirilen bu ucube sistemle onun de önü sınırlı. Bahis açıldığında, takım başkanvekiliniz Bülent Turan’a gazeteciler soru sorduğunda dedi kim ‘Biz, milletimize kavisli özne ki varsa gereğini yarmak üzere iktidara gelen tıpkı ekibiz. Yapanın yanına kar kalmamasını isteyen bir ekibiz’. Bunun bile herif ayrımsız hile olduğunu… Siz iki yıldır bu koltukta oturmanıza rağmen sizin bakanlığınızdan önceki görevinden alınan bakan, yani Ruhsar Pekcan, 21 Nisan 2021’birlikte Twitter’de sizi kutlama fail ve zat hizmetleri üzere Cumhurbaşkanı’na teşekkür fail konuşmasına dair tıpkı ileti paylaşmasının ardından ortadan kayboldu. Fantom oldu. Amma sizin ulaşacağınız mesafede. Bire Bir tek soru kritik etmek istiyorum? Siz o koltukta otururken sizden ilk oturan insan, kendi bakanlığını dolandıran aynı harami olduğu ortaya çıkmışken ne yaptınız? Şöyle sorayım; neden tek öz yapmadınız?”

Share: