Bursa’daki göl ve göletlere 2,5 milyon sazan yavrusu bırakıldı

Bursa’daki göl ve göletlere, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umumi Müdürlüğünce üretimi yapılan 2,5 milyon sazan yavru su bırakıldı.

Bakanlığın “Akarsu Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında, Orhangazi ilçesinde İznik Gölü’nün Yeniköy Altı Sahili’nde aktiflik düzenlendi.

İl Ekincilik ve Orman Müdür Muavini Mehmet Akif Şenyürek, konuşmasında, Bursa’nın 5 ilçesinde büyük ve itidalli ölçekli 45 göl ve gölette balıklandırma çalışması yapıldığını bildirdi.

Bu kapsamda memleket genelinde 2,5 milyon sazan yavrusu bırakıldığını belirten Şenyürek, “Sonuç 5 yıla baktığımızda 3 milyon 400 balığı suyla buluşturmuşken, bu sene biraz daha aşkın sayıda balığı göl ve göletlerimizde suyla buluşturuyoruz.” dedi.

Bursa’da su ürünleri üretiminin arttığını dile getiren Şenyürek, İznik Gölü’nün hususi biyolojik, morfolojik ve ekosisteme sahip olduğunu vurguladı.

Gölde 27 balık türünün yaşadığını aktaran Şenyürek şöyle konuştu:

“İznik Gölü’nde 4 avlak sahası ve 5 akarsu ürünleri avcılık kooperatifi bulunmakta olup 129 ruhsatlı balıkçı gemisi mevcuttur. Sportif avcılığın geliştirilmesi, göllerdeki balık popülasyonunun artırılması için Edirne İpsala Akarsu Ürünleri Araştırı İstasyonundan getirilen yavru balıklarla, Bakanlığımız Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umumi Müdürlüğünün organizasyonu ile İl Müdürlüğümüzce saf göl ve Büyükşehir Belediyesi kontrolündeki göletlerde balıklandırma çalışması yapılmaktadır. Sulama amaçlı yapılan göletlerin balıkçılığa kazandırılması çalışması ile tembel durumda olan kaynaklar üretime kazandırılarak ayrımlı istihsal modellerinin uygulanmasına imkan sağlayarak bu çerçevede ülkemizde eksikliği hissedilen sportif avcılık alanlarının ilimizde oluşturulması yönünde yüce tıpkısı kadem atılmıştır. Vatandaşlarımıza ve köylümüze sakıt fariza ise tabii göl ve göletlere bırakılan bu yavruların korunmasına koruyucu olunması ve bunların büyüyerek yeryüzü azından aynı kat üremesine punt sağlanmasıdır. Sonunda ortamda tabii üreme döngüsü sağlanacaktır.”

Balık yavrularının göle bırakılmasıyla sona eren programa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Büro Müdürü Akın Belgen, Orhangazi İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Çınar, Orhangazi Kültür Odası Başkanı Hasan Cevizlidere, akarsu ürünleri mühendisi Hacı Alay Ruz ve ekincilik teknikeri Şair Çelebi katıldı.

Share: