Rektör Çomaklı, ÜNİDAP 6. zaman toplantısına katıldı

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Yükseköğretim Müesses (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla Bingöl Üniversitesi aile sahipliğinde gerçekleştirilen Doğu Rum Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) 6. Dönüş toplantısına katıldı.

Şark Anadolu Bölgesindeki üniversiteler ve kalkınma ajanslarının güçlerini birleştirmek, eş icraat beğenmek ve bulundukları bölgenin kalkınmasına katkı arz etmek amacıyla kurulan ÜNİDAP’ın 6. Dönme toplantısına YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın birlikte, YÖK Yürütme Oturmuş Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ile alay malay Atatürk Üniversitesi ile Balkı İbrahim Çeçen, Ardahan, Bingöl, Bitlis Eren, Erzincan Binali Sebep, Erzurum Ustalık, Fırat, Hakkari, Iğdır, İnönü, Kafkas, Munzur, Muş Alparslan, Sivas Olgun ve Maharet, Sivas Cumhuriyet, Van Yüzüncü Yıl Üniversitelerinin rektörleri katıldı.

Akademik, fiziksel, bilimsel ve beşeri varlıklarını ve kaynaklarını benzeri araya beyan etmek, yatırımların ve hizmetlerin akilane, planlı, projeli, enerjik ve bereketli aynı biçimde gerçekleştirilebilmesi doğrultusunda paydaşlık ve iş birliği süreçlerinin geliştirilmesini uydurmak, ana temasının toplumsal kalkınma kendisine belirlenen ÜNİDAP’ın her sene tınlamalı namına gerçekleştirilmesinin kesim yükseköğretimine heybetli katkılar sunduğunu belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar yaptığı konuşmada şunları aktardı: “DAP Bölgesi Üniversiteler Birliğinin temsilcileriyle yıllık yerine düzenlenen toplantılarda benzeri araya gelerek hem yapılan çalışmalara dair değerlendirmelerde bulunuyor hem bile gelecek döneme dair el haritasının planlamasını yapıyoruz. Bu çerçevede 6.’sını gerçekleştirdiğimiz ÜNİDAP toplantısında siz altın konuklarımızla yeniden tıpkı araya gelmekten büyük tıpkısı bahtiyarlık duyuyorum” dedi.

Başkan Özvar: “Üniversitelerimiz Kurumsallaşma ve Tekemmül Sürecine Girdi”

Birlikten alçak doğar anlayışıyla DAP Havza Kalkınma İdaresi ile bölgedeki 16 üniversitenin tıpkısı araya geldiğini ve 2014 yılında üniversiteler birliğinin kurulduğunu hatırlatan Komutan Özvar: “Bundan mecmu 10 kamer evvel Erzurum’birlikte sizlerle bire bir araya mevrut ve hasbıhal etmiştik. O toplantıda lehçe kalkınma ve üniversitelerin rolüne ilgili düşüncelerimi dahi sizlere ifade etmiştim. Konuşmamda gerçek vurguladığım hususlardan biri, yükseköğretim kurumlarının birbirinin tıpkısı olma yönünde benzeri meyil içerisinde olduklarıdır. O antlaşma dahi belirttiğim için, tamam üniversitelerin birbirine benzemeye çalışmaları ve aynı misyona cemaat olmaları gelişmeyi ve ilerlemeyi engelleyen aynı durumdur. Üniversitelerimizin benzeri kısmının eğitimde, ayrımsız kısmının araştırı ve teknoloji üretiminde, bazılarının bile bölgesel kalkınmaya yardım ölçü odaklı farklılaşmasında yarar nabız ettiğimizi rapor etmiştim. Bu vesileyle şunu net yerine ifade etmek istiyorum: Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerimiz değişik kurumsallaşma düzeylerine sahiptirler. bununla birlikte, tezce hızlı hızlı topu topu çok kilolu tıpkısı kurumsallaşma evresini tamamlamış durumdadır. Dolayısıyla, özellikle 2006-2008 yılları arasındaki yükseköğretim kurumlarımızın “kuruluş süreci”nden çıkıp çıktı “kurumsallaşma ve tekâmül süreci”nde olduklarını memnuniyetle gözlemliyorum” şeklinde konuştu.

“Mektepli ve Öğretim Üyesi Profillerinde Çeşitlilik Sağlanmalı”

Yükseköğretim kurumlarımızdan ve üniversitelerimizden beklentilerimiz beyninde gördüğümüz yer şanlı hedeflerden biri birlikte, kurumlarımızın mektepli ve akademisyen profillerinde çeşitliliği icat etmek şeklindedir. Dolayısıyla, tıpkısı yandan bütün ülkeden öğrenci çekmenizi bekliyor, öte yandan bölgenizde çokça görgüsüz ulaşılabilir ve tıpkı zamanda birinci sınıf aynı eğitim hizmeti sunmanızı bekliyoruz. Ayrı Ayrı yörelerden üniversitelerimize katılacak öğrenciler kurumlarımızın ihtimal de bildirme büyük zenginliği ve gelecekte talih çapında inşa edilecek içtimai münasebat ağının teminatı olacaklardır.

Bu düşüncelerle; bugünkü toplantımızın verimli geçmesini, yükseköğretim sistemimize ve ülkemizin bölgesel kalkınma odaklı süreçlerinin gelişimine katkılar sağlamasını diliyorum. Ilkin toplantımıza karı sahipliği özne Bingöl Üniversitemiz görünmek için cemi ÜNİDAP üyesi üniversitelerimize, DAP Mıntıka Kalkınma İdaresi Başkanlığına ve bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Rektör Çomaklı: “Üniversitelerimiz, Topyekün Kalkınmanın Mimarları Olmaya Bitmeme Ediyor”

Toplantıyla ilişik değerlendirmede kâin Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise terbiye, erke, endüstri, tarım ve hayvancılık ile hars ve turizm konularında nahiye illerinin sorunları ele alınarak hal önerilerinin masaya yatırıldığını belirterek şunları söyledi: “ÜNİDAP’ın paydaşı adına katıldığımız 6. periyot toplantısı hem üniversiteler hem da toprak kalkınması açısından oldukça eli nimetli geçti. Bütün fonksiyonları ve paydaşlarıyla gelişigüzel içre bulunduğu bölgenin yaşam kalitesinin iyileştirilmesine ve artırılmasına hizmet fail kurumlar olan üniversitelerimiz, DAP Bölgesindeki beherglas ilimizi kalifiye vukuf ile buluşturarak topyekun kalkınmanın mimarları olmaya devam ediyor. Alay Malay çalışmanın mehabetli kazanımları dahi peşinde getirdiğinin oluşumlardan olan ÜNİDAP 6. zaman toplantısındaki çıktıların ülkemiz ve bölgemiz yerine balkı olmasını diliyorum” diyerek konuştu.

Toplantıda Lehçe Kalkınmaya Yardım Sağlayacak Projeler Ele Alındı

Toplantıda, ihtisaslaşma programlarının bölgesel kalkınma amacıyla önemine değinildiğini belirten Rektör Çomaklı: “Gelişigüzel üniversite temsilcisi öz üniversite çalışmaları için bilgiler verdi. Toplantıda antrparantez tarım ve hayvancılık, endüstri, beşeri-toplumsal sermaye ve sosyal enfrastrüktür, kurumsal yetenek, enfrastrüktür ve mekân kadar lehçe kalkınmaya yardım sağlayacak ayrımlı projeler de değerlendirildi. Biz birlikte hem Araştırı Üniversitesi olduktan sonraki çalışmalarımızı hem de bilimsel, araştırma-ihya ve sosyal ulama başlıklarında geliştirdiğimiz projeler hakkında hikmet paylaşımında bulunduk. Ayrımsız eski ÜNİDAP’a üniversitemiz sülale sahipliği yapmıştı. Bu dönemki toplantının Bingöl Üniversitesinde gerçekleşmesinden kontekst eşsiz mevkidaşım Prof. Dr. Prof. Dr. İbrahim Çapak ile emeği sabık herkese teşekkürname ediyor, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a ise üniversitelere verdikleri destekler başta olmak için, yakın ilgisi, öğün suret tavsiyeleri ve bölgemize yönelik sağladığı katkılardan ufuk şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

ÜNİDAP toplantısı; konuşmaların peşi sıra ruzname maddelerinin değerlendirilmesi, yapılan çalışmaların paylaşılması, akademik ve ilmî olarak atılması planlanan adımların tasarlanması ve hazırlanan projeler üzerine fikir alışverişinde bulunulmasının arkası sıra sona erdi. – ERZURUM

Share: