Artvin haberleri | Artvin’de cuşuhuruş felaketinin yaşandığı köy, baştan inşa edildi

ARTVİN’in Yusufeli ilçesinde, 18 ay geçmiş sâdır yangında, 52’si ev tevessül etmek amacıyla 193 yapının hasar gördüğü Dereiçi köyünde; projesi Şişman Hane İdaresi’nce (TOKİ) hazırlanan yatay mimarili, taş-ahşap karışımlı 7 bloktan oluşan 42 konut tamamlandı. 2 ay sonra tasdik edilmesi planlanan konutlar amacıyla köy muhtarı Sabri Tütün, “Arazi şartları edisyon, yalın kat aksiyon değil. Süreç az buçuk uzamıştır amma ululuk elinden geleni yaptı, sözünü tuttu” dedi.

Yusufeli’nin 176 haneli, 400 nüfuslu Dereiçi köyünde, 17 Mart 2021’birlikte evde sâdır hararet, rüzgarın de etkisiyle bitişikteki evlere sıçradı. Evleri yanan aileler, kendilerini dışarı atıp, ahırlardaki hayvanlarını kurtarmaya çalıştı. İhbarla bölgeye Orman Müdürlüğü’ne ait arazözler ile itfaiye, AFAD ve esenlik ekipleri atıf edildi. Ekipler, büyüyen yangını 8 saatte kontrol altına alıp, söndürdü. Yangında 52’si aile olmak amacıyla dam ve samanlıklarla 193 yapı hasar gördü, 30 kocabaş birlikte öldü.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Şişko Göz İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) evleri yananlar için basamak projesi hazırlandı. Zemin araştırı ve kazı çalışmalarının arkası sıra proje kapsamında binalar, ufki mimarili ve taş-ahşap karışımı ile düz yazı edildi. İnşaatı tamamlanıp, yer düzenlemesine geçilen, 7 bloklu 42 konutun 2 kamer sonra sahiplerine konfirmasyon edilmesi planlanıyor.’KONUT İNŞAATININ KABASI BİTTİ’Köy muhtarı Sabri Tütün, dokunaklı günlerin geride kaldığını belirterek, “Nazik bire bir cuşiş felaketi geçirdik, köyün 3’te 1’i yandı. Göz inşatlarının kabası bitti. Bakanımız Süleyman Aristokrat ve Amaç Hava satma, yangının ikinci günü buraya geldiler. Iri karamsarlık içindeydik, bizim büyük tedirginliğimizi aldılar. Toprak şartları edisyon, süssüz aksiyon değil. Proses az buçuk uzamıştır amma fehamet elinden geleni yaptı, sözünü tuttu. Allah, başımızdan sakat etmesin” dedi.Evi yanan köy halkından Recep Taşçı ise “11’inci ayda tamamlanacağını söylediler. 11’inci ayı bekliyoruz. Misafirliğimiz biraz uzadı ama bizim insanımız çok ayvaz ve sıcaktır. Bize ‘Çıkın’ diyen bulunmayan, haddinden fazla şükür amma ruhumuz daraldı” diye konuştu.

Evlerin çok güzelce olduğunu tamlayan Selahattin Taşçı da “Kabası bitti, teferruatlı işlik sürüyor. Evler çokça pir oldu. Cenabıhak razı olsun. Bekliyoruz. Misafirliğimiz birlikte 18 kamer oldu. Bizim halkımız, insanını sever, müzaheret porte. Yardım eden herkese teşekkürname ederiz” dedi.

Share: