Ayrımsız ilçede 3 gündür akarsu krizi yaşanıyor, bu nöbet belediye başkanı aksülamel gösterdi: “Bu akarsu nereye gitti”

Bir ilçede 3 gündür su krizi yaşanıyor, bu yol belediye başkanı aksülamel gösterdi: “Bu akarsu nereye gitti”

“Vatandaşı susuz bırakmaya kimsenin hakkı bulunmayan”

KIRIKKALE – Kırıkkale’nin Yahşihan Belediye Reisi Osman Türkyılmaz, sonuç günlerde ilçede yaşanan akarsu kesintisinden ortalık düzenlediği matbuat toplantısında, “İtfaiyelerle su taşıyorum ama nereye büyüklüğünde. ‘Kırıkkale hapşırıyor, Yahşihan dumağı oluyor.’ Burada bizim göbeğimiz Kırıkkale’ye ve sular birliğine vabeste. Sular birliğinin ve Kırıkkale’nin bunu biran önce bu sorunu çözmesi lazım. Kırıkkale 4 saat suyu keserse, Yahşihan’da 1,5 devir akarsu gidiyor” dedi.

Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, içme suyu şebekesindeki 3 gündür süren kesintinin tarz ilçedeki lağım döşemi borularının patlamasından etraf kaynaklandığını kanıt etti. Yahşihan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde “kriz masası” oluşturan Türkyılmaz, ilçede dinç vatandaşların kıygın edilmemesi amacıyla çevre ilçelerden üstelik itfaiye desteği alarak 509 titrem akarsu dağıtıldığını söyledi. Merkezde ilçede 4 saatlik akarsu kesintisinin Yahşihan ilçesinde 1,5 güne tekabül ettiğini anlatan Türkyılmaz, akarsu sorununun çözülmesi üzere biran geçmiş komisyon kurulması gerektiğinin altını çizdi.

“Bu akarsu nereye gitti”

Akarsu kesintilerinden periferi vatandaşlardan kusur dileyen Türkyılmaz, “Sular birliğinin üyesinden birisi birlikte Yahşihan Belediyesi’dir. Şuanda sular birliğini arıyoruz. Diyor kim; sular birliği bize akarsu verdiğini söylüyor. Kırıkkale Belediyesi diyor kim ‘Benim sularım akıyor.’ Ben diyorum ki ‘Bana akarsu gelmiyor.’ Bu akarsu nereye gitti. Çocukken öğretirlerdi; ‘Akarsu nerede gebeş içti, ahmak nerede dağa kaçtı, kötü nerede yandı bütün oldu bitti” dedi.

“İtfaiyemiz evvel 509 ton su verdi

Yahşihan ilçesindeki su kesintisinin Kırıkkale’deki patlaklardan kaynaklandığını sav fail Türkyılmaz, “30 bin vatandaşı susuz bırakmaya kimsenin hakkı yok diye niteleyerek” serzenişte bulunarak, şunları kaydetti:

“Biz 2 sene evvel altyapıya başladık. Bazen borular vardı ve kılcal damarlarımıza büyüklüğünde su borularımızı değiştirdik. Bu fark sayesinde da Yahşihan’dahi ‘patlak namevcut’ denilecek büyüklüğünde bir iki. Kırıkkale Belediyesi’ndeki, Yahşihan Belediyesi’ndeki, Sular birliğindeki yetkililer gelsinler, eğer sorun bizdeyse Yahşihan Belediye Başkanı namına zamanı geldiğinde ben görevi bırakmaya hazırım. Amma bu 30 bin vatandaşı susuz bırakmaya kimsenin hakkı namevcut. Madem böyle bir baskı var. Güzeşte hafta bozukluk aktı sular? 2020 yılında neden ahenkli kendisine aktı sular? Ağız Ağıza yanlış bilgilerle yönetiliyor yer ve ilçeler. Bunun kolayı var, ‘gelin benzeri alt kurul kuralım’ diyorum. 30 bin nüfuslu aynı kaza su sıkıntısı yaşıyor. Ben sav ediyorum diyorum kim ‘Bende baskı namevcut.’ Sular birliği diyor ki ‘Bende külfet bulunmayan.’ Kırıkkale Belediyesi diyor kim ‘Bende külfet bulunmayan.’ O devir ağırbaşlılık uzaydan gelenlerde, 3 harflilerde. Ben altyapımı değiştirdim. Kırıkkale’deki enfrastrüktür çıktı kaldırmıyor. Benim haddim değil onu bellemek. Bizim rüfeka dünden bu zamana büyüklüğünde sahada. Tün on paralık uyumadık. İtfaiyemiz geçmiş 509 titrem akarsu verdi.”

“Kırıkkale 4 saat suyu keserse, Yahşihan’üstelik 1,5 bölüm akarsu gidiyor”

Kırıkkale site merkezinde 4 saatlik su kesintisinin Yahşihan ilçesinde 1,5 güne istikbal ettiğini tamlayan Türkyılmaz, “Kırıkkale hapşırıyor, Yahşihan dumağı oluyor.” diye, “Herkesle basın toplantısı yaparım. Burada Araba ve Mühendisler Odası’nın da olması gerekiyor. Haber İşleri Müdürlerinin olması geçişsiz ve burada sözleşme var. (Halk İttifakı) İttifak milletvekillerinin da olması geçişsiz. Taşıma suyla değirmen dönmüyor. Ben itfaiyelerle su taşıyorum amma nereye büyüklüğünde. ‘Kırıkkale hapşırıyor, Yahşihan dumağı oluyor.’ Burada bizim göbeğimiz Kırıkkale’ye ve sular birliğine merbut. Sular birliğinin ve Kırıkkale’nin bunu biran önceki çözmesi geçişsiz. ‘Hodri meydan’ diyorum ben. 4 modül başöğretmen burada. 4 müdür de bu su yüzünden görev yerleri değişti. Yahşihan’ın saniyede tükettiği akarsu 130 ila 150 litre arasında yani 3’üstelik 1’i. Şuan biz bulduğumuz 3’da 1 suyu galiba bölgelere verebiliyoruz. Farklı bölgelere dahi iyi olsun 32 personelle sabahlara kadar vardiyalı adına akarsu çektiler. Kimesne bu çocukların emeğini bile verimsiz etmesin lütfen! Zaman bire bir ağırlık var. Sıkıntıyı görmezden gelemeyiz. Bu sıkıntının biran evvel çözülüp biran evvel masaya yatırılması gerekiyor. Kırıkkale merkezde 4 saatlik su kesintisi Yahşihan’dahi 1,5 güne mukabele ediyor. Kırıkkale 4 saat suyu keserse, Yahşihan’bile 1,5 dönem akarsu gidiyor” şeklinde konuştu.

“Yarkurul kuralım, gelsinler oturalım”

Türkyılmaz, sular birliğindeki depoların doluluk oranının efdal olduğunu ifade ederek, “Mazi o kadar çokça su vardı ki, sular birliğinde bütün depolar doluydu. Su basmayı kestiler. Burada yük şu; Kırıkkale’nin altyapısı zayıf! Suyu bastıklarında, debiyi yükselttiklerinde, umum tabiriyle şişmeye başladığında borazan yarılıyor, Yahşihan’a su düşmüyor. Bir Tane külfet şu; Kırıkkale ile Yahşihan’ı ayrımsız hattan besliyorlar. Yahşihan’a tek form akarsu verse bugün yük namevcut. Kırıkkale’nin altyapısının olmayışı ve Kırıkkale’deki su patlakları. Ego bunu argüman ediyorum. Aksini sav eden varsa komite kuralım gelsinler oturalım baktıralım” dedi.Share: