Bağımsız Milletvekili Özel, Rize’de: “Düşünce Verenden, Partinin Üyesinden Katiyen Hesap Sormayız. Usulsüzlük Yapandan, Algı Alandan, Idrak Verenden, Yanlışlık Yapandan…

GENÇAĞA KARAFAZLI

CHP Ekip Başkanvekili Hür Hususi, Rize’birlikte; “Varank’ın kişi kardeşi nazır yardımcılığı yaptığı yerde tenkis açmış. Nazır Varank’ın emmioğlu Sedat Varank’a tenkis vermiş. Bu Varank’tan adisyon sorulmazsa bizim yüzümüze tükürün. Şayet Pekcan’dan, öz şirketinden, kocasının şirketinden zat bakanlığına dezenfektanı pahalıya alan o yoksullukta o Ruhsar Pekcan’dan adisyon sorulmazsa olamaz. Ama birileri şöyle aynı saygı yaymaya çalışıyor. öyle bire bir şey dahi gayrimümkün. ‘CHP gelince AKP’lilerden MHP’lilerden adisyon soracak’, hakeza benzeri molekül namevcut. Biz fikir verenden, partinin üyesinden katiyen adisyon sormayız. Yolsuzluk yapandan, idrak alandan, kazanç verenden, geçersizlik yapandan hesabı soracağız, o boynumuzun borcu” dedi.

CHP Kadro Başkanvekili Müstakil Özel esbak Trabzon ziyaretinin peşi sıra Rize’ye geçti. Ardeşen ilçe örgütünün düzenlediği istişare toplantısına katılmak için Rize’ye mevrut Özel’i CHP Rize iklim ve kaza örgüt yöneticileri, öğür üyeleri ile İYİ Tümen, Gelecek Partisi Rize memleket yöneticileri karşıladı. Özel burada partililere müteveccih yaptığı konuşmanın ardında Tekgıda- İş Sendikası kesim başkanlığını musahabe etti. İl merkezinde tıpkısı süre esnaf ziyaretlerinde bulunan Özel, arkası sıra Çayeli, Ilişki, Ardeşen ilçelerine geçerek fırka üyeleri ve yurttaşlarla buluştu.

“ATATÜRK’ÜN TALİMATIYLA BU TOPRAKLAR ÇAYA KAVUŞTU”

Özgür Özel mülk başkanlığı uğrunda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Tığ biliriz kim Şarki Karadeniz’in kalbi çayla atar. Hele özellikle Rize gelmek, çay emretmek. Burada Rize’nin neredeyse yegâne kavil kaynağı, hayata tutunduğu yegâne ürün olan çayı; bu topraklara kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, birilerinin gelişigüzel gün küfrettiği Cumhuriyet Altını Halk Partisi’ni ve Atatürk’ün talimatıyla bu topraklara çayı kazandıran Zihni Koyu’i bire bir kere elan rahmetle ve minnetle anarız.

Bizim bilcümle söylediğimiz çay kanununu apar topar, büyük tıpkı telaşla AKP Meclis’e sundu. Ne oldu son? Büyük ayrımsız tepkiyle karşılaştılar. Siz Karadeniz’den bu büyüklüğünde destek alıyorsunuz, bu büyüklüğünde tehlikeli alıyorsunuz, bu kadar nazır çıkarıyorsunuz. Sanki Karadeniz’i biliyorsunuz, Rize’yi biliyorsunuz, çayı biliyorsunuz. Bittabi oluyor da bilcümle Karadeniz’i ayağa kaldıran ve arkasında duramayacağınız benzeri teklifin altına imza atıyorsunuz? Biz CHP adına meselenin farkındayız, bizim yasa taslağımızın altında imzası olan dört milletvekilimizden birisi burada. Bekaroğlu ile gelirken konuştum Ankara’de tasrif bütçe komisyonunda. Tığ teklifimizin arkasındayız, hep sorunları çözen meseleyi siktirici çözüme kavuşturacak olan ‘Çay Kanunu’nun, CHP’nin teklifinin sonuna kadar arkasındayız.

“ÇAYKUR İŞÇİSİNE KAPIYI DEĞİL KADROYU GÖSTERECEĞİZ”

Türkiye’deki en büyük mağdur gruplardan bir tanesi ÇAYKUR’üstelik müteharrik mevsimsel işçilerdir. Bu kardeşlerimiz şeş ay çalışmakta altı ay boşta kalmaktadır. Mütezayit şeş ayda ayrıca İŞ-KUR’dan yararlanma edememekte, seçkin işe girememekte, pahal mağdurluk yaşamaktadır. CHP, iktidara geldiğinde geçmiş şeş ay içre ÇAYKUR işçileri filhakika çalışıyor olacak. Altı ay bitince o ÇAYKUR işçilerine kapıyı değil kadroyu göstereceğiz kortej veriyoruz. Çaycının sorunundan bilge olmayanlar yakında Meclis’te şu lafı sarf ettiler; ‘Şeş kamer çalıştı, şeş ay meccanen mı bakacağız?’ Türkiye’de çay teşrinievvel alanlarının gençleştirilmesi projesi dirimsel ve milli tıpkı projedir. Bu işçilerimiz, öz alanlarının gençleştirilmesinde çalışabilirler, devletin kuracağı bir nice projede, tesiste, aha çalışabilirler. Biz arızi ÇAYKUR işçisine CHP’nin iktidarında, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında bittabi Gazi Mustafa Kemal Atatürk birinci yüzyılda çayı kazandırmış, Zihni Koyu ile bu ilkede haddinden fazla önemli benzeri aşama atmışsa ÇAYKUR’un arızi işçisine dahi, çay üreticisine birlikte sonuna kadar cemaat çıkarak Cumhuriyetin ikinci yüzyılında bile birinci yüzyılda olduğu kabilinden Rize’ye bir Cumhuriyet armağanı ve ayrımsız Cumhuriyet Altını Ahali Partisi armağanını bu vesileyle kazandıracağız.

“BİR DEVİR KAPANIYOR BİR DEVİR AÇILIYOR”

Hep Rize’den hep Türkiye’ye müjdeleyelim. Türkiye Cumhuriyeti’nin domuzuna insanları ve güzelce evlatları, tıpkısı zaman kapanıyor ayrımsız zaman açılıyor. Bakan evlatlarının devri bitiyor, yurt evlatlarının devri başlıyor. Sunu iyisi çıkma, hepinizi memnun edecek, hepimizi kıvançlı edecek benzeri adayımız olacak. Ama namzet kimdir diyerek soranlara cevabım şudur, aday kimdir diye iptila fail herhangi bir CHP’li, rastgele cumhuriyetperver, temas ulusçu, bu iktidar değişsin daha çok diyen sistem adayın ta kendisidir. Gelişigüzel biriniz bizim üzere cumhurbaşkanı adaylarımızsınız. Bu memleketi kurtaracak, yarınlarımızı kurtaracak o bir oyu kabul etmek hepimizin boynunun borcudur. Ben sizi birer CHP’nin değil Türkiye Cumhuriyeti’nin reisicumhur adayı olarak görüyorum.”

“EGO BİR SEÇMEN YERINE O ZİNCİRİ KIRARIM”

Özel, konuşmasının peşi sıra esnaf ziyaretlerinde bulundu. CHP Ardeşen kaza örgütünde partililerle tıpkı araya mevrut Özel burada yurttaşların sorularını cevapladı. Tıpkısı yurttaş Hususi’e, “Bir yerlerde 128 bilyon duydum, o da kafamda muamma, bilemedim. Sizlerden medyadan öğrendim. Burada bir molekül olduğunu hissettim. İktidara geldiğiniz antlaşma bulunan yasalar doğrultusunda, bu muammalardan adisyon soracak mısınız? Hesap soracaksanız benzeri müntehip olarak o zincirin içerisindeyim, kenetlenmişim ve kararlıyım. Şayet ki benim o sigortamdan kesilen hesabını sormazsanız, o 128 bilyon doların nereye gittiğinin hesabını sormazsan ego ayrımsız müntehip kendisine o zinciri kırarım. Şu anda lacerem kim demokratik yönden sandıkta adisyon soruyorsam, sizden birlikte hesap sorarım” dedi.

“128 MİLYARIN HESABINI DIDIKLEMEK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

Mutlak Özel ise şunları söyledi:

“128 bilyon doları benden iyi biliyorsun, bizim dedemizden ninemizden anamızdan babamızdan biriktirilen Eşkal Bankası’nın rezerviydi. O paranın normalde, tabir yerindeyse, bir gerekseme akçesi kendisine veya o paranın deyim yerindeyse yakasız mintan parası kendisine tıpkı kenarda duruyor olması lazım, yumruk zamanlarda kullanılmak için. Amma o parayı maalesef kırıcı politikalar yüzünden, her şeyi ego biliyorum diyen Reisicumhur, ekonomistim diyen Cumhur Reisi para şişkinliği yüzdelik 19 iken faizi arttırmak namına repo son değildir sebeptir diye niteleyerek düşürmeye başladı. 128 milyarın satıldığı süreçteki bozuk alanları izleme edeceğiz amma bazısını ihracatçı aldı borcunu bayılmak için fakat bunlar doları çakılı sancımak üzere harcadılar, onun birlikte hesabı sorulacak. Şimdi hesap sorma deyince söz gelişi bak kimden sorulacak bu Varank’tan sorulacak. Varank’ın kişi kardeşi bakan yardımcılığı yaptığı yerde ihale açmış Bakan Varank’ın emmioğlu Sedat Varank’a tenkis vermiş. Bu Varank’tan adisyon sorulmazsa bizim yüzümüze tükürün. Şayet Pekcan’dan, kendi şirketinden, kocasının şirketinden kendi bakanlığına dezenfektanı pahalıya düzlük o yoksullukta o Ruhsar Pekcan’ dan hesap sorulmazsa gayrimümkün. Ama birileri şöyle bir kaçınmak yaymaya çalışıyor öyle tıpkısı madde birlikte olanaksız. CHP gelince AKP’lilerden MHP’lilerden adisyon soracak, hakeza tıpkısı şey yok. Biz fikir verenden, partinin üyesinden katiyen adisyon sormayız. Yöntemsizlik yapandan, alacak alandan, alacak verenden, geçersizlik yapandan hesabı soracağız o boynumuzun borcu.”

Share: