Çürüyen kolu doku nakli ile kurtarıldı

Çürüyen kolu doku nakli ile kurtarıldı

RİZE – Rize’da geçirdiği trafik kazası sonrası otama altına alınması için Trabzon’a sevk edilen Avni Sıska, doktorların geç müdahalesi nedeniyle kolunun çürüdüğünü fakat İstanbul’da yapılan nesiç nakli ile kolunun kurtarıldığını söyledi.

Rize’nin Aksata ilçesinde 26 Teşrinievvel 2021 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucu mızrap kırığı ve kas-tendon zedelenmesi teşhisi konulan Avni Cılız, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nden Trabzon’daki Karadeniz Ustalık Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne atıf edildi. Hastanede sol kolunun enfeksiyon kaptığını kanıt fail Ark’nun etindeki tefessüh dolayısıyla kolunda kemikler gözükecek arkaç gelmeye başladı. Çürümenin doktorların geç müdahalesi ve ilgisizliğinden kaynaklandığını kanıt eden Zayıf’nun ailesi olayla ilgilendiren suç duyurusunda bulundu. Tekrardan ameliyata alınarak çürüyen etleri alınan Sıska’ya ailesi tarafından İstanbul’daki bire bir hastaneye götürülerek burada nesiç nakli yapıldı. Nesiç nakliyle kolundaki çürüme sona erdirilen ve kolu kesilmekten kurtarılan Cılız, hastanedeki teferruatlı süren tedavisinin peşi sıra tekrardan Rize’ye getirildi. Rize’nin Pazar ilçesindeki evinde kalan Avni Zayıf bire bir müddet sonraları tekrardan kolunun iltihap kapabileceği süphesi ile hastaneye başvurdu ve oluşabilecek tıpkı olumsuzluğa cebin Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nde kontrol altına alındı.

Yaşadığı kırıcı mahmul tıpkı yılı anlattı

Yaşadığı biberli meşbu tıpkı yılı anlatan Avni Arık, “26 Ekim 2021 tarihinde ayrımsız ilçe geçirdim. RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldim. Burada önceki müdahalem yapıldıktan sonraları hastanede o dönemde plastik ameliyat olmadığından beni Trabzon’a gönderdiler. Trabzon’daki KTÜ Farabi Hastanesi’nin acilinde 1-2 saat bekledikten sonradan ameliyata aldılar. Işler olduktan bire bir dönme sonradan ameliyatı yapan doktor geldi, parmaklarıma göre ‘hissediyor musun’ diyerek sordu. Bilahare beni taburcu ettiğini söyledi. Ortopedi doktoru benim taburcu olmayacağımı söyledi. O beni hastanede tuttu. 1 hafta sonra 2. aynı operasyon yaptılar. Kolumdaki etler açıktı, çürümeye başladı. Ondan sonradan orayı temizlediler. 1 ay kimesne yanıma gelmedi. Bizde araştırmaya başladık. Ne hastaneye gidebiliriz diye niteleyerek” dedi.

Yakınlarının kendisi ile ilgilenen doktorun yanına gittiğinde doktorun “Beni çalışır etmeyin” diyerek başından savdığını üstelik sav eden Arık “Benim yakınım doktorun yanına gitti. İsmimi söylediği devir “Ben onu bir numara çağ taburcu ettim. Beni meşgul etmeyin. Benim işim var” dedi. Ondan sonraları dahi onun hakkında şikayette bulunduk. Şikayette bulunulduktan sonra benimle ilgilenmeye başladılar” ifadelerini kullandı.

“17 defa faaliyetler ettiler”

Plastik Ameliyat Servisine gittiğinde birlikte hastalığına tıpkı hal bulamadığını sözlerine ekleyen Cılız “Beni 17 yol cerrahi müdahale ettiler. Kolumda ameliyatların böylecene hala henüz kemiğim görünüyordu. Zehir kapanmadı. Ortopedi doktoru plastik cerrahine gitmem üzere beni zorluyor. Gidiyorum, asistan bakıp fotoğraf çekiyor amma doktor tek bakmıyor. Kemiğimin görünen yeri devir geçtikçe açılıyordu. Ondan sonra İstanbul’a gittik. Orada üstelik operasyon ettiler. Karnımdan alınan nesiç ile kolumun görünen hesabına diktiler. Kolum bertilmek üzereyken ve kesilecekken İstanbul’daki otama sonrası kurtuldu ancak çarkıt işlevini artık göremiyor. Olayla ilgilendiren davamız halen bitmeme ediyor” şeklinde konuştu.

“Bütün hayatımız altüst oldu”

Yaşadıkları olaylardan kontekst psikolojilerinin dahi bozulduğunun altını çizen eşi Dursune Arık, “Eşim bire bir senedir derman kullanıyor. Vücudu bundan sonra kendini bıraktı. Düşünce pıhtılaştı bacakları tıkandı. Zaman esasen kontrole geldik. Araştırı yapılacak diye. Psikiyatriye gittik. Benim bile imdi psikolojim bozuldu. Çok uğraşıyoruz. Per berbat olduk. Tıpkısı inşaata başlamıştık eşim kaymakamlık yapınca o de eksik kaldı. Bütün hayatımız altüst oldu” diye niteleyerek konuştu.

Share: