“Baja Troia Türkiye 2022” sona erdi

Arsıulusal Araba Federasyonunca (FIA) Avrupa Cross-Country Baja Kupası aday yarışma statüsüne alınan ve İstanbul Off Road Kulübü (İSOFF) yoluyla düzenlenen “Uluslararası Baja Troia Türkiye 2022” sona erdi.

Uluslararası off-road konkur serisi “East European Tout Terrain Series”in Türkiye ayağı kendisine 2017’den bu yana düzenlenen yarışma, Cahillik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Makine Sporları Federasyonu, Türkiye Turizm Lansman ve Ihya Ajansı (TGA), Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediyesinin katkılarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan ve Polonya’dan toplanmış 42 kurgu ve 82 sporcunun katıldığı kodifikasyon, bu sene FIA yoluyla Avrupa Cross-Country Baja Kupası namzet yarış statüsünde düzenlendi.

Baja Troia Türkiye’üstelik ekipler, toplam uzunluğu 900 kilometre olan parkurda Bayramiç, Terziler, Kuşçayırı, Karapınar ve Salihler rotasında yer düzlük 8 hususi etapta savaşım etti.

Toplam 24 aracın problemsiz olarak tamamlayabildiği stabil yarış böylece otomobil kategorisinde Rally Raid Team Türkiye yerine yarışan Er Kişi Becce ve Sertaç Tatar, birinciliğin sahibi oldu. Becce ve Tatar, bu dereceyle bu yıl Doğu Avrupa Off-Road Serisi Birinciliği’ni birlikte kazandı.

Otomobil kategorisinde İtalya’dan Antonio Ricciari ve Morosi Simona ikinciliği ve yeniden bir ülkeden Moro Stefano ve Manoni Daniele ise üçüncülüğü elde etti.

SSV sınıfında Bulgaristan’dan Tasavvur Kapanoğlu ve Aleksandar Trendafilov geçmiş sırada düzlük alırken, Er Kişi Öztiryaki ve Ömer Sıra ikinci, Diren Üykü ve Yağmur Fazla birlikte üçüncü oldu.

Raid kategorisinde birinciliği Yiğitlik Ömür ve Kerem Kileci ekibi alırken, Ahmet Terece ve Ulaş Germen ikinciliğe, Ersin Sezgin ve Enis Sezgin ise üçüncülüğe ulaştı.

Bu yıl ilk defa sunulan ‘En Centilmen Ekip’ ödülünü ise Mahir Yiğit ve Aker Alp ile Abdullah Turgut ve Meze Eyri ekipleri paylaştı.

Etkinliğin ihsan töreni Kordon Boyu’ndaki Troia Atı önünde yapıldı.

Çanakkale Belediye Başbuğ Vekili Mehmet İrfan Mutluay, Toyluk ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan, FIA Gözlemcisi Raymond Johansson ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Komutan Yardımcısı Remzi Yılmayan, yarışçılara kupalarını ikram etti.

Share: