Bala konuşma merkezlerinin bulunduğu memleket ve kaymakamlık sayısı 138’e yükseldi

Türe Bakanlığınca, sulta altındaki çocukların teslimi ile çocukla şahsi aksata kurulması işlemlerinin yapıldığı bala mülakat merkezi sayısı 138’e yükseltildi.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Bazen Kanunlarda Uymazlık Yapılması Için Yasa kapsamında “yavru teslimi ve çocukla zatî alım satım kurulması”na ilgilendiren yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin ardından Hak Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle ilk adına 11 ilde bala müzakere merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara üstelik neden olan “icra aracılığıyla bala teslimi”ne serencam veren yıpranmamış uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ın bala ülfet merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih talimatı konusunda ülke ve ilçelerde merkezlerin kurulması üzere faaliyet başlatıldı. Bu kapsamda çocuk ülfet merkezlerinin bulunduğu memleket sayısı 44, ilçe sayısı ise 94’e yükseltildi. Sonunda bugüne büyüklüğünde 138 memleket ve ilçede bala müzakere merkezi kullanıma sunuldu.

Bala konuşma merkezlerinde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 338 yavru teslimi ve çocukla ferdî muamele işlemi yapıldı.

Teslim işlemleri ücretsiz

Bala tasdik işlemi, henüz geçmiş yürütme müdürlükleri tarafından makul tıpkısı harç ve ecir yatırılarak yürütme memurları ve kolluk kuvvetleri aracılığıyla yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle yavru musahabe merkezlerindeki işlemler, artık adli bindi ve mağdur hizmetleri müdürlükleri eliyle adına getirilirken, çocuk teslimine ait işlemlerde harç ve harcama evet üstelik ayrıksı temas ecir alınmıyor. Masraflar, Doğruluk Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve iş düzeyleri gözetilerek hazırlanan görüşme merkezlerindeki işlemler, uzmanlar aracılığıyla zorla değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, şüphesiz davranmaları gerektiği konusunda delalet edilerek ve rızaya dayalı gerçekleştiriliyor.

Söz konusu müzakere merkezlerinin talih genelinde yaygınlaştırılmasına müteveccih icraat sürüyor.

Share: