Batman’a mevrut depremzedelerden 400’ü öğrenci yurdunda mihman ediliyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen şehirlerden Batman’a mevrut 400 depremzede, Süveybe Asıl Kız Mektepli Yurdunda barınıyor.

“Asrın felaketi” imkân nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra kısaca 5 bin depremzede Batman’a geldi.

Valilik koordinesinde Engelsiz Kapı Bürosuna başvuruda mevcut vatandaşların ihtiyaçları karşılandı, barınma sorunu olan depremzedeler Süveybe Temel Kız Mektepli Yurduna yerleştirildi.

Adıyaman’dan gelerek yurtta kalan Mustafa Bostancı, AA muhabirine, hareket gecesi Adıyaman’ın felaketi yaşadığını söyledi.

” Zelzele, uykuda yakaladı herkesi. Oturduğumuz çatı çökmedi çokça şükür. Amma dışarıya çıktıktan bilahare insanların çok elem olduğunu, binaların çöktüğünü gördük. Insan bacanak akrabalarımızı kaybettik. Binayı boşaltma ederken teessürat yaşadık.” diyen Bostancı, amcası ve yengesinin depremde hayatını kaybettiğini belirtti.

Birkaç çevrim Adıyaman’üstelik kaldıktan sonraları zat imkanlarıyla Batman’a geldiğini ve valilik tarafından yurda yerleştirildiklerini anlatan Bostancı, şöyle konuştu:

“Uzaklık kendisine yakın olduğu için Batman’a geldik. Ilkin devletimizden sonra da buradaki yetkililerden Allah razı olsun. Tek şekilde mağdur edilmedik. İmkanlar sunuldu. Sonsuz kapımızı çaldılar. Bizlere koruyucu oldular.”

Ebuzer Görgülü da çok biberli ayrımsız sarsıntı yaşadıklarını ve depremin bitmesiyle evden ailesiyle çıktığını dile getirdi.

Depremin ardından 8 zaman süresince Adıyaman’dahi kaldıktan sonraları Batman’a geldiğini ve yurda yerleştirildiğini kaydeden Aydın, “Odalarımız arı sili. Çok memnunuz. Benzeri ocak ortamı var burada.” dedi.

“Hep ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar”

Adıyaman’üstelik öğretmenlik özne Atilla Şengül ise depremin peşi sıra yaşam koşullarının baskı olması dolayısıyla gidecek bire bir düz aradıklarını ve yakınının tavsiyesiyle Batman’a geldiklerini söyledi.

Valiliğe başvurduklarını, peşi sıra yurda yerleştirildiklerini anlatan Şengül, şöyle bitmeme etti:

“Buradaki yetkililer dahi çokça dolgunca şekilde karşıladılar bizleri. Devletimiz var olsun. Çokça iyi şartlardayız. Hep ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar. Tagaddi, tahaffuz, günahsızlık. Ayrımsız ihtiyacımız var mı bulunmayan mu daim soruyorlar. Hep yetkililere teşekkür ediyorum.”

Share: