CHP’li Açık Deniz Altay: 4 bin liraya etkin öğretmenin sokakta “açılış” demesine götürüm edemeyen bir kuvvet

CHP’li Açık Deniz Altay, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, ” Türkiye’de devletin bunaltıcı tıpkı tefessüh süreci içine girdiğini, devletin soyulduğunu” savundu.

Bazı medya mecralarında, sakat Anamal Piyasası Müesses (SPK) Başkanı Mehabetli Fuat Taşkesenlioğlu’nun birlikte aralarında bulunduğu kişiler hakkındaki çıkan iddialara ilgilendiren Altay, “Tıpkısı öğün daha devletin liyakatsiz, çıtırbom, büyüklük adabından mahrum kadrolar tarafından yönetildiğine üzülerek şahit oluyoruz. Devletten çalınan gelişigüzel görmez kuruş eren milletimizin parasıdır, bunun böyle bilinmesi geçişsiz.” diye niteleyerek konuştu.

MAFYA LİDERİ PEKER’İN İDDİALARI: EY SAVCILAR…

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları sonrası “idrak skandalı” kendisine adlandırdığı olayın boşanma davası ile ortaya çıktığını nâkil Altay, şunları kaydetti:

“Bu sorun burada bitmez. Devlete kıymasın, devleti çürütmesin, devleti lekelemesin. Kim? Devletin başındaki. Devletin çürütüldüğü, lekelendiği ve kıyıldığı ayrımsız süreç yaşıyoruz. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı izah yapmış; ‘Resülmal Piyasası Oturmuş’nun başvurusu konusunda sormaca açılmıştır.’ Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcısı’na buradan sesleniyorum. Cumhuriyet El Partisi 132 mebus ile tıpkısı başvuruda bulundu, yanlışlık duyurusunda bulundu. Cumhuriyet El Partisi’nin ve sair siyasal partilerin başvurularını Cumhuriyet Altını savcıları ne dikkate almaz, neden görmezden sağlık? Bu benzeri yanlışlık. Tıpkısı şikayetimiz var Cumhuriyet başsavcısı sümen altında bekletiyor. Egemenlik, emir bekliyor. Ülen savcılar, siz Cumhuriyet savcısı adına işin gereğini ve görevinizi fethetmek zorundasınız.” Altay, savcıların harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile YANLIŞSIZ Parti’nin gözünü mal hırsının bürüdüğünü sav fail Altay, “Eşiniz, dostunuz, yandaşınız… Hangi yapacaksınız bu büyüklüğünde parayı bilmiyorum? Demirören, 675 milyon dolar krediyi ödedi mi, ödemedi? Kültür Bankası Umumi Müdürü cevap versin. 128 bilyon dolar buharlaşırken kaç dirilik varlıklı oldu? Çalınan değme kör kuruşu devletin kasasına kalın kafalı çekmek için her şeyi yapacağımızı bilcümle dünya bilsin.” ifadelerini kullandı.

CARİ AÇIK ELEŞTİRİSİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamasında “tartılı büyüdük” ifadesini kullandığını nâkil Altay, “Evet Nebati’nin şundan haberi var mı? Var elbette… Tarihinin sunma balaban cari açığını bu sene böylecene verecek aynı Türkiye var.” yorumunu yaptı.

ŞEKER TEPKİSİ

Türkiye’üstelik bankaların geçen yılın geçmiş 6 ayına göre bu yılın geçmiş 6 ayında kar oranını yüzde 400 artırdığını söyleyen Altay, tarım sektörünün da yüzdelik 2,9 küçüldüğünü, Türkiye’nin tahminî 50-60 sene sonradan şeker ithal ettiğini dile getirdi.

Altay, “Türkiye şu anda mevcut kapasitesi ile bölgenin arz balaban şeker hastalığı ihracatçısı olması lazımken samandan sonradan şeker üstelik ithal ettik.” dedi.

“AMAN ENFLASYONLA MÜCADELE ETME”

Saf gaza ve elektriğe dün şeb bindirim yapıldığını anımsatan Altay, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bindirim yağmurları başladı. Enflasyonla mücadele ediyormuş, vatandaş enflasyona ezilmeyecekmiş, Türkiye’deki yüzdelik 80 şişkinlik Avrupa’daki yüze 9 para şişkinliği büyüklüğünde baskı yapmıyormuş… Bunları Tayyip As söylüyor. Aman enflasyonla mücadeleye devam etme. Sunma düşük 400 metreküp amacıyla güzeşte yıl 902 lira ödeyen ayak bu sene 2 bin 300 lira ödeyecek bu zamlarla. Erdoğan bu kış geçmez, vatandaş bu kışı geçiremez. Bu fiyatlarla kimse gaz kombisini çalıştıramaz. Sabık yıl son teşrin ayındaki 140 kilovatsaat prospektüs yakan kademe 220 liralık ödemiş idi demincek önümüzdeki kasımda 444 teklik ödeyecek. Elbette ödeyecek? Böyle mi uğraş edeceksin, bu mudur enflasyonla savaşim? Şu enflasyonla mücadeleyi Cenabıhak aşkına bırak, hırsınla savaşim vücut Erdoğan.”

“BU SINAVA GİRMEYİN, YARARSIZ GİRMİŞ OLACAKSINIZ”

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamasında “Imtihan boykotunu bırakın” ifadesini kullandığını nâkil Altay, “Bütün meslektaşlarıma çağrıda bulunuyorum; 9 kamer kaldı bilahare bu işleri düzelteceğiz, bu sınava girmeyin, boşuna girmiş olacaksınız.” ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun de hakkını arayan öğretmene “terörist” dediğini savunan Altay, şunları aktardı:

“Bunlara bakarak elhak AK Parti’ye karşıysan, bırak alın olmayı eleştirirsen teröristsin, bölücüsün, vatan hainisin. Bugün bile Cumhurbaşkanı ‘çapulcu’ dedi. Hakkını arayan öğretmene ‘çapulcu’ söylemek arz belli belirsiz tabirle nobranlıktır. Özür beklerken hep öğretmenler, hakaret yedik. Erdoğan, özel okullardaki öğretmenlerin minimum ücretten yani 5 bin 500 liradan daha düşük paralarla çalıştığını bilmiyorsa benzeri şaibe, biliyorsa iki eksiklik nagehan işliyor. 4 bin liraya çalışan öğretmenin sokakta ‘açım’ demesine tahammül edemeyen bir nüfuz imdi nüfuz olmaktan çıkmıştır, imdi o ülkede demokrasiden bahsedilemez. O ülkeyi bir diktatör yönetiyor demektir.”

Share: