Cumhur Reisi Erdoğan, Şişman İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Hamle Teyit Töreni’nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabii rahmetli reşit Ecevit vardı değil mi? Evet o deprem afetinde acep kuvvet hangi yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler. Fakat biz iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Iri İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Adım Teyit Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u seçkin köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Uygarlık Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin kat törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şahitlik ettiklerine aksan yapan Erdoğan, “Tekrar geçtiğimiz ay Eyüpsultan Belediyemizin şişman küşat törenini yaptık. İstanbul’da yenilenen Arkeoloji Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin yakın tarihindeki sunu iri hıyanet olan 15 Temmuz çarpış girişiminin yıl dönümü vesilesiyle martir ve gazilerimizi Saraçhane’de sırtlan. İstanbul’un fethinin 569. sene dönümünün coşkusunu bile millet bahçesi adına düzenlemeye başladığımız Atatürk Havalimanı alanında hep bu arada yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Biz saraka verdik mi yaparız”

Eğitimden ekin-sanata, arsıulusal etkinliklerden milli bayramlara büyüklüğünde ülkeye ve şehre derece katan seçkin anda İstanbul’la gelişigüzel olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki çağ ilk, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin sene dönümü olduğuna dikkati calip Erdoğan, depremin üzerinden 23 sene geçtiğini ancak acısının yüreklerde halen önceki günkü kabil zinde olduğunu anlatım etti.

“Rabb’imden bizleri değme türlü afetten ve felaketten sıyanet eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda bittabi rahmetlik olmuş Ecevit vardı değil mi? Evet o zelzele afetinde acaba erk ne yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Fakat tığ iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Bilcümle bu depremlerde, Bataklık depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde takkadak, Malatya’üstelik, Elazığ’bile bütün bu şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Çünkü tığ alay verdik mi yaparız ve yaptık.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: