Reisicumhur Erdoğan, Iri İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Kadem Tasdik Töreni’nde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabiatıyla merhum reşit Ecevit vardı değil mi? Olur o yer sarsıntısı afetinde acaba nüfuz ne yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Ancak biz iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Nazik İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Adım Konfirmasyon Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u gelişigüzel köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin ikmal törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şehadet ettiklerine aksan fail Erdoğan, “Gine geçtiğimiz kamer Eyüpsultan Belediyemizin dolgun küşat törenini yaptık. İstanbul’de yenilenen Kazı Bilimi Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin mümasil tarihindeki yer nazik çıyanlık olan 15 Temmuz çarpış girişiminin sene dönümü vesilesiyle martir ve gazilerimizi Saraçhane’de andık. İstanbul’un fethinin 569. yıl dönümünün coşkusunu da kavim bahçesi olarak düzenlemeye başladığımız Atatürk Havalimanı alanında hep bu arada yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Biz alay verdik mi yaparız”

Eğitimden kültür-sanata, arsıulusal etkinliklerden milli bayramlara kadar ülkeye ve şehre ayar katan gelişigüzel anda İstanbul’la birlikte olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki devir evvel, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin sene dönümü olduğuna dikkati çekici Erdoğan, depremin üzerinden 23 sene geçtiğini ancak acısının yüreklerde halen evvel günkü gibi canlı olduğunu tabir etti.

“Rabb’imden bizleri her soy afetten ve felaketten himaye eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda tabii rahmetlik olmuş Ecevit vardı değil mi? Peki o zelzele afetinde acaba kuvvet hangi yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler. Ancak biz iktidara geldik, bütün bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Bilcümle bu depremlerde, Taşmak depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde simultane, Malatya’da, Elazığ’de hep bu şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Zira tığ hezel verdik mi yaparız ve yaptık.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: