Kırklareli’nde 8 bin 200 yıl önce köy yaşamında geçer objeler, seramiğe yansıtıldı

Kırklareli’nde kazı bilimsel kazılarda ortaya çıkarılan objelerin yansıtıldığı seramiklerden oluşan işporta, beğeniye sunuldu.

Kırklareli Tekâmül Enstitüsünce yapılan çalışmada, Aşağıpınar arkeolojik kazılarında ortaya çıkarılan, kısaca 8 bin 200 yıl önce insanların köy yaşamı ve zirai faaliyetlerde kullandığı objeler, seramiğe yansıtıldı.

Bu çalışmaların saha aldığı “Tarihe Kazınmış İzler” sergisi, 14. Yayla, Ongunluk, Artağanlık, Hasat ve Sonbahar Şenlikleri kapsamında açıldı.

Mehabetli Rıza Koca Evi’ndeki serginin açılışını Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Ilbay Yardımcısı Elif Canan Tuncer, Tekâmül Enstitüsü Müdürü Alem Liliyar Özefsun ile Site Konseyi Başkanı Mısır Yasemini Ertaş gerçekleştirdi.

Özefsun, AA muhabirine, Aşağıpınar’ı dünyaya öncelemek amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Tekâmül enstitülerinin kültürel değerleri periyot yüzüne çıkaran ve geleceğe aktarmakla mesul kurumlar olduğunu tamlayan Özefsun, seçkin yıl belirledikleri temalar üstünde icraat yaptıklarını kaydetti.

Aşağıpınar höyüğü ile ilgili 2 yıldır çalıştıklarını anlatan Özefsun, “Bugün burada bin 500 almanak kıvrak benzeri tarım toplumunun yaşadığı tıpkısı medeniyetin anlatılması amacıyla buradayız. Kazılarda çıkan eserleri inceleyerek oradaki motifleri modernize edip çeşitli objelere yansıttık. Bunlar arasında dekoratif, aş damı ve giyim ürünleri gibi objeler da var.” diye niteleyerek konuştu.

Özefsun, Aşağıpınar’daki medeniyeti dünyaya reklam etmek istediklerini aktararak, ” Göbeklitepe’den Avrupa’ya sabık uygarlık, Kırklareli’nden geçmiştir. Bu sebeple buradaki sergi küçük çok düşündürücü. Aşağıpınar’ın duyurulması üzere tıpkısı damla bile olsa benzeri emektir. Bugüne büyüklüğünde Aşağıpınar ile ilişik bildirme bir iki 300 işaret yaptık. Yaptığımız eserlerin patentlerini birlikte alıyoruz.” dedi.

Sergi, yarın sona erecek.Share: