Cumhur Reisi Erdoğan’dan öğrencilere beşaret: Ailelerinden uzakta okuyan öğrencilere muvasala desteği sağlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde terbiye talim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri amacıyla muvasala desteği sağlayacağız. Yılda 2 kere verilecek bu destek sayesinde yaklaşık 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara temas yük getirmeden gidip gelebilmesini realizasyon etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Derinti sonrası açıklamalarda mevcut Reisicumhur Erdoğan, “Küresel soylu erki krizin ve güvenlik tehditlerinin giderek arttığı bire bir dönemden geçiyoruz. Salgınla, savaşla, mal fiyatlarının yükselişi ile istihsal ve tedbir kanallarının tıkanması ile başlayan ve sükûnet ihtimali ile tırmanan bu sıkıntılı dönüş tabiatıyla ülkemizi da etkilemektedir. Devlet ve milletçe ağır aksak göç akınından sahn pahalılığına kadar tıpkı kol ağırbaşlılık ile uğraş ediyoruz. Fakat Türkiye başka devletlerden ayrımlı olarak uzun uzun bire bir süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların de etkisi ile tehditleri önceleri görebilme ve serian tedarik alabilme kabiliyetine erbap ayrımsız ülkedir. Sahi değme küresel akse ve arkası sıra yaşanan tartışma Türkiye’nin bu vasfını aynı kat elan doğrulama etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemiz ile sağlamlaştırma ettiğimiz güvenlik ve toplumsal mimarimiz bizi bölgemizdeki farklı kaoslara alın da korunaklı ağıl getirmiştir” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet Altını tarihinin sunu faziletli istihdam rakamına başarmış olduk”

Diplomaside uzun uzun bir süredir uğranan çifte standartların yeni lehçe dalgalanmalar karşısında dengeli ve yapıcı politikalar ihya imkanı sağladığına aksan işleyen Reisicumhur Erdoğan şunları kaydetti:

“Konuşu saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar sebebiyle küresel krizin yıkmacı etkilerini yeryüzü birkaç düzeye indirmeyi başarabiliyoruz. Avrupa ilkin gelmek amacıyla umum dünyayı kara kişmiri düşündüren erke krizini hem mahiyet çeşitlendirmesine her an hem domestik ve yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek tedarikli yakalandık. İstihdam odaklı iktisat programımız sebebiyle sakinlik tehlikesinin giderek henüz efdal sesle konuşulduğu bire bir dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini garanti altına aldık. İşte bugün ağustos ayı başıboşluk rakamları açıklandı. Buna göre aylaklık oranı benzeri esbak taban göre 0,4 puanlık azalış ile yüzde 9.6 ile bir tane haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun üstüne daha çok. Böylecene Cumhuriyet Altını tarihinin arz faziletli istihdam rakamına erişmiş olduk. Hükümetlerimiz döneminin ortalama enflasyonu yüzdelik 13 iken, son günlerde yaşadığımız sıkıntıların değişik siyasal ve toplumsal saiklerin tetiklemesi ile ortaya çıktığını esasen uyarmak istiyorum. Şişkinlik ile mücadelemizi sürdürürken seçkin kesimden insanımızın maltalık pahalılığının posta açtığı bolluk kaybını telafi edecek adımları de birer birer atıyoruz.”

“(İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası) Kampanyaya şu ana kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı”

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki Şişko Konut İdaresinin yaptığı hazırlıkların arkası sıra İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası’nın müjdesini elan önceki paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakınları ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu asıl kadar 7,2 milyon başvuru yapıldı. Bu müracaat sahiplerinden 4 buçuk milyonu kamu şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceği ayn önüne alındığında bu rakamların daha üstelik artacağı açıktır. Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü balaban sosyal hane projesi olan bu kampanyamıza gösterilen ağır sargı bizi daha ati adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin geçmiş etabındaki rakamı 250 olan basamak sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı zaten söylemiştik. İlk etap 250 bin konutumuzu 2 yıl içerisinde hak sahiplerine teyit edeceğiz. Konut inşası gayeli yer sayısını bile 1 milyona tarh kararı aldığımızı aynı müddet önceki duyurmuştum. Bakanlığımız yaptığı mücahede ile 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsa ile ilgilendiren hazırlıkları tamamladı.”

“Yan Yana parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada göz düz yazı edilmesi talebinde bulunabilecek”

Toplumsal göz projesine birlikte parsellerin üstelik karışma edildiğini tamlayan Reisicumhur Erdoğan, “Omuz Omuza parsellerdeki doğruluk sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada hane nesir edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde dayanak noktası artı 4 yahut 5 cani geçmeyecek. Bu şekilde düz yazı edilecek. Konutların finansmanı hususunda bankalarla dahi işbirliğine gidilecek. Ev amacı arsa ve işyerlerinin başvuruları zaman bakımından alınmaya başladı. Planları onaylanan iller ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını çatlak ayından itibaren alabilecekler. Yer tapularının tamamının dağıtımı 2 sene içerisinde bitecek. Hür parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, bin 604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla vasıl vadeler ile TOKİ’nin faizsiz ödeme modeli ile vatandaşlarımıza satılacak. Hisseli parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri de 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Toplumsal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’da Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde yetişek tedris gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri amacıyla erişim desteği sağlayacağız”

Üniversite öğrencilerine de müjdelerde kâin Erdoğan, “Aynı erim birlikte üniversite öğrencilerine yöneltmek istiyorum. Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde yetişek talim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri amacıyla erişim desteği sağlayacağız. Yılda 2 kere verilecek bu destek sayesinde kısaca 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara değme yük getirmeden gidip gelebilmesini gerçekleştirme etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Esnafımız üzere Halkbank vasıtası ile 60 ay önel ile ve yüzdelik 7,5 ürem oranı ile istifade edebilecekleri 100 milyar liralık benzeri cesaret kampanyası başlatıyoruz”

Bire Bir başka müjdelerinin üstelik esnaf ve zanaatkarlara olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Seçme devir olduğu kadar salgın ve cenk şartlarının önümüze çıkarttığı sağlam süreçte birlikte esnaf ve zanaatkarlarımızın yanı sıra olduk, olmayı sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize ayrı düzlük veriyoruz. Söz Temsili geçtiğimiz yılın Mart ayında başlattığımız Karı Müteşebbis Kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak 17 milyar liranın üzerinde aynı mahiyet kullanmıştır. Gençlerimiz üzere muhtelif esame altında başlattığımız kadem kredilerinden 52 bin sevimli, 10 milyar liralık aynı kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Demin üstelik Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfla başlattığımız bakir benzeri güven destek paketi ile esnaf ve zanaatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız için Halkbank vasıtası ile 60 kamer vade ile ve yüzdelik 7,5 nema oranı ile istifade edebilecekleri 100 milyar lira tıpkısı kredi kampanyası başlatıyoruz. Çabucak bununla kalmıyor, yüreklilik eğin limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme ve araç kredisi limitlerini bile 1 milyon liradan 1 buçuk milyon liraya yükseltiyoruz. Dinç girişimcilerimizin liyakatsiz faizli itimat limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını da 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan cesaret kullanıp bile takibe düşen esnaflarımıza 6 ayak tabanı kadar idraksiz ödemesiz, 36 ayak tabanı kadar vadeli yüzdelik 4 faizli itimat ile borcunu arıtma imkanı sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“TANAP’ın kapasitesini almanak 16 bilyon metreküpten iki hatim artım ile 32 milyar metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık”

Erke alanında bile muhteşem adımlar atıldığına değinen Erdoğan, “Doğalgaz depolarımızı yüzde 100 doldurarak talepteki muhtemel artışlara ve şok kesintilere alın hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan ile ülkemiz ile birlikte Avrupa’nın enerji sunma güvenliği üzere de nazik öneme erbap TANAP’ın kapasitesini almanak 16 bilyon metreküpten 2 hatim çoğalma ile 32 bilyon metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık. Libya ile yaptığımız hidrokarbon anlaşması ile bu ülkenin kıta sahanlığındaki yer yağı ve türevlerinin çıkartılması üstüne bakir ayrımsız işbirliği alanı oluşturduk. Antrparantez Okyanus, Şimendifer, Endonezya, Cezayir, Nijerya, Malezya, Kazakistan ve Mürekkep Arap Emirlikleri ile erke alanında eskimemiş işbirliklerimizin önünü açacak temaslarda bulunduk” dedi.

“‘Tıpkısı şeb anlayışsız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini kelimesi kelimesine hesabına getiriyoruz”

Hat güvenliği noktasında asayiş güçlerinin 7/24 uyanıklık halinde olduğuna özen calip Erdoğan, “Yıldırı örgütlerinin yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyor, askerlerimiz ve güvenlik güçlerimize müteveccih tek saldırıyı yanıtsız ve cezasız bırakmıyoruz. sınır dışı harekatlarımızı özlük önceliklerimize ve yaptığımız planlara bakarak yürütüyoruz. Bundan Sonra terör örgütleri ile gelişigüzel ülkemize düşmanlık besleyici herkesin pahal rüyası haline gelen, ‘Bire Bir gece anlayışsız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini harfiyen adına getiriyoruz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: