Reisicumhur Erdoğan Kabine Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasına ilişkin, “Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakını ve gazilerimize değişik kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu ana büyüklüğünde 7,2 milyon başvuru yapıldı.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

El Erki, türe ve özgürlükler konusunda ülkeyi getirdikleri seviyeyi perçinleyecek gündemi bilcümle faal tutuklarını dile getiren Erdoğan, değme programlarında değişik kesimlere yönelik kazançlı ve demokratik müjdeleri milletle paylaştıklarını, böylecene 2023 hedeflerine doğru sakıncasız adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Bugünkü kabine toplantısında birlikte bu çerçevede eskimemiş değerlendirmeler yaptıklarını, yıpranmamış çalışmaların istişaresini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “İlk başlığımız, tıpkı müddet önce duyurduğumuz, milletimize 500 bin bölük, 250 bin arsa, 50 bin iş yeri kazandırma amacını taşıyan ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ kampanyasındaki son gelişmelerle ilgilendiren. Bilindiği kadar sosyal göz projeleri, hükümetlerimizin evvel gününden itibaren yer çokça ehemmiyet verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz ayrımsız icraatımızdır. Son dönemde bölük, kira ve taşınmazlar fiyatlarındaki denyo yükselişler, bizi eskimemiş ve daha balaban aynı atılıma yöneltti.” diye konuştu.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki TOKİ’nin hazırlıklarının ardından, “İlk Evim İlk İş Yerim” kampanyasının müjdesini kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu anne kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu, bilcümle şartları hesabına getirerek, süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna kadar bitmeme edeceği ayn önüne alındığında, bu rakamların elan bile artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin en nazik sosyal göz projesi olan bu kampanyamıza gösterilen gösterişli bağ bizi henüz ati adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin evvel etabındaki rakamı 250 bin olan bölük sayısını 2028 yılına büyüklüğünde 500 bine tamamlayacağımızı doğrusu söylemiştik. İlk kadem 250 bin konutumuzu 2 yıl içinde türe sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. Bölük inşası amaçlı arsa sayısını üstelik 1 milyona tart kararı aldığımızı benzeri müddet önceki duymuştuk. Bakanlığımız, yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ilişik hazırlıkları tamamladı. Yani hangi şehirde, nerede, ne parselde, altyapısını düzenlemek vasıtasıyla bu arsalarımızı dahi hazırladık. Yer yerlerini yüzdelik 40’ı site merkezlerinde, yüzde 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Tabiatıyla bu rakamlar şehirlerdeki arazilerin agreman durumuna göre şekillenmektedir. Ev amaçlı arsaların 50 bini İstanbul’de, 100 bini Ankara’de, 25 bini İzmir’dahi, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’birlikte, 25 bini Kayseri’da, 30 bini Diyarbakır’de olacak şekilde planlandı. Başka şehirlerimizdeki arsa sayıları da yer uygunluğuna bakarak belirleme edilmektedir.”

“TOKİ’nin 2003’ten bu yana ülkemize kazandırdığı konut sayısı 2 milyonu bulacak”

Reisicumhur Erdoğan, vatandaşların hem konuta hem birlikte arsaya başvurabileceğini ancak cılız ikisi şappadak çıkarsa vakit kaybetmeden birini yeğleme edebileceğini belirterek, “Amacımız, milletimizin olanı milletimize vererek insanlarımızı arz akıllıca şartlarla, umu huzuru içre oturacakları birer eve kavuşturmaktır.” dedi.

Yer fiyatlarını, piyasa bedelinin çokça altında vatandaşlara sunmakla kalmayıp, bunun üzerine tıpkı zaman önce evlerini yapabilmelerine de destek vereceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Takkadak ülkemizin değil, ihtimal da dünyanın yer iri sosyal ihtişam uygulaması olan bu projeye omuz omuza parselleri birlikte karışma ediyoruz. Alay Malay parsellerdeki adalet sahipleri, çoğunluğu sağladıklarında, TOKİ’ye başvurarak burada basamak mensur edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parseller bile dayanaklık etmek zait 4 yahut 5 moskof geçmeyecek şekilde inşa edilecek, konutların finansmanı hususunda bankalarla da iş birliğine gidilecek. Göz gayeli arsaların ve gelişim yerlerinin başvuruları bugün itibarıyla alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız yer tapularını meyan ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapularının tamamının dağıtımı iki sene içinde bitecek. Hür parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla vasıl vadelerle TOKİ’nin faizsiz ödeme modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Paydaşlı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri birlikte 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi.”

Erdoğan, toplumsal konutların inşasına 25 Ekim’birlikte Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Entelektüel, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’taki 5 bin konutun temelini atarak başlayacaklarını söyledi.

Ayrıksı illerde üstelik hızlı ayrımsız şekilde temellerin atılacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Proje kapsamındaki 50 bin aksiyon yerinin önceki etabının inşasına, 28 ilimizde 10 bin aksiyon yerinin temelini atarak başlıyoruz. Büyüklükleri 50 ila 200 metrekare ortada mütebeddil bu gelişim yerleri, 350 bin liradan başlayan değer, 2 bin 633 liradan başlayan taksit ve 10 yıla vasıl vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Hoppadak bu hareket yerlerinin istihdama katkısının 100 bini bulması bekleniyor. Sonuç kampanyayla alay malay TOKİ’nin 2003 yılından bu yana ülkemize kazandırdığı ev sayısı 2 milyonu bulacak. İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının ülkemizde sefer açacağı soylu erki elektrik 2 trilyon liraya ulaşacak. Herhangi Bir TOKİ projesi kabilinden bu kampanya de özel sektörün basamak yatırımlarını hareketlendirecektir. Kampanyamızın benzeri yol henüz ülkemize, milletimize ve alelhusus türe sahiplerimize ömre bedel olmasını diliyorum.”

Cumhur Reisi Erdoğan, tıpkı erim bile darülfünun öğrencilerine isnat etmek istediğini belirterek, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde eğitim-talim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri üzere muvasala desteği sağlayacağız. Yılda 2 sefer verilecek bu destek yardımıyla, kısaca 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara rastgele angarya getirmeden gidip gelebilmesini gerçekleştirme etmeyi hedefliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Esnafımız için 100 milyar lira bire bir emniyet kampanyası başlatıyoruz”

Esnaf ve sanatkarlara da müjdesi olduğunu dile getiren Erdoğan, herhangi bir dönemde olduğu kabilinden müstevli ve uğraş şartlarının sebep olduğu kip süreçte bile esnaf ve sanatkarların birlikte olduklarını, olmayı sürdürdüklerini söyledi.

Desteklerde kadınlara ve gençlere ayrı vadi verdiklerine belen eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yılın mart ayında başlattığımız eş girişimci kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade, 17 bilyon liranın üzerinde ayrımsız cins kullanmıştır. Gençlerimiz üzere türlü isimler altında başlattığımız müteşebbis kredilerinden 52 bin birey 10 bilyon teklik kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Şimdi bile cumhuriyetimizin 100. yılına atıfla başlattığımız kullanılmamış benzeri itimat destek paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız amacıyla Halkbank aracılığıyla 60 ay vadeyle ve yüzde 7,5 ürem oranıyla yararlanma edebilecekleri 100 milyar lira tıpkısı güven kampanyası başlatıyoruz. Yalnız bununla kalmıyor, kredi peş limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, gelişim yeri edindirme ve pusat kredisi limitlerini bile 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz. Güre girişimcilerimizin sıfır faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını de 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan emniyet kullanıp bile takibe sakıt esnaflarımıza 6 taban kadar kalın kafalı ödemesiz, 36 ayak tabanı kadar vadeli yüzde 4 faizli krediyle borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz. Bilcümle bu kolaylıkların esnafımıza güzel olmasını diliyorum.”

(Sürecek)

Share: