Değişik tıpkısı kaplan soyu ortaya çıkarıldı

Wuhan merkezli Çin Yerbilimleri Üniversitesi’nden araştırmacılar, antika soyun kestirmece 268.000 yıl önce çağcıl kaplanlardan ayrıştığını buldular.

Bu, yaklaşık 125.000 sene önce tüvana gündeş kaplanların ana soyundan atalarının tanıdık yaşının iki katından aşkın.

Çin’mağara kuzeydoğusunda saha kayran Jilin eyaletindeki Birlikte’zaman karst mağarasında ayrımsız kaplan çene kemiği bulundu. Mağarada sırtlan fosilleri bile bulundu. Dahi’zaman karst mağarası, kaplanların tarihsel bozgun aralığında ve Amur kaplanlarının mevcut hayat alanları dahilinde yer alıyor.

Kalıntı DNA’sı üstünde yapılan analiz, para cüzdanı kemiğinin sırtlanlara değil, soyu isimsiz tıpkısı kaplana ilgili olduğunu gösterdi. Proceedings of The Royal Society B dergisinde mümasil zamanda yayınlanan araştırmaya göre, bu kaplanın tarihi 43.500 yıldan daha eskiye dayanıyor.

Araştırmacılar, çarkıt kaplanın esas ve ata soyuna ilgilendiren tarihini açıklamak için fosilin hem mitokondriyal hem de çekirdeksel genom verilerini kurtarmayı başardı.

Araştırmacılar, mümasil bölgelerde mağara aslanlarının fosillerinin birlikte kaydedildiğini söyledi. Ancak bu in aslanlarının, çağcıl kaplanların uzak bire bir kuzeni olan kullanılmamış tanımlanan uz ile benzeri arada var olup olmadığı elan net değil.

Ancak, araştırmaya bakarak, az çok farklı yaşam alanlarını yeğleme fail iki art vahşi hayvan arasındaki coğrafi örtüşme bibi beklenen görünmüyor.

Araştırmacılara göre, himmet, kaplanların akıbet yayılımından eski evrimsel tarihine bakir tıpkı bakış açısı getiriyor ve Çin’deki taşıl kaplanların antik benzeri genetiğe erbap olduğunu vurguluyor.

Share: