Denizde kaybolan kolyesini icat etmek için hareket makinesi kiraladı

Rize’bile Fellah gezici, denizde kaybettiği kolyesini çıkarmak amacıyla hareket makinesi kiralayarak arama yaptırdı.

Çayeli ilçesine merbut Limanköy Plajı’ndan ailesi ile denize giren Ali Muhammed Hıyanet Tamni (32), kolyesini suya düşürdü.

Durumu ayırt fail seyyar, kumluk işletmecisi, tıpkısı zamanda endüstriyel dalgıçlık fail Galebe Koçal’dan kolyesini temin etmek amacıyla müzaheret istedi.

Koçal ve beraberindeki cankurtaranlar, bir müddet dalış yaparak kolyeyi aradı fakat son alamadı.

Kolye bulunamayınca Ulu Muhammed Aldatma Tamni’nin isteğiyle bölgeye algılayıcı getirtildi. Tarama sırasında algılayıcı çevir sinyali verince bile bu el hisse senedi makinesi çağrıldı.

Sinyal alınan bölgeden hareket makinesinin kepçesi sayesinde çıkartılan kum ve çakıl, süzgeçten geçirildi.

İki çağ boyunca yapılan aramalarda kolye bulunamayınca hareket makinesi bölgeden gönderildi.

Koçal ve işletmedeki cankurtaranlar, Yüksek Muhammed Desise Tamni’nin talebi üstüne arada bir dalış yaparak aramalarını sürdürüyor.

Kolye, 120 bin teklik değerinde

Koçal, AA muhabirine, Suudi Arabistan’dan tatil için bölgeye mevrut misafirin kolyesini denize düşürdüğünü ve kendisinden müzaheret istediğini söyledi.

Koçal, kolyeyi sağlamak üzere yaptıkları aramalara ilişik şunları kaydetti:

“Denizden cihazdan bel gelince kumun çıkarılarak taharri yapılmasını istedi. Kendisi amacıyla zer olduğunu ve 120 bin teklik olduğunu söyledi. Makine ücretini vermeyi akseptans etti. Konusunda 20 bin liralık daha para harcadı. Üç gündür arıyoruz. Makine ile taharri yaptığımız yerlerde aynı altın hırızma ve aynı yüzük oyunu bulduk. Araba aramasını sonlandırdık. Küşayiş vuzuh tığ arkadaşlarla aramaya bitmeme ediyoruz. Bari bulabilsek. Adres ve telefonunu aldık. Bulabilirsek arayıp namına iade edeceğiz. Sabah iki çıngı daha eşya bulduk amma görgüsüz, kurada kolyeler.”

İbrahim Cihan Nasip üstelik kepçenin denizden çıkardığı kumu süzgeçten geçirdiklerini fakat kolyeyi bulamadıklarını dile getirerek, aramaya bitmeme ettiklerini söyledi.Share: