Gaziantep’ten Bilecik’e Mevrut Depremzede: “Ambulans Sesi Yaşamak İstemiyorum”

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde şişman yıkıma hastalık olan depreme Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yakalanan kâh vatandaşlar Bilecik’e geldi. Afetzedeler, yaşadıkları ocumak kırcı anları anlattı.

“AMBULANS SESİ YAŞAMAK İSTEMİYORUM”

Gaziantep’e cenaze üzere giden ve orada depreme yakalanan Tülay Kırıcı şunları söyledi: “Gaziantep’e cenaze için gitmiştik. Döneceğimiz periyot depreme yakalandık, 2-3 ahit oralarda çadırlarda yaşadık. Kırıcı yaktık, su yok, gaz yok, istinas namevcut, haris susuz, savmak bulunmayan, yiyecek namevcut işte anca yaşadık biraz dönüş. Ondan sonradan yollar açılınca çabukça biletimizi aldık Bilecik’e döndük. Geldikten sonradan biraz dinlenmeye çekildik. Tabi orada üşüdük, tutkun olduk. Biraz psikoloğa gittik, psikologdan destek aldık. Anca yaşadık yani unutmaya çalışıyoruz yani ne büyüklüğünde unutabilirsek. Cankurtaran sesi yaşamak istemiyorum. O ambulans sesleri beni çok erinçsiz etti. El boyu gelirken o Nurdağı’ndan olsun, Osmaniye olsun oralardaki o bağırışlar, depresyon altındaki aramalar amiyane aynı etkiledi bizi.”

“PARANLA BİLE SAVUŞTURMAK ALAMIYORSUN”

“Haddinden Fazla kötüydü. Hiç uyuyamıyorsun, çağ alıp verirken bile güya sallandığınızı hissediyorsunuz” diyen ve çocukları ile Bilecik’e mevrut Hacer Dağ ise şunları anlattı: “Gaziantep’te Şahinbey ilçesinde yaşıyorum. Depreme yakalandığımız anda tığ evdeydik. Apar topar çocuklarla evden çıktık. Arabaya sığınmaya çalıştık. Arabada mahrukat namevcut, ısınamadık, arabayı çalıştıramadık. Arabalar da zaten ilerlemiyordu. Kilolu bire bir gidiş geliş vardı. O haset, o geceyi arabada geçirdik mahrukat olmamasına karşın soğukta. Bu süreçte bağımlı kim ilçedeki camiler, toplumsal tesisler açıktı sığınmak amacıyla. İkinci günü oraya geçtik, yerleştik amma akarsu yoktu, şart yoktu. Aldatmak alamıyorsun, fırın, market rastgele vadi ilişkin. Paranla dahi savmak alamıyorsun.

“KOKU ALIP VERİRKEN BİLE SANKİ SALLANDIĞINIZI HİSSEDİYORSUNUZ”

Belediyeden gelen yardımlarla işte kayıt, meşrubat onlardan bindi aldık. Çokça kötüydü. Tek uyuyamıyorsunuz, kan alıp verirken de sanki sallandığınızı hissediyorsunuz filhakika orası hala sallanıyormuş. İşte biz 4-5 gün o süreci orada yaşadık bilahare ben benzeri yerlere gitme ihtiyacı hissettim. Yengem dahi esen olsun buraya gelmişti. ‘Gelirseniz kapımız açık’ dedi, tek düşünmedim otobüsten bilet ayarladım. Tezce çıktık yola, aktarmalı geldik. Çocuklarla bu arada 3 dirilik geldik. Psikologdan bindi aldık iki seans. Dallar şu an iyiler biz bile gür olmaya çalışıyoruz. Esasen döneceğiz ama korkularımız devam ediyor.”

Share: