Karadeniz’de palamut bereketi: 3 tanesi 100 TL

Karadeniz’birlikte pelit bereketi: 3 tanesi 100 TL

ORDU – Ordu’nun Fatsa ilçesinde balıkçılar yüzlerce kasa palamutla limana dönerken, çoğalan av hem balıkçıların hem de tüketicilerin yüzünü güldürdü.

Karadeniz’de yıpranmamış av sezonunun 1 Eylül’üstelik başlamasıyla “Müstemirren Besmele” diye denize açılan balıkçıların yüzünü pelit güldürdü. İstanbul başta tevessül etmek üzere balıkçıların yıpranmamış adresi Kargaşa ve Samsun açıkları olurken, tutulan palamutlar kasalanarak kamyonla Türkiye’nin değişik illerine gönderiliyor.

Son yılların arz bereketli avlarını gerçekleştirdiklerini söyleyen balıkçılar, orak ayı aylarında palamudun büyüğü olan torik balığının Karadeniz Bölgesi’ne girerek doğumunu gerçekleştirdiklerini söylediler. Denizin ısısı ve hareketi ile bu yıl mayanın tuttuğunu ifade eden balıkçılar balık tutmak üzere seçkin ahit denize çıktıklarını söylediler.

Sezondan mutlu olduklarını ve 3 adet palamut balığını 100 TL’ye sattıklarını tabir eden Fatsalı balıkçı Ufuk Aygün, “Denizde mübarek bereket yaşanıyor. Balık haddinden fazla çıkınca ister istemez fiyatlara yansıyor. Bizler de kampanya yaparak 3 adet palamutu 100 TL’den satıyoruz. Vatandaşlar kampanyamıza büyük rabıta gösteriyor” dedi.

Tezgahında arz haddinden fazla sivri balığına istem olduğunu söyleyen balıkçı Yusuf Aktaş ise, “Palamut balığına dilek var ve fiyatları bile yoz çok uygun. Bu sene palamudun eli nimetli olması fiyatların bu şekilde makul olmasını sağladı. Vatandaşlar dahi çokça kıvançlı” dedi.

Vatandaşlar ise fiyatlardan mutlu olduklarını tabir ettiler.

Share: