Gün Doğusu Marmara ve Günindi Karadeniz’den deprem bölgelerine müzaheret seferberliği sürüyor

Sakarya, Bartın, Karabük ve Zonguldak’ta, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar ulaştırılmaya devam ediliyor.

Sakarya Sandalyeciler ve Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyelerince Adıyaman’a 2, Kahramanmaraş’a 1, Hatay’a 1 midibüs deva, bala bezi ve maması ile su ve yiyecek gönderildi.

Üyelerin ve esnafın yaptığı 300 akak ile değişik arttırma müzaheret malzemeleri dahi tır ve midibüsle facia bölgesine akilane yola çıkarıldı.

Sapanca Cahillik Merkezi yoluyla başlatılan oyuncak kampanyası birlikte sürüyor.

Depremzede çocukların yüzünde gülücük olabilmek üzere familya ziyaretleri işleyen ekipler, topladıkları oyuncakları kıran bölgesine ulaştıracak.

Bu arada bağışlanan panda oyuncağın konusunda bantlarla yapıştırılmış, “Eski olsun güzel kardeşim. Sizin üzere artağan mübarek dua ediyorum. Bilcümle beraber bugünleri dahi atlatacağız.” yazılmış grado okuyan görevlileri duygulandırdı.

Ayrıca Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince hazırlanan odunlar, depremzedelere yakacak odun gönderildi.

Hendek Belediyesi ise sarsıntı bölgesindeki ferdî temizli ihtiyacının karşılanması üzere turist tuvalet ve duş üretimine başladı.

Bartın’dan hayvan bilimi için 100 titrem ağızotu yola çıktı

Bartın’bile bağışlanan montgomer, bot, ezik, eldiven kabil kışlık kıyafetlerin yanı sıra battaniye, çocuk bezi ve maması, sağlıklı materyal, azık kolisi, tüplü katalitik sobalar tırlarla depremde etkilenen illere gönderiliyor.

Akçalı köyünde oluşturulan depoda toplanan müzaheret malzemeleri, burada görevlilerce sınıflama edilerek kolilere yerleştiriliyor. Gönüllülerin da katkı sunduğu depodaki yardım malzemeleri tırlara yüklenerek sarsıntı bölgesine uğurlanıyor.

Valilik koordinesinde facia bölgesineki hayvanların yem ihtiyacının karşılanması üzere da 50 titrem sert yemleme ile 50 ton etli yemleme (derişik) yüklenen tırlar debi etti.

Karabük’ten 9 milyon nakdi arkalama

Karabük’te kampanyalarda toplanan 9 milyon 19 bin 820 teklik AFAD hesaplarına aktarıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, toplanan yardımların 224 çevirgeç ile zelzele bölgelerine gittiği ve yapılan 9 milyon 19 bin 820 liranın AFAD yerine aktarıldığı bildirildi.

Açıklamada, 449 paket esas gıda, 522 palet su, bin 850 ster odun, 82 titrem un, bin 210 sayı çerge, 4 bin 600 battaniye, yatak, 358 tırtıl hıfzıssıhha ve çağa ürünleri, 147 palet teknik malzeme, 95 ayakkabı, ayrımsız seyyar tuvalet, 2 canlı aş damı, 26 palet tıbbi materyal, bin 378 ısıtıcı, 222 yatak, 115 bin 850 savmak, 324 palet giysi, 112 halı ve 95 tüpün bölgeye gönderildiği rapor edildi.

Ayrıca kentteki Safranbolu, Eskipazar, Eflani, Yenice ve Ovacık belediyeleri ile sivil topluluk kuruluşları ve esnaflar, yardımları deprem bölgesine göndermeye bitmeme ediyor.

Zonguldak’ta arkalama merkezi ücretsiz mağazaya dönüştürüldü

Zonguldak’ta, Mesleki Eğitim Bilimi Merkezi ile Biçim Fatih El Eğitimi Merkezinde sarıklı ve yırtıkça öğreticiler, depremzedeler amacıyla dalgı tulumu üretiyor.

Karadeniz Ereğli ilçesine gelecek depremzedelerin anne ihtiyaçlarını diremek üzere ise arkalama toplama merkezi ücretsiz mağazaya dönüştürüldü.

Ereğli Belediye Reisi Halil Posbıyık, gazetecilere, Atatürk Ekin Merkezi’nde oluşturulan arkalama cem merkezinin ayrımsız bölümünün Ereğli ve Alaplı ilçelerine gelecek depremzedelerin temel ihtiyaçlarını istikbal noktasında mağaza haline getirdiklerini söyledi.

Share: