İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilgili videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Çağdaş ayrımsız afet yönetiminden ne olması gerekiyorsa bugün Türkiye’da var. Size sarsıntı yahut baskın olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, amma aynı henüz kimsenin ‘Nerede bu izzet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Aristokrat, içtimai iletişim araçları hesabından, İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Müstacel Kapsam Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Dünyada kıyamet riski sunu faziletli coğrafyalardan birinde yaşadıklarını belirten Aristokrat, gün süresince depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve çok şişman acılar yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan rastgele afette vatandaşlarımız esaslı ve bir o kadar üstelik kötü tıpkı istifham sordu, nerede bu büyüklük?” ifadesini kullanan Aristokrat, şöyle devam etti:

“Bu soru, facia yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin kıyamet geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun dominant felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin hâkim afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın yeğin afeti, Adana, Mersin Ağacı, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu sene yaşanan orman yangınları, hepsinde izzet oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun bilcümle kurumları ve kuruluşları, tüm bakanlıklar, sivil topluluk kuruluşları, Kızılay, polis güçleri, uyanık, Cesamet Akarsu İşleri, karayolları, Yer Şehircilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Deniz Boyu Düzenlilik Komutanlığı, İl Özel İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, tek karışıklık ve hiçbir gecikme yaşanmadan ululuk oradaydı.”

2020 Elazığ depremine takkadak 7 bin 574 personelle engelleme edildiğini nâkil Aristokrat, “35 bine andıran oba gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini fazla personel, 1500’e andıran araçla bilcümle alay malay oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Mersin yangınına 726 personel, tıpkı zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını veya eksikliğini çektirmedik”

Mağrip Karadeniz hâkim felaketine 1500’e yakın vasıta, 12 bine yakın personel, 26 helikopter, korvet, 14 sahil düzenlilik botuyla engelleme edildiğini hatırlatan Aristokrat, Adana orman yangınında ise sadece 3 bin 222 tahliye gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, hareket makineleri yine 10 bine yakın personel, bine mail çevirgeç ve itfaiye aracı araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın yanı sıra oldu” bilgisini da paylaşan Bakan Soylu, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize dominant afetinde 568 vatandaşımızı tahliye ettik. Esasen binlerce personel esasen 1500’e mümasil araçla afete engelleme ettik. Hep bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 nöbet ısıdam kemirmek çıkarmaya büyüklüğünde dayanabilen çok cümbüş yaparken tek karmaşa, heybet kendisine tek ürkü yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi eğer aynı karye yerleşim durumunda faaliyet yoksa oraya helikopterle elektrik üreteci indirdik, günlük derman, atlatmak, besin getirdik. Yeri geldi yaka düzenlilik gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Hangi deri hangi battaniye ne soba hangi NANIAZIZ ne giyecek, vatandaşımıza tek şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği hiçbir afette Allah’a çokça şükür ‘Nerede bu celal?’ cümlesini hiç duymadık. Onun yerine yegâne tıpkı mecmu duyduk, Allah devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya şüphesiz geldik?”

“Olur bu noktaya şüphesiz geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Soylu, 2009’üstelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, afet yönetiminde yepyeni bir izleme oluşturduklarını vurgulayan Aristokrat, “Çabucak enkazdan sahn yetişmek değil, afet öncesi, afet yadigâr ve afet sonrası iyileştirme olarak bütüncül benzeri kıyamet yönetimi oluşturduk.” dedi.

Kıran öncesi tedarik üzere enerjik kampanyalar yaptıklarını tamlayan Aristokrat, 2020’nin kıyamet tedbir yılı olduğunu hatırlattı.

Aristokrat, güzeşte yılı de facia eğitim bilimi yılı car ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye kıran farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise manevra yılı yerine car ettiklerini bildiren Nazır Soylu, 51 bini meslek tatbikatı girmek için 57 bin 400 tatbikat yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Şita Tatbikatı, Trabzon’üstelik dominant ve şiddetli tatbikatı, Antalya’birlikte orman yangını tatbikatı, Kütahya’dahi maden tatbikatı, İstanbul Kağıthane’üstelik deprem tatbikatı ve birçok kullanılmamış tatbikatı bu yıl ortamında gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Aristokrat, teşrinisani kocaoğlan amacıyla dahi “Türkiye Deprem Anı Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında haddinden fazla hususi bir akademik mesai gerçekleştirdiklerini anlatan Aristokrat, 81 ilin mecmu risklerini gözeterek, gelişigüzel ilde riziko tenzil planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem kamu yoluyla uygulayıcılarla, üniversitelerle ve domestik yönetimlerle hep gelişigüzel gerçekleştirdiklerinin altını çizen Soylu, demin birlikte bu planların takip ve değerlendirme ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Mavera yandan afet müdahale kapsamında bile eke çalışmaları olduğunu belirten Soylu, seçkin şeyden ilk Türkiye Kıran Engelleme Planı’nı oluşturduklarını ve bunu sürekli adına güncellediklerini vurguladı.

Akıbet 3 yıldaki eksiksiz afetlere bu çekim çerçevesinde müdahale ettiklerini ve tek sorun yaşamadıklarını ifade fail Aristokrat, Türkiye Facia Müdahale Planıyla kamu ve sivil toplumun bilcümle gücünün, facia takkadak biricik bire bir gövde kabil uyum içre çalıştığını söyledi.

“Fahri sayısı 562 bine ulaştı”

Öte yandan, AFAD Hasbilik sistemini kurduklarını ve fahri sayısının 562 bine ulaştığını belirten Soylu, “Benzeri apayrı yeniliğimiz arama kurtarma ekipleri ile ilgilendiren. Bu ekiplere terbiye verilip AFAD çatısı altında temas biri akredite edildi. Halen Türkiye’da akreditasyon almış kontrol istirdat ekibi sayısı 61. Polisimizin TEMIZ kontrol istirdat, jandarmamızın Açıkgöz Kontrol Istirdat timleri var.” diye konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 iklim müdürlüğünde 27 geri hizmet, 54 dahi destek deposu bulunduğunun altını çizen Nazır Aristokrat, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde hisse senedi makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda tek eksiğimiz olmadığı kabil buralardaki malzemeleri belli periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü yerine da afet sonrası ıslah çalışmalarımız var. Daha Çok konteynırlar, deri kentler dakikasında onların yerini düz afetzedelere bir numara yılında evlerini tasdik etmeye başlıyoruz. Afetlerin şipşak ardından nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri tehirsiz gerçekleştiriliyor. Sonuç 3 yıldaki ateş ve sellerden hava toplanmış 617 milyon lira hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi yardım, yıkım ve kriz kaldırma amacıyla 98 milyon ve irtifak duvarları için gerçekten balaban harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 sayı kıran konutunun inşaatına başladık. Yer ve Kentçilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun adalet sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına bitmeme ediliyor. Türkiye Kıran Risk Tenkis Planı (TARAP), Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ve Türkiye Kıran Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 cazibe çerçevesinde atıyoruz ve son alıyoruz. Bunun birlikte vatandaşlarımıza yapışık AFAD aktif gibi uygulamalarımız, kıyamet yönetimini kolaylaştıran AYDES kabilinden sayısal alt yapılarımız var. Gündeş benzeri kıyamet yönetiminden ne olması gerekiyorsa zaman Türkiye’dahi var. Size yer sarsıntısı veya sel olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, amma tıpkı henüz kimsenin ‘Nerede bu büyüklük?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: