Icra Vekili Dönmez: “Türkiye’nin enerji dönüşümünde hidrojenin da makro payının olacağını düşünüyoruz”

Dönmez, 4. Türk-Alman Enerji Forumu’nda gerçekleştirdiği konuşmada, acun genelinde Rusya- Ukrayna savaşı ve artan global enflasyon zımnında takatli bire bir enerji kriziyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Enerji krizi nedeniyle ülkelerin planlarını baştan gözden geçirdiğine belen eden Dönmez, “Esbak erke sektöründe yenilenebilir enerjiden, hidrojenden, yoz modüler çekirdeksel reaktörlerden, ekonominin elektrifikasyonundan bahsederken bugün enerjinin gündemine, yer yağı, doğal gaz ve kömür gine yerleşmiştir.” dedi.

Daha çok yenilenebilir enerjiye yönelmeyle henüz kudretli bire bir imtihan verilebileceğine meni eden Dönmez, “Halihazırda bulunan doğal gaz fiyatlarıyla neredeyse 20 yıl sonraları hesaplı olacak denilen yeşil müvellidülma dahi hesaplı görünüyor. Bileşke teknolojisi üzerine, bilcümle ati 20 yılın teknolojisi denilirdi, son dönemde bundan sonra daha kısaltmaya başladık. Ati 10 yılın teknolojisi şeklinde sıraladık.” ifadelerini kullandı.

“Üçüncü FSRU tesisi bu yıl zarfında devreye alınacak”

Avrupa’nın enerji yeryüzü güvenliği üstüne yaşadığı problemlere değinen Dönmez, tüm siyasa yapıcıların enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına yönelik hedefler belirlediklerini söyledi.

Bakan Dönmez, enerji yeryüzü güvenliğinin sağlanması noktasında hamur ve uygulayım bilimi çeşitliliğiyle muvazeneli ve yedekli ayrımsız erke sistemi tasarlanmasının nazik önem taşıdığını ifade etti.

Erke sunma güvenliğinin sağlanması ve henüz kompetitif fiyatlardan erke temini üzere dış alım güzergahlarını çeşitlendirme noktasında büyük çaba gösterdiklerini aktaran Dönmez, “LNG terminallerimizin kapasitesini ve sayısını artırdık, gaz depo kapasitemizi artırdık ve artırmaya bitmeme ediyoruz. Üçüncü FSRU tesisinin üstelik bu sene içerisinde devreye alınmasını öngörüyoruz.” dedi.

“Türkiye hareket birliğine amade”

Hidrokarbür aramalarına üstelik bitmeme ettiklerini tamlayan Dönmez, ” Karadeniz’deki 540 bilyon metreküplük doğal gaz keşfimiz kapsamında önceki gazın 2023 yılında sistemimize ulaştırılması amacıyla çalışmalarımızı mütemadi sürdürüyoruz.” ifadesini kullandı.

Dönmez, Türkiye’nin sadece kendi enerji en güvenliğini sağlamakla yetinmeyip andıran coğrafyasındaki enerji kaynaklarının talep eden ülkelere taşınması noktasında birlikte yüce roller üstlendiğinin altını çizerek, “Düpedüz TANAP-TAP, Bakü-Tiflis- Ceyhan, Bakü-Tiflis- Erzurum kabilinden kalburüstü ve inanılır uluslararası erke projeleri Türkiye’nin nazik fedakârlık ve katkısıyla hayata geçmiştir. Tamlık bu projeler, küresel çapta yaşanan olumsuzluklara karşın, devreye girdikleri günden bu yana problemsiz şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa özellikle doğmak amacıyla dünyadaki gaz krizinin çözümüne yardım arz etmek amacıyla piyasaya daha fazla doğal gaz arzının sunulması gerektiğini dile getiren Dönmez, şöyle konuştu:

“Bu minvalde ülkemizin uluslararası erke projelerindeki başarısı, aynı enerji partneri namına güvenilirliği ve gelişmiş gaz altyapısı ayn önünde bulundurulduğunda, ülkemiz bitişik ülkelerdeki tabii gazın Batı’daki pazarlara ulaştırılmasında, şu zaman olduğu kadar gelecekte üstelik nazik roller üstlenebilir. Bu kapsamda Türkiye, Türkmenistan gazı ilkin tevessül etmek amacıyla Hazar bölgesinin, İsrail gazı ilkin almak için Maşrık Akdeniz bölgesinin ve ince vadede Irak’ın natürel kaynaklarının ülkemize ve ülkemiz marifetiyle piyasalara ulaştırılması için elinden geleni yapmaya hazır. Akıbet zamanlarda zorlu haddinden fazla Güneydoğu Avrupa ülkesi gaz taleplerini karşılayabilmek üzere ülkemizle ciddi temaslarda bulunmaktadır.”

“Türkiye’nin enerji dönüşümünde hidrojenin dahi balaban payının olacağını düşünüyoruz”

Türkiye’nin canlılık oturmuş gücünde yenilenebilir enerjinin payının yüzde 54’e çıktığını bildiren Dönmez, yenilenebilir kurulu ağırbaşlı itibarıyla Türkiye’nin dünyada 12., Avrupa’de 5. sırada olduğunu, sıra paneli üretiminde birlikte 4. tam saha aldığını aktardı.

Dönmez, erke dönüşümü için yüce tıpkısı katkı sağlayacağını öngördükleri hasis ve itidalli ölçekli nükleer reaktörlere müteveccih gelişmeleri bile yakından izlem ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin erke dönüşümünde hidrojenin de kebir payının olacağını düşünüyoruz. Ilkokul yıl geçmiş neredeyse tek ülkenin müvellidülma stratejisi bulunmazken, zaman 40’tan aşkın ülkenin stratejilerini açıkladığını görüyoruz. Türkiye’nin erdemli yenilenebilir potansiyeli, bağan yenilenebilir enerji santralci kurulum maliyetleri ve mevcut borazan hatlarının geliştirilmesi ile Avrupa amacıyla yeşil hidrojen üretimi ve ticareti itibarıyla arz akıllıca ülkelerden biri olmasını bekliyoruz. Ayrıca, hidrojenin doğal gazla karıştırılarak ihraç edilmesi amacıyla de ülkemizin majör ayrımsız potansiyele erbap olduğunu değerlendiriyoruz. Zaman yeşil hidrojen alanında imzalayacağımız belgenin bile Türkiye’nin hidrojen alanındaki çalışmalarına yardım sunacağını ve aksiyon birliğimizi geliştireceğini düşünüyoruz.”

Konuşmaların ardından Dönmez ile Almanya Iktisat ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck arasında yeşil müvellidülma alanında iş birliğini geliştirmek için tasa mektubu imzalandı.

Share: