İşitme mânialı vatandaşlar üzere işaret dili öğreniyorlar

İşitme mânialı vatandaşlar üzere belen dili öğreniyorlar

BİNGÖL – Bingöl’ün Solhan ilçesinde açılan bel dili kursuna mevrut ve çoğunluğu amme kurumdaki çalışanlardan oluşan kursiyerler, eğitim alarak sema özürlü bireylerle iletişim kurmak istiyor.

Bingöl’ün Solhan ilçesinde meni dili kursu açıldı. İlçe Ahali Eğitim Bilimi Merkezi bünyesinde açılan kursun çoğunluğu kurumlarda çalışanlarından oluşurken, kursiyerler işaret dilini öğrenerek sema sakat bireyleri anlayıp yardımcı olmak istiyor.

İşaret Dili Eğitmeni Remziye Ercan, “İşaret dili serüvenim 2015 yılında evimizi taşımamızla alın komşumuzun çocuğuyla bu arada başladı. Çünkü kendisi hem sema hem birlikte bedenî özürlü aynı bireydi. Tığ onunla aralık geçirmeye başladığımız dönemde ben onunla anlaşamadığım amacıyla sonsuz kız kardeşini gönderirdi birlikte. Daha sonraları ego da düşündüm illet ben onunla daha gür ayrımsız iletişim kurabilmek üzere bu dili öğrenmiyorum ki diye. Ayrımsız arayışa girdim. Elan sonra eğitimlerimi tamamladım. Eğitimlerimi tamamladıktan sonraları Ahali Yetişek bünyesinde bu eğitimi kabul etmek isteyen arkadaşlara koruyucu olmaya başladım. Zira onlar sesini duyuramıyor bizim onların sesi olmamız gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

Kursu mülakat fail Solhan Umum Eğitimi Merkezi Müdürü Hayri Gün, “Bu kursumuzun amacı toplumdaki işitme sakat vatandaşlarımızın sıkıntılarına deva kalkışmak. Solhan’da bu kursu veren yırtıkça öğreticimiz var. Bundan biz feyizlenmek istedik. Alelhusus amme kuruluşlarında müteharrik memurların bu kursu almasını istiyoruz, önemsiyoruz, destekliyoruz. Çünkü toplumdaki işitme özürlü efrat, birçok yerde sıkıntılarını dile getirememekte, dertlerini anlatamamakta. Bundan yağlık tığ tamlık toplumu, özellikle amme çalışanlarının bu kursu almasını önemsiyoruz. Kursumuzu tığ 120 saat yerine planladık haftada 30 saat olarak veriyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Hizmet Merkezi personellerinden Rümeysa Öğüt ise “Yaptığımız iş gereği daima mânialı bireylerle angajman halinde oluyoruz. Yaptığımız kademe incelemelerinde özellikle işitme mânialı bireylerle bildirişim kurmakta zorlandığımızı ve tıpkı gayr vasıtasıyla bildirişim kurduğumuzu ayırt ettik. Bu aradaki aracıyı kaldırıp direkt olarak temasa geçebilme adına bile bel dili eğitimini almaya değişmeyen verdik ve kursa katıldık” dedi.Share: