Isparta yaylalarında domates hasadı başladı

Isparta’nın merkeze sadık Deregümü köyündeki seralarda yayla şartlarında ajur şeş üretimi yapılan domatesi hasadı başladı. Bu sene 800 dekar alanda yapılan üretimde kısaca 10 bin titrem rekolte bekleniyor.

Deregümü köyündeki seralarda yayla şartlarında tuhaf şeş üretilen domates iç piyasanın beraberinde yurtdışına üstelik ihraç ediliyor. Bu yıl 800 dekar alanda yapılan üretimden tahminî 10 bin titrem civarında rekolte bekleniyor. Nisan ayında fidelerini toprakla buluşturan çiftçiler, seralardan önce ürünlerini almaya başladı. Deregümü domatesi kamyonlarla İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya kadar illere gönderilirken, yüzde otuzluk kısmının Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Köyde domates hasadının kasım ayının ortalarına büyüklüğünde devam etmesi bekleniyor.

Domates üreticisi Mehmet Bilimci ısıdam havaların fiyatları etkilediğini belirterek, “Şuan fiyatlarımız normal amma 15 çağ ilk fiyatlarımız daha güzeldi. Yunak havalar fiyatlarımızı etkiledi. Zaman başında 11.50 TL’yi gördük şuan 3.5 TL bandında gidiyor, fiyatlardan yine dahi memnunuz” dedi.

10 bin titrem domates hasadı bekleniyor

Deregümü Köyü Muhtarı Uca Toprakçı, domates hasadının bekledikleri ölçüde pir geçtiğini belirterek, bu yıl yaklaşık 800 dekar alanda dikim yapıldığını söyledi.

Bu alandan 10 bin titrem domates beklediklerini rapor eden Toprakçı, “Ürettiğimiz ürünleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya kadar illere gönderirken, yüzde otuzluk kısmının Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine gönderiyoruz. Güçlükle dışı ülkelerine dış satım yaptığımız ant milli ekonomimize katkı sağladığımız için mutluyuz” ifadelerine düz verdi.

Geçen yıl 3.50 TL bandında olan domatesten fena hâlde sağlık elde ettiklerini dile getiren Toprakçı, “Hasat başında 11 TL’yi gördük ancak belde köylerdeki domateslerin çıkmasıyla ve yunak havaların etkisiyle bu fiyatlar düştü. Şuan 3.5-4 TL bandında bitmeme ediyor. Ati aylarda fiyatların düzeleceğine inanıyoruz” dedi.

10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz

Isparta merkeze tutkun 2 bin 500 nüfuslu köyde kadınlara istihdam sağladığını tamlayan Toprakçı, “Kadınların bu aha olması çok makro. Yemeden Içmeden köyümüzle kalmayıp kasaba köylerdeki, illerdeki kişilerle kısaca 10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu yüzden çokça mutluyuz. Tığ gelişigüzel antlaşma üretimden yana olduk üretmeye devam edeceğiz” diyerek konuştu. – ISPARTA

Share: