İznik Gölü’ne 1 milyon 43 bin sazan yavrusu salındı

TARIM ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdürlüğü’nce Bursa’bile İznik Gölü’ne 1 milyon 43 bin sazan bala akarsu salındı. Bursa’birlikte bu yıl ortamında 45 göl ile gölete toplam 2 milyon 500 bin sazan yavrusu bırakılmış oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Göl ve Göletleri Balıklandırma Projesi kapsamında Bursa’birlikte, İznik Gölü’ne 1 milyon 43 bin sazan yavrusu salındı. Edirne İpsala Su Ürünleri Araştırı İstasyonu’nda TIR’a yüklenerek getirilen sazan yavrular, İznik Gölü Orhangazi Yeniköy Şeş sahilinde, Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Şenyürek, Orhangazi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Çınar, Orhangazi Tarım Odası Başkanı Hasan Cevizlidere’nin katılımıyla göle salındı. Mehmet Akif Şenyürek, Bursa’üstelik bu sene rekor sayıda balığın su ile buluştuğunu söyledi.

45 GÖL VE GÖLETE 2 MİLYON 500 BİN BALA BALIK İl Müdürü Şenyürek, Akarsu Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında İznik Gölü’ne bıraktıkları 1 milyon 43 bin sazan yavrusu ile Bursa’da 2022 yılında 45 göl ve gölete salınan bala balık sayısının 2 milyon 500 bine ulaştığını açıkladı. Bursa’nın 115 kilometre deniz sahili kâin site olduğuna özen çekici Şenyürek, “Son 5 yıla baktığımızda 3 milyon 400 bin balığı suyla buluşturmuşken bu yıl biraz henüz çok sayıda balığı göl ve göletlerimizde suyla buluşturduk. Bakanlığımızın talimatıyla akarsu ürünlerinin artması amacıyla çalışmalarımız bitmeme ediyor. İlimizde bunun dışında 12 firez ala yetiştiriciliği, 2 sazan, 1 nişane ve 4 pasaj bile midye üretimi eden işletmemiz kâin. Hele ihracata yönelik Mudanya, Karacabey ve Gemlik’te kimi projelerle takip faaliyetleri yürütüyoruz” dedi.

Şenyürek, 129 ruhsatlı balıkçı gemisinin bulunduğu İznik Gölü’nde, 4 avlak sahası ve 5 Akarsu Ürünleri Avcılık Kooperatifi olduğunu de söyledi.

Share: