Karadeniz’bile içmece suyu kaynaklarının arkası sıra dereler dahi kurumaya başladı

KÜRESEL ısınmanın etkileriyle yağış rejimi değişen ve sonuç iki ayda ortalama yüzdelik 58 henüz birkaç yağışın düştüğü Maşrık Karadeniz’bile içmece suyu kaynaklarının yanı sıra dereler dahi kurumaya başladı. Gümüşhane’birlikte Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden sabık tarım ve içme suyunda geçer not Boyluca Deresi yatağı 10 kilometre süresince kurudu.

Küresel ısınmanın etkileriyle Şarki Karadeniz’dahi sonuç aylarda azalan yağışlar, susuzluk tehlikesini dahi beraberinde getirdi. Gün Doğusu Karadeniz’dahi, haziranda 109,4 kilo yağış ile sonuç 90 yılın yağmur rekoru kırılırken, strateji fail aylar ise yağışsız geçti. Meteorolojik verilere bakarak, güzeşte sene temmuz ve ağustos ayları ile bu senenin aynı dönemlerinde sayı farkı yüzdelik 58 elan az yağışın düştüğü bölgede, içmece suyu kaynakları kurudu. Türkiye’nin yıllık sayı farkı 2 bin 400 kilogram yağmur oranıyla yeryüzü çok yağış kayran ili olan ve derhâl herhangi bir sene yaşanan dominant, kayşa ve taşkınlarla gündeme gelen Rize’de mütenakıs su kaynakları nedeniyle uray, halkı, suyu tasarruflu kullanmaya çağırdı. Trabzon’da ise içme suyu sorununa hal için baran ve yüzey sularının depolanacağı ‘yapay akmaz’ formülü devreye alındı.

DERE YATAĞI 10 KİLOMETRE KURUDUBölgede içmece suyu kaynaklarının arkası sıra bu posta üstelik öz yatakları kurumaya başladı. Gümüşhane’da Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden sabık tarım ve içme suyunda geçer not Boyluca Deresi yatağı, debisi azalınca 10 kilometre süresince kurudu. Derenin kurumasıyla, bölgedeki göveri ve meyve bahçeleri bile suratsız etkilendi. Yöre halkı, kuraklığa cebin akarsu depolanacağı gölet projelerinin devreye alınmasını istedi.’KURAKLIKTA DEREDE DAMLA AKARSU KALMIYOR’Boyluca Köyü Muhtarı Tahir Öztürk, “Bu dere üstünde 3 devam karye, 11 dahi mahallemiz kâin. Bu aylar gelince öz kuruyor. Kuraklık başlayınca derede damla su kalmıyor. Vatandaşın bağı bahçesi kuruyup gidiyor. Dereden akan akarsu boşa akıyor. Deremizin suyu çokça bozulmamış. Bura değerlendirilirse hem köylülerin içme suyu sorununu hem de sulama sorununu bertaraf peki. Burada iyicene gölet olabilecek gâh noktalar var” dedi.’GÖLET TALEBİMİZ VAR’Köylülerden Kenan Öztürk de tarım arazilerinde kuraklığa merbut kötülük olduğunu söyleyerek, “Fasulye ektim, susuzluktan ekolojik ortam söküp attım. Tarlam kurudu, öz kurudu. Bostan içre tek özdek kalmadı. Hepsini yoldum, hayvanlara verdim. Yetkililerden akmaz talebimiz var. Tarım açmak için buraya geliyorum amma seçkin yıl boşa geliyorum. Tarımda ve içmece suyu olarak takı çekiyoruz” diye konuştu.’KARADENİZ SU ZENGİNİ BİR YER DEĞİL’

İstanbul Beceri Üniversitesi (İTÜ) Hava Bilgisi Mühendisliği Kürsü Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, kuraklıkla ilişkin, “İlkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, tıpkı vuzuh sular çokça kuvvetliydi amma yoz, gücük aynı kurak dönüş, kurak periyotta bir anda Karadeniz’de durumu kuraklığa dönüştürdü. Tek ant albeni herkesi mutlu etmez. Esasen Karadeniz su zengini ayrımsız yer değil. Yağmurların haddinden fazla yağıyor olması, Karadeniz’da çok akarsu olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

Share: