Karadeniz’de eskimemiş eğitim öğretim yılı başladı

Trabzon, Bayburt, Cıvıl Cıvıl, Artvin, Rize ve Giresun’da eskimemiş eğitim tedrisat yılının başlamasıyla öğrenciler okullarına gelerek ders başı yaptı.

Trabzon diyar merkezi ve ilçelerindeki 630 okulda 145 bin 911 mektepli, sabahleyin saatlerinde ibret zilinin çalmasıyla yaz tatili sonrası kullanılmamış terbiye tedrisat yılına başladı.

12 bin 90 öğretmenin fariza yapacağı 2022-2023 terbiye tedrisat yılında ayrıca 18 ilçedeki 351 okulun hizmet ve tamir çalışması yapıldığı öğrenildi.

Bu arada, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bayburt

Bayburt’ta kullanılmamış terbiye ve öğretim döneminde 138 okulda 1022 sarıklı eşliğinde 14 bin 103 mektepli, ders başı gerçekleştirdi.

Etkinlikler kapsamında Vali Cüneyt Epcim ile İl Milli Terbiye Müdürü Rahmi Güney, 21 Gücük Ay Kurtuluş İlkokulu’nu musahabe etti.

Vali Epcim, konuşmasında, eğitimin önemine dikkati çekerek, öğrencilere sükse diledi.

İl Milli Terbiye Müdürü Cenup ise öğrencilerin daha dimdik ortamda yetişek alabilmesi amacıyla yaz boyunca mukteza çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Kargaşa

Kalaba’birlikte 575 okulda kestirmece 123 bin öğrenci ile kısaca 11 bin hoca kullanılmamış yetişek ve öğretim dönemine başlamanın heyecanını yaşadı.

Etkinlikler kapsamında Altınordu ilçesindeki Meliha Lütfü Türkmen İlkokulu’nda tören düzenlendi.

Törende, Ilbay Tuncay Sonel, yaptığı konuşmasında öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’birlikte “Eğitim; hikmeti, hakikati ve domuzuna olanı özlemek maksadıyla yapılan bir yolculuktur. Bu nadir yolculukta cennet ülkemizin kültürlü yarınlarının, ermiş milletimizin istikbalinin birey edileceği çocuklarımızın detay deryasına kulaç atacağı yıpranmamış tıpkı terbiye tedris yılını elan karşılamaktayız.” dedi.

Törene, Ordu Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Milli Terbiye Bakanlığı Denetim Kurulu Başkanı Kavi Çakırdoğan, kaymakamlık uray başkaları, kaymakamlar ve öğrencilerin velilileri katıldı.

Artvin

Artvin’dahi kullanılmamış 2022-2023 yetişek tedris yılının başlamasıyla öğrenciler okullarında ibret başı yaptı.

İl genelindeki 237 eğitim bilimi kurumunda 24 bin 832 mektepli ve bin 941 sarıklı kullanılmamış terbiye talim yılına başladı.

Artvin Valisi Yılmaz Şahika beraberindeki İl Milli Terbiye Müdürü Gönüllü Acara ile Atatürk Ortaokulu’na görüşme etti.

Burada ayrımsız müşavere özne İl Milli Eğitim Müdürü Çevik, milli terbiye camiası kendisine kullanılmamış eğitim bilimi talim yılana hem hoca ve idari kadrolarıyla hem bile fiziki koşulları iyileştirilen okullarla amade ayrımsız şekilde başladıklarını kaydetti.

Artvin’bile yıpranmamış okul türlerinin üstelik hizmete açıldığını kaydeden Acar, “Güzeşte sene spor lisemizi açmıştık, bu sene iyice sanatlar lisemizi ve Hopa’üstelik vukuf konuşma merkezimizi hizmete açtık. Bugün kamu kendisine tekmil okullarımızda ibret başı yaptık.”dedi.

Meslek öncesinde yüzdelik yüz okullaşmayı amaçladıklarını kaydeden Enerjik, “İlk ve ılımlı öğretimde üstelik esbak yıllardaki muvaffakiyet çıtasını henüz üstelik artırarak tahminî 2 bin hoca arkadaşımızla cümle zamanımızı, emeğimizi, öğrencilerimize harcayarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

Ilbay Şahika ve Acar henüz sonradan sınıfları gezerek öğrencilere ibret ve kök kitaplarının dağıtımını yaptı.

Rize

Rize’de bakir eğitim ve öğretim dönemi başladı. 199 okulda 4 bin 636 sarıklı eşliğinde kestirmece 55 bin 240 öğrenci, yaz tatilinin ardından ders başı yaptı.

Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, eskimemiş eğitim bilimi-talim yılı nedeniyle yayınladığı mesajında, mufassal bire bir aranın arkası sıra yeni tıpkısı eğitim ve öğretim dönemine başlıyor olmanın sevincini ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Dünyanın dakikasında gelişip dönüşürken bol büyümüş herif gücü ve bunu sağlayan kaliteli eğitim bilimi ihtiyacının de farklı ehemmiyet kazandığını kaydeden Çeber, “Eğitim Bilimi ve öğretimdeki en kocaman hedefimiz çocuklarımızı bilimsel ve teknolojik donanımların birlikte milli, ahlaki, manevi ve kültürel değerlerle bezenmiş yerine yetiştirmektir.” ifadelerini kullandı.

Giresun

Giresun’birlikte meslek öncesinde 6 bin, ilkokullarda 18 bin 500, mutedil okullarda 20 bin ve liselerde 22 bin 500 koyulmak üzere örgün eğitimde 65 bin 500 mektepli eskimemiş eğitim yılına başladı.

Ilbay Enver Ünlü, Yeşilgiresun İlkokulu’nda organize edilen İlköğretim Haftası programında yaptığı konuşmada, gençleri vatanına, bayrağına, Cumhuriyetine merbut, milli ve manevi değerlerine topluluk sâdır, insanı değerleri hazımlı efrat yerine yetiştirmenin genişlik nazik tasavvur ve arzuları olduğunu söyledi.

Okulun dört duvarla çevrik, içerisinde mektepli ve öğretmenlerin saha aldığı binalardan ibaret olmadığının altını çizen Adlı, şunları kaydetti:

“Meslek aynı zamanda tıpkı milletin hafızasıdır, tarihidir, kimliğidir, geçmişidir ve ziyalı geleceğidir. Böylesine koca benzeri kurumun sorumluluğu çokça yüce, benzeri zamanda kutsaldır. Bu bilinçle hazırlanmak hepimizin görevidir. Bizim milletimize alın sunu nazik sorumluluğumuz terbiye talim hizmeti amacıyla yaptığımız çalışmalardır. Bu sorumluluğumuzu göre namına getirebilirsek aha o zaman vicdanen bile şen tamam, elimizdeki kutsal bayrağı henüz yükseklere taşımaları amacıyla ati nesillere dirlik içerisinde devredebiliriz.”

DÜRÜST Parti Giresun Milletvekili Bedel Okumuş ise okulların bahçelerinin çiçek açtığı, rengarenk, sokakların faal olduğu bire bir devir yaşandığını tabir ederek, “Ülkemizin onlara ihtiyacı var canlı beyinlere, gayretlere, bakir keşiflere, yeni ufuklara ihtiyacımız var. Biz gelecek nesillerden daha çok umutluyuz, donanımlarına, yeteneklerine inanıyoruz. Bu eskimemiş öğretim yılının çocuklarımız özellikle atılmak için ülkemiz üzere kalburüstü olmasını diliyorum.” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuyup umum oyunları gösterilerinin sunduğu izlence Vali Ünlü’nün öğüt zilini çalmasıyla sona erdi.

Programa Giresun Belediye Başbuğ Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Giresun Uyanık Bölge Komutanı Korgeneral Selçuk Sebep, İl Güvenlik Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunloğlu ile veliler katıldı.

Share: