KATSO’da Dış Ticaret ve Çizgi Ticareti Eğitimi düzenlenecek

Kars Tecim ve Endüstri Odası (KATSO) dış satım etme isteğinde olan firmalara veya fos hazırda dış satım özne ancak dış satım payını tasarruf etmek isteyen firmalara yönelik ‘Aut Ticaret ve Çizi Ticareti Eğitimi’ düzenleneceği açıklandı.

Konuyla ilgilendiren olarak açıklamada bulunan Başbuğ Ertuğrul Alibeyoğlu, ‘İlimiz Kars Çıldır-Magnezit Sınır Gümrük Kapısı ve Iğdır Dilucu Çizgi Gümrük Kapısı üzerinden Aut Tecim yetkisine erbap olmasına karşın bu avantajdan firmalarımız yeterince faydalanamamaktadır. Başka taraftan Ermenistan ile sınır kapılarının açılmasına yönelik danışmalar yürütülmekte, Türkiye ve Ermenistan’ı birbirine bağlayan Doğukapı Gümrük Kapısının açılması yönünde çalışmalar bitmeme etmektedir” dedi.

Alibeyoğlu, “Uluslararası ticaretin dolaşma geçtikçe elan üstelik koskocaman olduğu ve arsıulusal pazarlarda rekabetin giderek arttığı günümüz ekonomisinde birçok üyemiz yurtdışında makul pazarlar bulmaya çevrilmiş çalışmalar ve planlamalar yapmaktadır. Dolayısıyla Kars Ticaret ve Uran Odası olarak dış tecim ve çizgi ticareti yönünden balaban potansiyel haiz ilimizde dış alım ve ihracatın henüz dahi gelişmesini nail olmak yerine Aut Ticaret ve Çizik Ticareti Eğitimi düzenlenmesi yönünde çalışmalar başlattık ve üyelerimizin hizmetine sunduk. Tamlık üyelerimize hayırlı olmasını dilek ederim” diye konuştu.

Komutan Alibeyoğlu, “Aut Tecim ve Hat Ticareti eğitimlerimiz 22 Ağustos 2022 tarihinde başlayacak ve 26 Ağustos 2022 tarihinde sona erecektir. Ayrıca talep fail üyelerimize bireysel danışmanlık hizmeti sunulacaktır. Eğitimlerimiz ve danışmanlık hizmetimiz tamamen ücretsizdir ve katılımcılara “Katılım Sertifikası” verilecektir. Düzenlemiş olduğumuz terbiye ve danışmanlık hizmeti üyelerimize nazik avantajlar sağlayacak ve üyelerimizin dış ticarete açılmasında balaban bire bir hareketli olacaktır. Bu anlamda üyelerimizi eğitim programına katılmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Kars Tecim ve Uran Odası eliyle düzenlenecek olan Dış Tecim ve Çizi Ticareti eğitimleri 22.08.2022 tarihinde başlayacak olup, 26.08.2022 tarihinde sona erecektir. Eğitim Aut Ticaret Uzmanı ve eğitmeni Recep Heptaş aracılığıyla düzenlenecek. – KARS

Share: