kör Ziver hoca, hikayesiyle öğrencilerine kat sayı oluyor

Çırılçıplak rüyet engeline karşın zorlukları aşıp Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olan Ziver Hacıoğlu, Rize’nin Ardeşen ilçesindeki Sıkıntı Vadisi İrfan Tufan Karaoğlu Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesinde öğrencilerini geleceğe hazırlıyor.

Cumali ve Selime Hacıoğlu çifti, doğuştan görme engelli oğulları Ziver’in elan şen ve mebzul yetişek görebilmesi amacıyla yaklaşık 21 yıl geçmiş İstanbul’a taşındı.

İlkokul ve ortaokul eğitimini burada tamamlayan Ziver Hacıoğlu, henüz bilahare ailesiyle Rize’ye dönerek Ardeşen Lisesine kaydoldu.

Lise eğitiminin peşi sıra Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Yazın Fakültesini kazanan Hacıoğlu, okul dördüncüsü olarak mezun olduktan sonra öğretmen olabilmek üzere formasyon eğitimi bile aldı.

Van’a 2020 yılında hoca kendisine atanan Hacıoğlu, burada noksan dönme fariza yaptıktan sonra Ardeşen Fırtına Vadisi İrfan Tufan Karaoğlu Mesleki ve Teknik Rum Lisesine tayin edildi.

Eğitim hayatı süresince şiirler dahi yazan 28 yaşındaki Ziver Hacıoğlu, “Dilek Kaleminden” ve “Yadıma Düşenler” adlı iki kitap çıkardı.

Hacıoğlu, babası Cumali Hacıoğlu’nun temas aktarılma otomobili ile getirip götürdüğü okulunda öğrencilerine emsal oluyor.

“Ego karanlığı tanımam, beni karanlıkta sanıyorlar”

Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Ziver Hacıoğlu, AA muhabirine, hoşur yaştan itibaren ailesinin daim kendisini cesaretlendirdiğini anlattı.

Ailesinden haddinden fazla bindi gördüğünü dile getiren Hacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim hikayemin başlangıcı ailemdir. Onlar ışık olmasaydı, ‘Sen yapamazsın. Başaramazsın.’ deseydi, benzeri köşede yer yastığı kabil olurdum. Ailem, ‘Yapacaksın, olacaksın.’ dediler. Yürürken benim de ayağım takıldı, ego birlikte ağladım, yalnızlığa düştüm amma onlar yalnız bırakmadı. Ne devir angarya düşsem ailemin iri çoğunluğu doz çıkmamı sağladılar. Benim ailemde çerağ vardı. Ego onlar sayesinde karanlıkta kalmadım. Ego karanlığı tanımam, beni karanlıkta sanıyorlar.”

Hacıoğlu, kardeşinin birlikte sakat olduğunu, ailesinin birçok çileye katlandığını belirterek, bunun karşısında engelleri aşmaya ve asla yılmamaya değişmeyen verdiğini söyledi.

Öğrencileriyle karşılıklı birçok şeyi öğrendiğini de ifade eden Hacıoğlu, “Seçme hoca bir zamanda tıpkısı öğrencidir. Giriyorum derse; insanların tarzları, davranışları, hepsinin gözünde benzeri cevher var. Ben onlardan vazgeçmemeyi öğreniyorum. Her hangi olursa temas ne yaparlarsa yapsınlar seçme akamet yerine değerlendirdikleri şeylerde içerisindeki cevheri görmeyi öğrendim.” dedi.

Hacıoğlu, öğüt anlatmanın kendisinde balaban bire bir galeyan uyandırdığını vurgulayarak, “Öğretmenlik benim için ayrımsız mum taşıma durumu. Elinde aynı ışık var, hem kendini aydınlatıyorsun hem üstelik çevreni aydınlatıyorsun. Hoppadak derse girdiğiniz öğrencileri değil. Öğretmensin, yarın zahmetli olsan yeniden öğretmensin. O duruşun, sözün bire bir şekilde olacak, tartılacak. Öğretmen olarak son nefesine kadar o ışığı taşıyacaksın.” diyerek konuştu.

“Atılmak istediği şeye ulaştırmamız bizim amacıyla çekicilik kaynağı”

Ağababa Cumali Hacıoğlu ise oğlunun iştiyak ve azmi olduğunu belirterek, “‘Ego bu engeli aşacağım. Engel görmüyorum.’ demesi bize atılganlık verdi. Elimizden gelen seçkin makule fedakarlığı yaparak imkanları değerlendirdik. Öğretmen başlamak istiyordu. Tevessül Etmek istediği şeye ulaştırmamız bizim üzere gelgel kaynağı.” ifadelerini kullandı.

Sıkıntı Vadisi İrfan Tufan Karaoğlu Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesi Müdürü Selman Mumcu da Ziver Hacıoğlu’nun, öğrenciler açısından azmin ve başarının aktif bir örneği olduğuna dikkati çekerek, “Öğrencilere haddinden fazla molekül kattığını ve benzeşim olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerle olan iletişimi, öğrencilerin yaklaşımı bizleri çokça bahtiyar etti.” dedi.

Share: