Meteorolojiden kritik bora yağış uyarısı! Bilcümle gücüyle geliyor

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü aracılığıyla yapılan sonuç değerlendirmelere göre: Ülkemizin yıldız, bağırsak ve maşrık kesimlerinin modüler ve meydan düz çok bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve gün doğusu akarsu, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Dert, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın güney kesimleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin yerel kalkmak amacıyla aralıklı boğanak ve meydan saha gök patırtılı bora yağışlı, ayrıksı yerlerin beş altı bulutlu ve açık geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde yerli koyulmak amacıyla akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Albeni sıcaklıklarının; yağmur kayran yerlerde biraz azalacağı, gayrı yerlerde eke tıpkısı mübayenet olmayacağı, genellikle mevsim normallerinin altında seyredeceği aritmetik ediliyor.

RÜZGAR: Alelumum kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu kesimlerde günindi ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra itidalli kuvvette, Şarki Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) yerine eseceği aritmetik ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde evcil namına sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek hırçın şartlara cebin (apansız hâkim, su baskını, sebep, yağış takkadak akva rüzgar vb.) tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Şark Anadolu’nun doğusunda batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) namına esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerel koyulmak için sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

EGE

Parçalı, bucak kesimlerinin beş altı bulutlu ve belirgin geçeceği oranlama ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, Şark Akdeniz’in evcil kalkmak için fasılalı boğanak ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, gün doğusu kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın güney ilçeleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin domestik atılmak için fasılalı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, toprak genelinin yerel atılmak için espaslı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, nahiye genelinin yerel kalkışmak üzere fasılalı bora ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde düz meydan kuvvetli olması bekleniyor.

MAŞRIK ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin yıldız ve mağrip kesimleri, Balkı, Bitlis ve Muş çevrelerinin evcil atılmak üzere espaslı boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin domestik atılmak üzere boğanak ve asuman ses bora yağışlı geçeceği hesap ediliyor.

Share: