Mevki genelinde sıcaklıklar 5 kademe azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise solgun kodlu uyartı geldi

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak ülkemizin yıldız, iç ve şarki kesimlerinin modüler ve düzlük meydan çokça bulutlanmış, Ölçülü ve Şark Karadeniz, Gün Doğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Mersin, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın kıran kesimlerinin yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

DOĞU KARADENİZ VE DOĞU ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; alelumum yağmur ve boğanak, kayran düz gök patırtılı bora, Şark Karadeniz’in iç kesimlerinin ve Doğu Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla muğlak baran ve yer vadi kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Şarki Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Dert, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda yer meydan sağlam olması bekleniyor. Sabah ve akşam saatlerinde Marmara ile iç kesimlerde bile düz kayran pus ve sis hadisesi görüleceği adisyon ediliyor.

Veca, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın yıldız ve batısında erte muhtemel yağmur ve sağanağın yerel olarak sağlam olacağının durum edildiği anlatım edilen açıklamada, bölgenin faziletli kesimlerinde karla muğlak baran ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Şark Karadeniz’in efdal kesimlerinde geri geceden itibaren kar yağışı enerjik olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı kayran saha 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye müteharrik aynı çoban bile yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile alay malay köylerine devir için tedbir başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü Balkı, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Cıvıl Cıvıl, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri üzere sarı kodlu Artvin mülk Rize için de turuncu kodlu uyartı yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle şimal ve kuzeydoğu, gün doğusu kesimlerde cenup ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra ilımlı kuvvette, Gün Doğusu Anadolu’nun güneydoğusunda cenup ve güneybatı yönlerden düz saha sağlam (40-70 km/saat) kendisine esmesi bekleniyor.

Share: