Milli motokrosçu Irmak Yıldırım’ın hedefi Avrupa’da madalya

Afyonkarahisar’de düzenlenen Acun Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) bitiş etaplarında yarışan biricik Türk kadın sportmen unvanının sahibi Irmak Sebep, en iri hayalinin Avrupa’da evvel 3 sporcu arasında düzlük kabul etmek olduğunu söyledi.

Milli motokrosçu Irmak Sebep, AA muhabirine yaptığı açıklamada, motor parkurlarının sayısının artması durumunda Türkiye’dahi birçok kadının bu branşı düzenlemek isteyeceklerini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Afyonkarahisar’de düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası’ndaki biricik Türk karı sportmen olduğunu hatırlatan 17 yaşındaki Irmak, şunları kaydetti:

“Rakiplerimin ülkelerinde evlerinin yanı sıra parkurları var. İş yerine bu sporu yapıyorlar. Günde 5 saat motosiklete binip antrenman yapıyorlar. Benimse hakeza imkanım namevcut. İzmir’dahi yaşıyorum. Hafta sonları antrenman amacıyla ara sıra Afyonkarahisar’a arada bir Balıkesir’e gidip çalışıyorum. Eksiklerim az buçuk bu yüzden. Türkiye’birlikte muayyen kentlere bu parkurlardan yapılırsa inanıyorum kim bir nice kadın sporcumuz yetişir.”

“Babam sebebiyle motosiklete başladım”

İlk arsıulusal deneyimini 16 yaşında geçen sene katıldığı Acun Kadınlar Motokros Şampiyonası’nda yaşadığını anlatan Irmak Yıldırım, “Ama istekli yarışlara 12 yaşımda başladım. Babam yardımıyla bu spora başladım. Babam benzeri zamanda federasyonda çalıştığı amacıyla bütün onunlaydım. 7 yaşından beri motosiklete biniyorum. Evvel kardeşim Aras Ağa yarışmaya başladı. Ondan bir sene sonradan dahi ego başladım.” diyerek konuştu.

Afyonkarahisar’daki organizasyonda savaşım eden bir tane Türk karı sportmen olmanın kendisi üzere nazik kurum olduğunu aktaran Irmak, “Aynı zamanda çokça çalkantı verici bir buut. Tam dünyada canlı yayınlanan yarışlar bunlar. Milyonlarca koca sizi izliyor. Nedeniyle ayrımsız o büyüklüğünde stresli oluyorum. Amma çok haysiyet verici.” ifadelerini kullandı.

Hala lisede okuduğunu yetişek ve sporu ayrımsız arada yürütmeye çalıştığını anlatan Irmak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okulda arkadaşlarımın bana ilgisi çok faziletkâr. Motosiklet kullandığımı biliyorlardı fakat filmlerdeki cilt ceketli aşağılık tarzı kabil düşünmüşler ilk zamanlar. Herkes öyle görüntü etmiş. Tabi ben okula örülmüş saçlarımla gidince şaşırmışlardı. ‘Ehliyetsiz şüphesiz kullanıyorsun, bu işten mülk kazanıyor musun’ üzere sorular sordular. Ego başladıktan sonraları okulda ve çevremde motosiklete bir düşkünlük başladı. Bu sporu fethetmek talip arkadaşlarım var. O açıdan yaşıt olduğum üzere mutluyum.”

“Kadınlar istedi mi başaramayacağı öz bulunmayan”

Irmak Sebep, kadınların isterlerse başaramayacağı benzeri iş olmadığını belirterek, her kadının benzeri defa da olsa motosiklet kullanmayı denemesi gerektiğini söyledi.

Bisiklet kullanan herkesin haddinden fazla abat motor kullanabileceğine dikkati çeken Irmak, “Kadınlar hep zorlukların üstesinden geliyor. Kadınlar istedi mi başaramayacağı madde yok. Ülkemizde yeteri kadar parkur bulunmayan. Futbola, basketbola, voleybola gösterilen özenin bize bile gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Parkurlar çoğalırsa bu alanda liyakatli çok sayıda avrat sporcu çıkacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Genişlik balaban hayalinin Avrupa şampiyonalarında evvel 3’te yer kabul etmek olduğunu anlatan Irmak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkemi arz gür şekilde anlatmak için çok çalışıyorum. Hedefim önce etapta Türkiye şampiyonu görünmek. Yer büyük hayalimse Avrupa şampiyonalarında evvel 3’e girerek ülkeme madalya ile benzemek. Tıpkısı taraftan birlikte üniversiteye hazırlanıyorum. Hedefim tıp fakültesi. Bu sporu patika yerine yapar mıyım şu an amacıyla bilmiyorum amma sonuna kadar gezmek istiyorum. Apayrı benzeri hisse senedi yapsam birlikte uğraşı olarak nasıl sürdüreceğim.”Share: