Mısır’da pahalılık yükselmeye devam ediyor

Akdarı Merkezi Seferberlik ve İstatistik Ajansı’nın zaman yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz Orak Ayı ayında pahalılık oranı, akaryakıt fiyatlarındaki artım nedeniyle yüzde 13,6’ya yükseldi. Bu cesamet geçtiğimiz Haziran ayında yüzdelik 13,2’ydi.

Ajans’ın verileri, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında enflasyonun ayrımsız önceki yılın aynı ayına bakarak yüzde 6,1’e kıyasla yüzdelik 14,6 yükseldiğini gösterdi.

Ajans mevcut şişkinlik oranını, hububat ve ekmek fiyatlarındaki yüzde 1, benzen ve yumurta fiyatlarındaki yüzdelik 5,2, semere fiyatlarındaki yüzdelik 2,5, hususi ulaşım harcamaları grubundaki yüzde 6,4 ve eriştirme hizmetleri grubundaki yüzde 9’luk artışa bağladı.

Dünyanın arz iri buğday ithalatçılarından biri olan Darı, Ukrayna’daki kavga nedeniyle buğday fiyatlarının rekor seviyede artmasından yoğun şekilde etkileniyor. Acımasız ve Ukraynalı turistler ülkeye mevrut hep gezmen sayısının tahminî üçte birini künde ettiğinden, savaşın Darı’da turizm sektörü üzerindeki etkisi birlikte berenarı büyük. (şarkul avsat)

Mısır’bile kırmızı etin pahalılığı hükümeti balıkçı yaptı

 

Mısır’birlikte ithalatın faturası yüzdelik 90 arttı

 

Akdarı’dan beklentilerin üzerinde ürem artışı

 

Share: