Reisicumhur Erdoğan, Muhtarlar Evi Açılışı ve 100 Muhtar Hizmet Binası Esas Atma Töreni’nde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, eş muhtarların tevellüt ve annelik izinlerine ilişik kanuncu düzenleme hazırlıklarında serencam aşamaya geldiklerini bildirerek, “Bu düzenlemenin hayata geçmesiyle alay malay karı muhtarlarımızın beraberinde umum muhtarlarımızın müsaade, hastalık yahut başka sebeplerle görev başında bulunamadıkları zamanlarda ödenekleri kesilmeyecek.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Akay Caddesi’nde 19 Teşrinievvel Muhtarlar Haset münasebetiyle düzenlenen Muhtarlar Evi Açılışı ve 100 Kocabaşı Bakım Binası Esas Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hile sisteminin çelik çekirdeği olan muhtarların türe ettikleri hizmetleri alabilmek üzere haddinden fazla uzun yıllar aramak zorunda kaldığını, AK Tümen’den ilk devletin da siyasetin de kapılarının muhtarlara sınırlı olduğunu söyledi.

Muhtarların çoğu ant dertlerini anlatacak muhatap bulamadığını, bulsa da köyüne ve mahallesine çözümle dönemediğini tabir fail Erdoğan, “O manşeti hatırlayın, ‘Kocabaşı üstelik olamaz’ manşeti… Sakat Türkiye’nin muhtara ve muhtarlık makamına göz açısını gösteren bir hicap vesikasıdır. Muhtarı, zımnında milli iradeyi tahkir fail bu vesayetçi zihniyetin elinde ülkemizin sunu eşsiz yılları heba olmuştur.” diyerek konuştu.

Bir avuç seçkinin dışında tek kimsenin olmuş, mümeyyiz, hizmete ve hürmete layık görülmediğine dikkati çekici Erdoğan, şunları kaydetti:

“Birileri gelişigüzel nev imkandan faydalanırken, birileri özgürlüklerini sonuna kadar kullanırken, milletimizin ezen ekseriyeti dışlanmış, horlanmıştır. Muhtarlarımızı aşağılayanlar, ‘göbeğini kaşıyan adam’ dedikleri insanımızı dahi seneler boyunca yokluğa, yoksulluğa ve yasaklara mahkum ettiler. 2002’den itibaren millet iradesini her alanda güçlendirme hamlelerimizde demokrasinin adeta munsap beyleri olan muhtarlarımızı da tığ boşlama etmedik. Muhtarlık müessesesine verdiğimiz önemi İçişleri Bakanlığımız bünyesinde Muhtarlar Ofis Başkanlığı kurarak engelsiz gösterdik. Muhtarlarımızın taleplerini yakından çakozlamak için, büyükşehir belediyelerinde Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı, sair belediyelerde ise Muhtarlık İşleri Müdürlüklerinin kurulmasını tığ sağladık. Bunun için valiliklerde benzeri vali yardımcısı, büyükşehirlerde genel sekreter yardımcısı ve ayrıksı belediyelerde ise aynı başkan yardımcısını muhtarlarımızın taleplerini sezmek üzere mesul kıldık.”

“Muhtarlık binalarına asayiş sistemi”

Muhtarlık Hikmet Sistemi ile izzet-kocabaşı-yurttaş beyninde yepyeni bir anlayışın, bütünleşmenin kapısını araladıklarını dile getiren Erdoğan, yekpare muhtarlara İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla bir tane türlü hususi kocabaşı kimliği düzenlediklerini hatırlattı.

En bir iki tıpkı dönem muhtarlık fail karye ve mahalle muhtarlarını, cebe icazet harcından muaf sara heybetli ayrımsız avantaj sağladıklarını anımsatan Erdoğan, muhtarların ödeneklerini bile olması gereken seviyeye çıkardıklarının altını çizdi.

Göreve geldiklerinde hoppadak 97 teklik olan muhtar ödeneğini kül 57 mezuniyet artışla 5 bin 500 liraya yükselttiklerini belirten Erdoğan, tıpkı zamanda edimsel rakamla 2 bin 232 lira olan muhtarların mahiye SGK primlerinin de izzet eliyle karşılanmasını realizasyon etiklerini söyledi.

Erdoğan, murat fail kamu karı muhtarların, muhtarlık hizmet binalarını kameralı asayiş sistemleriyle donattıklarını anlatım etti.

“Kül tıpkı el birliği içre çalışmayı sürdüreceğiz”

Muhtarlar Günü vesilesiyle bazen yıpranmamış müjdeleri benimsemek istediğini tamlayan Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti:

“Avrat muhtarlarımızın mevlit ve annelik izinlerine ilgili kanuni aranjman hazırlıklarımızda sonuç aşamaya geldik. İnşallah geçenlerde hazırladığımız teklifi Meclisimizin takdirine sunacağız. Bu düzenlemenin hayata geçmesiyle gelişigüzel avrat muhtarlarımızın yanı sıra cemi muhtarlarımızın cevaz, çor veya başka sebeplerle fariza başında bulunamadıkları zamanlarda ödenekleri kesilmeyecek. İçişleri Bakanlığımız ve Yükseköğretim Yerleşmiş ortada yapılacak protokolle muhtarlarımıza müteveccih Kocabaşı Akademisi projemizi hayata geçiriyoruz. Özlük ve Vatandaşlık İşleri Umumi Müdürlüğünce koordine edilen Adrese Dayalı Anahtar Sistemi’ni muhtarlarımızın istifadesine açtık. Bilcümle illerimizde MAKS Kocabaşı Modülü’nün kullanımına dair eğitimlerimizi tamamladık. Bundan Sonra köylerinize yahut mahallelerinize ilişkin birçok bilgiye MAKS üzerinden ferah ferah ulaşabileceksiniz. Ayrıca köylerimizde, mahallelerimizdeki metruk yapıları sizler de hep üzerinden bildirebileceksiniz. Facia sonrası gelen ayni yardımların dağıtımında, muhtarların kullanımına yönelik tıpkı modül daha geliştirdik. Tamam bunlarla birlikte muhtarlık binalarının cıvıltı faturalarının, ticari abone tarifesi hesabına hane tarifesinden düzenlenmesi uygulamasını üstelik başlatıyoruz.”

Muhtarlıkların, 2024 Mart ayında yapılacak seçimlere büyüklüğünde vatandaşlara daha ferah bakım verebilmesi üzere gerekeni yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, “İnşallah bugüne kadar olduğu kabilinden çıktı birlikte aramıza kimseyi sokmadan, kül tıpkı tesanüt içinde çalışmayı sürdüreceğiz.” dedi.

“İcazeti, milletimizin iradesinde arayacağız”

Türkiye’ye ve geleceğine dayalı tek hedefi olmayanlarla aralarındaki farkın görüldüğünü belirten Cumhur Reisi Erdoğan, “Daha zat meselelerine hal bulamayanların, ülkenin ve milletin dertlerine reçete olacak teklifler getirmelerini doğrusu beklemiyoruz. Biz dünyanın ve bölgemizin içinden geçtiği bu çekişmeli dönemde, 85 milyonun huzuru, esenliği ve soylu erki refahı üzere çalışacak, koşturacak, içeride ve dışarıda milletimizin hakkını kararlılıkla savunacağız. Son 20 yıldır olduğu kabil 2023’e revan süreçte üstelik icazeti başka mahfillerde değil, aziz milletimizin arı sili iradesinde arayacağız.” diyerek konuştu.

Kimsenin karşısında halk el meclis durmayacak, vatandaşların başını yere eğdirmeyecek, onurunu tek kimseye, hiçbir ülkeye çiğnetmeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bunu de esasen siz muhtarlarımızla alay malay yanında gerçekleştireceğiz. Mecmu dünyayı kasıp kavuran küresel iktisadi krizin, mütekâmil ülkeler dahil herkesi dikçe sarstığı kritik dönemde bu birlikteliğimiz haddinden fazla elan önemli kuzuluk geliyor. Doğru kış mevsimiyle beraber gıda ve erke sıkıntısının gelişmiş ülkelerde çok henüz kilolu etkileri olacağı görülüyor. Hamdolsun, bütünü ‘acaba bizim doğal gaz sorunu hangi olacak?’ diyerek ağlarken elhamdülillah bizim hakeza bire bir sorunumuz yok. Bizler vaktinde yaptığımız anlaşmalarla, attığımız diplomatik adımlarla nispetle çok henüz bayındır durumdayız.

Türkiye namına bu krizi olabilecek en beş altı hasarla atlatmanın, antrparantez ülkemiz ve milletimiz amacıyla şişman tıpkı cüretkâr fırsatına çevirmenin gayretindeyiz. Sayın Putin izah yaptı, hangi dedi? ‘Türkiye’yi doğal gaz tevzi merkezi yapacağız.’ dedi. Yani Avrupa, tabii gazı bizden algı. Bu öyle durup dururken olmuyor. Bu aramızdaki diplomasiyle oluyor. Bölgemizdeki savaşa ve istikrarsızlıklara rağmen bunun emarelerini birçok alanda görüyoruz. Ekonomide çarklar dönmeye bitmeme ediyor, ihracatımız seçkin kamer rekor kırarak yükselişini sürdürüyor. İstihdamda 31 milyonla tarihimizin genişlik iyi seviyesindeyiz. Tarımda bu sene artağan ve artımlı tıpkısı zaman geçiriyoruz. Turizmde salgının kayıplarını telafi etmenin ötesine geçtik. Otellerimizin doluluk oranları şu aylarda da yaz mevsimini aratmıyor.”

Ücretlerdeki artışlardan tarımda açıkladıkları erdemli kurum fiyatlarına, toplumsal bindi paketlerine varıncaya büyüklüğünde seçme alanda vatandaşlara erbap çıkıp yüklerini hafifletmeye çalıştıklarını söyleyen Reisicumhur Erdoğan, “İnşallah imdi da devletimizin imkanlarını milletimizle paylaşmaya devam edeceğiz. Siz muhtarlarımızdan, Türkiye yüzyılını düz yazı çabalarımıza haddinden fazla hararetli destek bekliyorum.” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat bile törendeki konuşmasında, bütün muhtarların 19 Ilk Teşrin Muhtarlar Günü’nü kutladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanım, fariza verdiğiniz andan bugüne büyüklüğünde ayrımsız şeye çokça dikkat ettim, muhtarlarla olan rağbet bağınız, atılganlık ve içtenlik duygunuzun arasına tek ant girmemeye özen gösterdim. Talimatınız neyse muhtarlar nezdinde onu uygulamaya çalıştım. Çünkü kişi-ı devletleriniz muhtarların sizden istediklerini bugüne büyüklüğünde ikiletmediniz. Onun amacıyla burada birlikte siz varken bu kürsüde aşkın tıpkısı öz söyleyemeyeceğim. Söyleyeceğim ayrımsız bir tane öz var; bulunmaz Cumhurbaşkanım siz bizim cumhurbaşkanımızsınız, siz bizim başkomutanımızsınız, siz bizim başmuhtarımızsınız. Size ‘kocabaşı bile olamaz’ diyenlerin esamesi dahi okunmazken, bugün Anadolu’dan gelen ve genişlik ağırlık zamanda sizinle bu arada olan muhtarlarla sizi beraberce bırakıyorum.”

Notlar

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasının arkası sıra beraberindeki protokolle gelişigüzel Türkiye genelindeki 100 Muhtar Bakım Binası’nın şişko asıl atma töreni üzere 81 ili temsilen İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Van ve Trabzon’a çalışkan angajman gerçekleştirdi.

Bağlantıların arkası sıra Erdoğan, “Bu heyecanınızı, coşkunuzu görünce Süleyman Bey’e dedim ki Muhtarlar Yasası’nı benzeri dakika evvel bitirelim. İnşallah onu birlikte tezce bitirip parlamentodan geçirelim.” dedi.

İçişleri Bakanı Aristokrat, 1994’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda imzalattığı ikametgah senedini, 1893 yılına ilgilendiren Malatya Pütürge muhtarlık mührünü ve Başmuhtar mührünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a armağan etti.

Türkiye Eş Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu birlikte noksan bakla konusunda yazılmış, mikroskopla görülebilen Adlar-ül Hüsna’yı Erdoğan’a takdim etti.

Konuşmalardan sonra Ankara Müftüsü Hasan Çınar yakarış etti.

Törenin ardından Cumhur Reisi Erdoğan, Muhtarlar Evi’ni musahabe ederek, incelemede bulundu.

Programa, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, SELIM Fırka Umumi Başkanvekili Binali Sebep ile DÜRÜST Parti Umumi Başbuğ yardımcıları ve bazı milletvekilleri katıldı.

Konuşmalar öncesinde tayf düz Jandarma Umumi Komutanlığı Orkestrası ile Mehter Takımı, yiğitlik türküleri ve marşlar seslendirdi. Programda, Muhtarlar Haset’ne hususi lansman filmi bile gösterildi.

(Bitti)

Share: