Rize’nin Fındıklı İlçesinde Ilkokul Ayrı İşletmenin Toplu Açılışı Yapıldı

GENÇAĞA KARAFAZLI

Fındıklı Belediyesi tarafından bugün 5 ayrı işletmenin dolgun açılışı yapıldı. Fındıklı Belediyesi’nin meci dayanışmasıyla ilçeye kazandırılan Vazıh Boysan Toplumsal Tesisleri, Turan Bulak Ekin ve Sanat Merkezi, Ülker- Osman Şişmanoğlu Çağ Çocuk Mihman Evi ve Çocuk Hakları Merkezi, Karı Yaşam Kafeteryası ile Hasan Aydınoğlu Istihsal Tesisleri açıldı.

Zaman yapılan açım törenine CHP Umumi Komutan Yardımcıları Gülizar Biçer Yağız ve Yüksel Lüks, CHP İstanbul Saylav Ulvi Şeker, CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Necla Kaçan, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Bahir, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Erzurum İl Başkanı Suat Dülger, Arhavi Şehremini Vasfi Kurdoğlu, Kemalpaşa Belediye Reisi Ergül Akçiçek, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Tunceli Pülümür Şehremini Müslüm Kele, Tunceli Ovacık Şehremini Mustafa Sarıgül, Samsun Atakum Şehremini Cemil Savran, saz şairi Ataol Behramoğlu ve Fındıklı halkı katıldı.

Şair Ataol Behramoğlu katılımcılara koşuk dinletisi sundu, ardından katılımcılar açılışı yapılan tesisleri yerinde gezdi.

Rize Fındıklı Belediyesi Şehremini Ercüment Çervatoğlu, Fındıklı halkı ve dostlarının katkısıyla yaptıkları yatırımların şişko açılışını zaman gerçekleştirmenin sevincini yaşadıklarını belirterek toplumcu belediye anlayışıyla çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından Fındıklı Belediyesinin meci dayanışmasıyla ilçeye kazandırılan Okumuş Boysan Sosyal Tesisleri, Turan Bulak Kültür ve Nutuk Merkezi, Süreyya- Osman Şişmanoğlu Gündüz Yavru Misafir Evi ve Çocuk Hakları Merkezi, Eş Hayat Kafeteryası ile Hasan Aydınoğlu Istihsal Tesisleri’nin toplu açım töreni yapıldı.

“MECİ BIRICIK ADAM REJİMİNE KARŞI EŞ AKILDIR”

Ercüment Çervatoğlu şunları söyledi:

“Entelektüel Boysan Tesislerini Aydın Boysan’a yerinde aynı şekilde Fındıklı’ya kazandırmış olduk. Ağız Ağıza meci ile yaptık. Hep bunları bir şey amacıyla yaptık. Biz bütün bunları sosyalist bir şehremaneti anlayışıyla yaptık. Meci hangi diye sordukları devir, meci ötekileştirmeden, yegâne adama ve bir tane akla karşı kuma aklı oluşturmaktır. Meci benim işim adına bizim işimizdir. Meci, rantın yerine tesanüt ekonomisidir. Meci, tarımı bitirenlere taannüt baştan bize yeten benzeri talih kalkışmak ve tarımı geliştirmektir. Meci, bizi karanlıklara bastırmak isteyip akşamları açık ağızlı kutusuna hapsetmeye müteharrik anlayışa cebin hars musahabe faaliyetleri yürütmektir; tiyatrodur, sinemadır, korodur, konserlerdir, festivallerdir. Meci ile mensur edeceğiz yarınları, tek adamı yıkacağız, kuma aklı kuvvet kılacağız.”

FINDIKLIYA KAYYUM KALDIRMAK İSTEYENLERE KARŞI FINDIKLI HALKI DİRENDİ”

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Bahir şunları söyledi:

“Fındıklı halkına takı beğenmek isteyenler, Fındıklı’ya kayyum nasbetmek isteyenler ayrımsız şeyi gördüler ki bunu Fındıklı’de gerçekleştirmeleri cins değil. Çünkü buna cebin çıkan Fındıklı halkı var, buna karşı çıkan Rizeliler var. Türkiye’yi zat karanlığına mahküm demek isteyenler seçkin bölüm yeni oyunlarla, yıpranmamış operasyonlarla karşımıza geliyor. Benzeri sürü şeyi yaşadı Fındıklı halkı. Bundan ahir günlerde üstelik bir şeyler olacak. Amma buna karşı çıkmanın yegâne yolu dayanışmaktır, birlikte olmaktır, beraberinde durmaktır. Mecmu şehremaneti başkanları bakım yapar, yapmalarından natürel tıpkısı husus yoktur. Ama biz ona bakmıyoruz, ego şuna bakıyorum benzeri belediye reisi tıpkı kentin kimliğine ne katıyor? Bir kentin vizyonunu pekâlâ oluşturuyor? Bir kentin çocuklarına kuşkusuz ayrımsız kaymakamlık bırakıyor? Zaman baktığımız devir Fındıklı’bile görüyoruz ki kentin kimliği oluşuk bugün Fındıklı ilçemiz Türkiye’nin gelişigüzel tarafında ve hassaten dünyada bilinen tıpkısı kaymakamlık.”

“İYİ Kİ FINDIKLI BELEDİYESİ VAR”

CHP İstanbul Milletvekili Büyük Şeker şu ifadelere düz verdi:

“Tığ 12 Eylül’den beri yağmacı tıpkısı belediyecilik anlayışına Türkiye’yi teyit ettik. Takkadak belediyelerde değil merkezi idarede birlikte bu zihniyet bize dayatılıyor. İyi kim Fındıklı Belediyesi var, ongun ki Ercüment komutan var, dolgunca kim Fındıklılılar var. Bunun karşısında neler yapılabileceğini bize yer mebzul şekilde gösteriyor. Elimizde kullanılmamış haddinden fazla beş on solcu var. Kadük solcularla haddinden fazla işimiz yok. Onlar maalesef sonuç dönemde kapalı işlerin içerisine dahi girdiler. Bu elimizdeki mayayı bol kullanamazsak, bu sağtöresel çöküntüden bu ülkeyi kurtaramazsak geleceğimiz temiz değil. İyi ki Rize’nin bu ucundan böyle ayrımsız telakki artık.”

“O BÜYÜKLÜĞÜNDE ŞEN RİZELİYİM DİYORUM Kİ ARTIK HEM PAZARLIYIM DİYORUM HEM FINDIKLILIYIM DİYORUM”

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Yüksel Sivri ise şunları söyledi:

“Ben Pazarlıyım, uzun zaman Rizeliyim demekte zorlandım çünkü Türkiye’ye gerçekten on paralık adalet etmediği bire bir siyasal figürü bağış ettiğine dayalı tıpkı önyargı var. Halbuki Rize deyince haddinden fazla balaban bir bellek haddinden fazla iri yaşanmışlıklar da var. Ben o yaşanmışlıklar ve kafa sayesinde belki birlikte buradayım. O nedenle o kadar bayindir Rizeliyim diyorum kim daha çok hem Pazarlıyım diyorum hem Fındıklılıyım diyorum hem Rizeliyim diyorum özen edin buradaki biz duygusu çok majör. Türkiye’bile çokça gösterişli aynı hırs var, nüfuz bizi bize antagonist kılarak yöntem yapıyor. Ülkesini seven tek kimsenin yapmayacağı bir şeydir bu. Buna karşı meci diyoruz ve müşterek geleceğiz diyoruz. Biz Cumhuriyet Altını Umum Partisi yerine hiç kimseyi siyasi düşman görmüyoruz, siyasal rakip görüyoruz. Rakip ayrıksı antagonist ayrıksı, katiyen bu antagonist terminolojisine doğrulama olmayacağız. Yalman başlı çocuklarını harcayan ülkeler iflah olmaz. İflah gayrimümkün amma bu ülkede ne yaparlarsa yapsınlar aynı yerden soy sop yeşeriyor. Kökünü kazıyacağız diyorlar, düşmanlaştırıyorlar, olmadık şeyler yaparak bu ülkenin umudunu namevcut ettiklerini düşünüyorlar ama tek olmadık ayrımsız yerden evlat yükseliveriyor. Ben dahi zaman doğudan yükselir diye Fındıklı’de yeşerdi diyorum amma Fındıklı yetmez. Bire Bir Pazarlı olarak benim hafızam de başkasını dilek ediyor, Ardeşen’i murat ediyor, Pazar’ı talep ediyor, Çamlıhemşin’i dilek ediyor. Bu deniz boyu şeridinde gurur duyduğumuz yıldızlarımızı muhakkak arttıracağız.”

“BAZILARININ HAYALLERİ HALKIN SIRTINDAN ZENGİN OLMAKTI”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca birlikte şunları söyledi:

“Sayın Ercüment başkanım dedi ki, ‘hayallerim vardı’ belediye reisi olmam cihetiyle o hayalat iktidara talip olan benzeri koltuğa talip olan herkeste var başkanım. Bazılarının hayalleri aynı yüzükle gelip halkın sırtından karun kadar varlıklı olmaktı. Bazılarının hayalleri iktidara gelip beton belediyecilik anlayışıyla halkın alın terini o betona gark etmek gömdüğü betondan bile bilcümle sülalesini varlıklı kılmaktı. Bazılarının hayalleri koltukta oturup koca arkadaş yandaşlara halkın emeğini peşkeş çekmekti amma Ercüment Başkanın ve CHP’li şehremaneti başkanlarının CHP’li yöneticilerin ayrımsız bir tane hayali var. O hayallerini halkın hayali buyurmak ve halkın emeğini halkın karşı terini o hayallere eş ederek toplumcu belediyecilik anlayışını, sosyalist erk, toplumcu umumi iktidar anlayışına dönüştürmektir.”

ONURLUK TÖRENİNDE DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Konuşmaların arkası sıra meci dayanışmasına ulama sunan ve faaliyet verenlere plaketler verildi. Şehremini Ercüment Delicesine Çervatoğlu, geçen kamer emrihak eden Fındıklı Uray Divan Üyesi avukat Hasan Aydınoğlu’nun yerine sunulan ödülü eşi Sibel Aydınoğlu’na verdi. Bu esnada Aydınoğlu’nun ağlayarak komutan Çervatoğluna sarılması salondakileri duygulandırdı.

Share: