Rusya, Millî Zenginlik Fonu üzere Türk lirası almayı değerlendiriyor

Rusya Eşkal Bankası, Millî Refah Fonu’ndaki rezervlerde kullanmak için Türk lirası, yuan ve rupi satın alınmasına müteveccih değerlendirme yapıldığını bildirdi.

Rusya Forma Bankası aracılığıyla yayımlanan raporda, bütçe kuralları çerçevesinde arttırma yer yağı ve doğal gaz gelirleriyle ABD doları ve avro ile alışveriş işlemlerinin yaptırımlardan dolayı imkansız ayla geldiği belirtildi.

Yaptırım süreci nedeniyle, bütçe politikasının büyük ölçüde gevşetildiği ve belirlenen masraf sınırlarının aşıldığına belen edilen raporda, yaptırımlar ve toptan yer yağı piyasasındaki değişikliklerin göz uğrunda bulundurularak, bütçe kurallarında değişikliklerin yapılmasına müteveccih muhtelif seçeneklerin değerlendirildiği kaydedildi.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın, gâh arkadaş ülkelerin mülk birimleriyle çeşitli amal yapılmasına yönelik himmet yaptığı bilgisine meydan verilen raporda, “Rusya Maliye Bakanlığı, Ulusal Bol Bolamat Fonu’nun yenilenmesi ve harcamaları amacıyla dost ülkelerin (Türk lirası, yuan, rupi ve diğerleri) para birimlerine müteveccih bütçe kuralı yöntemine ait bire bir işletim yöntemi uygulanması üstüne çalışıyor.” ifadesine vadi verildi.

Raporda, bahis konusu adımın atılması halinde, bütçe kuralının ruble üzerindeki döngüsel etkisinin gene devam edeceği belirtildi.

Rusya, Millî Bol Bolamat Fonu’nu yetiştirmek için daha evvel dolar ve ekü üzerinden prosedür yapıyordu.

Ülkenin uluslararası rezervlerinin tıpkı kısmını oluşturan Ulusal Bol Bolamat Fonu’ndaki rezervler temmuzda 1,4 trilyon ruble artarak 12,1 trilyon rubleye (yaklaşık 201 milyar dolar) çıkmıştı.

Share: