Sonuç dakika haberi | İçişleri Bakanı Soylu, esrar ve terörle mücadeleye yönelik çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, esrar trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, dağıtım kanalları ve “Baron” denilen satıcılara karşı oluşturulan baskıyla güneye akla yatkın kaydığını belirtti.

Icra Vekili Soylu, TRT1’üstelik yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’bile eroin ve terörle mücadeleye müteveccih yürütülen çalışmalara ilgilendiren vukuf verdi.

Türkiye’da doğrudan kendisine uyuşturucudan ölen eş sayısının 2017’da 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’de rakamların bunun 8-10 merhametsizce, bazen ülkelerde ise 20 merhametsizce olduğunu nâkil Aristokrat, bu yükselişin peşi sıra Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla savaş için önemli tasrif oluşturduklarını ve bir nice etap attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı tıpkı vahit haline getirdiklerini belirten Aristokrat, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan mızrap satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları madde kullanmaya iten sebepleri belirlemeye müteveccih emek yaptıklarını söyledi.

Aristokrat, üniversitelerle teşrikimesai içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atılmış konu örneği aldıklarını, ne ilde hangi cins maden bap kullanıldığına ilgili araştırma yaptıklarını ve ne maddelerin kullanımında artma olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Maden satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye çalışan tıpkı ihbar hattı kurduklarından bahseden Soylu, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin maden risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Icra Vekili Soylu, bu çalışmalar sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya aracısız sınırlanmış ölümlerin 2021 yılı sonu bakımından 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’üstelik uyuşturucu satışı ve kullanımı dolayısıyla hapishane cezası alanların sayısı 15 Orak Ayı 2016’da 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin konusunda çıktığını belirten Soylu, “Şayet Türkiye, devletin bilcümle birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı bugün Avrupa’nın yüz yüze kaldığı durumla karşı karşıya kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ahiret yolculuğu milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde az daha onların onda biri. Esasen Avrupa ülkelerinde hayatında aynı kez uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzde 28. Bizim arz iri avantajımız hayatında bire bir öğün mızrap kullananlar yüzde 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani tığ esasen onların 10’de biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Bildirme büyük sükse rotasını değiştirmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun bir uğraş zarfında olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize bir vakitler doğudan giren uyuşturucuların yüzde 75’i batıda yakalanırdı. Temsil İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Temmuz’dan sonraları Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzde 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez artık 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Ağrı. Haddizatında uyuşturucunun yalnız Türkiye’bile nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, tıpkısı zamanda Türkiye’ye girişini çelmek. Sunma balaban başarı tabii rotasını tagayyür etmek. Türkiye’nin, eroin sevkiyatında doğudaki bu engeli kuşkusuz bir serencam doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Şimal rotası, yani Rusya’nın üzerinden sabık rota. Bir rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan giden bir rota. Ayrımsız üstelik Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü tıpkısı rota var. Söz Gelişi, 2019’da 14-15 ton, 2020 ve 2021’üstelik 20-22 titrem eroin yakaladık. Şu esas kadar (2022 yılı) yakaladığımız eroin miktarı 7-7,5 titrem. Çünkü rotanın büyük aynı bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, apayrı ülkelere gidiyor. Daha Çok beyaz yakalamaları sabık yıllardan henüz aşkın bu sene da Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz etki, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, hele dağıtım kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan sıklet, rotayı daha tezayüt güneye akıllıcasına aktardı.”

İçişleri Bakanı Aristokrat, “Bizim tıpkısı tahminimiz henüz var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki ihtilat yerini az buçuk daha stabilizasyona alırsa yaşayan aynı rota da oradan olmaya başlayacak. Uğraş sonrası orada lahzada çok yaslı tıpkı maden rotası hareketlenmesi söz konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’birlikte 2020’bile uyuşturucuya başlama yaşının sayı farkı 20,2 iken, 2021’dahi bunun 21,2 olduğunu aktaran Aristokrat, eroin kullananların genel profillerine ilişkin verileri paylaştı.

Sunu İyi Narkotik Polisi Esas Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve eğitim verdiklerini, uyuşturucuyla savaş üzere oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Soylu, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile değişik uyuşturucuyla savaşım operasyonlarına ilgili da hikmet vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik bir say uyguladıklarını belirtti.

Soylu, iki oğlunu eroin bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iki oğlunu maden bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla mücadele için Kırıkkale’üstelik toplum örgütü kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la çalışkan yayında tıpkısı araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun maden bağımlılığıyla mücadelesine ilişik hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin ardından Soylu, “Banu Bayan nazik tıpkısı uğraş ortaya koydu. Metal kullanan çocukların anneleri, aileleri gerçekte bu meselenin yer koygun çıplaklığıyla keder taraflarıyla karşı karşıyalar. Arada Sırada toplumdan soyutlama ediliyorlar. Banu Hatun, Türkiye’dahi Banu Bayan kabilinden anneler, balaban tıpkı savaşım veriyorlar. Evlatlarını idare etmek amacıyla verdikleri savaş hem korkusuz hem adanmış hem dahi bütün bu metal satıcıları ve dünyadaki uyuşturucu kartellerine karşı verilen tıpkısı savaş. Uyuşturucu rehabilitasyonun elbette kim hekim büyüklüğünde, kullanıp bırakan kişinin annesi vasıtasıyla üstelik yapılabileceğinin bildirme pir örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan üstelik uyuşturucuyla savaş amacıyla verdiği destek zımnında Icra Vekili Soylu’ya teşekkür ederek, ailelerin metal konusunda bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Aristokrat, programın sunucusu Alişan Tektaş ile narkotik yetişek tırı Narkotır’ı birlikte konuşma ederek, burada verilen eğitimlere ilgilendiren Uyuşturucu büroda görevli polislerden bilgelik aldı.

Terörle savaş başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Alişan Tektaş’ın martir Muazzez Bülbül ile şehit uzatmalı çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ilişkin videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen sonuç noktanın sorulması üzerine, “Aslında biz terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe mümasil diye niteleyerek gördüklerimizin terör örgütlerini desteklemelerine karşın hakeza tıpkı noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Soylu, bu başarıda Cumhur Reisi Erdoğan’ın terörle mücadelede önceki dönemde Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan ayla getiren süreçleri ongun çözümleme etmesinin, uzun vadeli bir politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine denk hale getirilmesinin balaban önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin içinde 120’nin altında terörist kaldığını nâkil Soylu, şöyle konuştu:

“Tabii bu yıl dışarıdan 52-53 yıldırıcı geldi. Zira yıldırı örgütünün hem İran hem Irak yoluyla aktarımları var. Örneğin bu sene aktarım sıfır yegane hatlardan tıpkısı tanesi Hatay hattıdır. Nereden mevrut, alarga mevrut, paramotorla gelmiş ama başka taraflardan söz misali Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran aracılığıyla Türkiye’ye o ağırlık koşullarda kâin coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Yıldırı örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Ağrı. 4 modül cızık vilayetine sıkışmış. Ciddilik namına bunların koskocaman ayrımsız bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Gabi kalanı Bitlis, Diyarbakır ve haddinden fazla beş altı aynı kısmı Siirt. Tunceli’da, Diyarbakır’de var. Tunceli’da birlikte 5 terörist kaldı.”

Bakan Aristokrat, ayrımsız taraftan ülke içre terör örgütlerinin istismar ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, aynı taraftan üstelik profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle defans sanayisini yüzdelik 20’lerden yüzde 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun bire bir faaliyet gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: