Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ağustos kocaoğlan ihracat rakamlarını açıkladı Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Ağustos kocaoğlan ihracatımız geçtiğimiz yılın ayrımsız ayına göre yüzde 13 artışla 21,3 bilyon dolar oldu. Bu, bugüne büyüklüğünde gerçekleşen en erdemli ağustos ayı ihracatı.” dedi.

Icra Vekili Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin üstelik katılımıyla Güneydoğu Küçük Asya İhracatçılar Birliği Toplantı Salonunda ağustos ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Muş, Gaziantep’in geçen sene 10 bilyon doları aşan ihracatla ülkenin sunu iri 5. ihracatçısı olduğunu söyledi.

Salgın zımnında muteber genişleyici dünyalık politikalarıyla 9 trilyon dolara ulaşan MEMLUK Hat Bankası bilançosunun enflasyonla savaşım kapsamında küçülmeye başladığını rapor eden Muş, şöyle konuştu:

“Toptan ekonominin dahi bu trendi izleme etmesi ve toptan büyümenin önümüzdeki dönemde ağır sıklet şekilde yavaşlaması beklenmektedir. Harbiden, ağustos ayı avangart göstergeleri akıbet iki çeyrektir küçülen KUL’nin yanında alelhusus Avrupa’de beklentilerin üstelik üstünde tıpkısı yavaşlamaya bel etmektedir. PMI verileri, Ekü Bölgesi amacıyla serencam 18 ayın sunma bağan seviyesine gerilemiştir. Alman Form Bankası ağustos ayında yayımladığı raporda Almanya’da aynı durgunluk olasılığının her an arttığını ve enflasyonun artmaya devam edeceğini belirtmiştir. Avrupa genelinde enerji sıkıntılı boğazı yaşanırken, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya kabilinden ülkemizin yeryüzü nazik ihracat pazarlarında resesyon ihtimali güçlenmektedir. Mavera yandan, Ukrayna’de devam eden cenk ve Tayvan’dahi mütezayit gerilim global iktisat üzere balaban riskler barındırmaktadır.”

Toptan azık krizinin çözümüne yönelik kritik etap olan ve İstanbul’daki Eş Güdüm Merkezi’nden yönetilen Hububat Koridoru Anlaşması kapsamında bugüne kadar 1 milyon titrem gıdanın küresel piyasalara sakıncasız tıpkısı şekilde girdiğine değinen Muş, “Ukrayna’birlikte gerçekleştirilen üçgen zirvede Sayın Cumhurbaşkanımız ile Ukrayna Fehamet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin huzurunda, Ukrayna’nın savaş nedeniyle iptal olan altyapısının baştan inşası üzere aynı kesim imzalanmıştır. Bu kapsamda oluşturulacak Fariza Gücü, yollar, köprüler, akarsu ve hayatiyet altyapısı, şifahane ve okul kabilinden tesislerin baştan inşasını koordine edecektir.” diye konuştu.

Toptan ekonomide yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin henüz de güçlenerek büyümeye devam edeceğini nâkil Muş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz 2022 yılının önceki çeyreğinde olduğu üzere, ikinci çeyrekte dahi tahaccüm ivmesini sürdürerek yüzde 7,6 oranında büyümüştür. Mal ve hizmet ihracatımızda yaşanan yüzde16,4 oranındaki artışla ihracatın büyümeye katkısı 3,9 nokta kendisine gerçekleşmiştir. Gerçekleşen efdal düzgün büyümenin yarısından dahası (yüzdelik 51’i) servet ve hizmet ihracatından kaynaklanmış olup dış satım büyümenin antipatik gücü olmaya devam etmiştir. Net ihracatın büyümeye katkısı ise 2,7 fakül olmuştur. Böylelikle ülkemiz, konuşu büyümesini okunabilen 8 çeyrek süresince devam ettirerek bu alanda bire bir el elan dünyadan pozitif tıpkısı şekilde ayrışmıştır.”

8 ayda 165,6 milyar dolarlık ihracat

Türkiye’nin ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının 8 ayında birlikte sürdürdüğünü tamlayan Muş, şöyle bitmeme etti:

“Bildiğiniz üzere Türkiye, ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının evvel 8 ayında de devam ettirmiştir. Geride bıraktığımız ağustos ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın bire bir ayına bakarak yüzde 13 artışla 21,3 bilyon dolar olmuştur. Bu nicelik bugüne kadar gerçekleşen sunu faziletkâr ağustos ayı ihracatıdır. Yılın 8 ayında toplanmış 165,6 bilyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Ağustos ayında dış tecim hacmimiz, geçtiğimiz yıla göre yüzdelik 28 oranında artışla 54 milyar dolara yükselmiştir. Ağustos ayı ithalatımız ise 32,6 bilyon dolar adına gerçekleşmiştir. bahis konusu ithalatın 8,7 milyar doları, yani yüzdelik 27’si erke kaynaklıdır.”

Ortaya konan takat sınırı nedeniyle ihracatçılara teşekkür eden Muş, ihracatçılara ihtiyaçları olan desteği atfetmek amacıyla geçen ay iki kebir ve şümullü destek paketini hizmete aldıklarını hatırlattı.

Bakanlığın destekleri

Bakanlığın mecmu destek unsurlarında meram ülkelere yönelik destek oranlarının artırıldığını, gemi yat sektörünün kapsamının genişletildiğini anlatan Muş, “Hele ilaç ve tıbbi maşa gibi sektörlerin ihtiyaç duyduğu zorunlu vesaik, araç ve ruhsatlandırmaya ilişkin masarif destek kapsamına münfail ve KOBi’lerimizin ensiz dışı fuar desteğinden henüz çok yararlanması ve elan etken fuar organizasyonları düzenlenmesi amacıyla değişikler yapılmıştır.” dedi.

Ayrıca 25 Ağustos’ta yayımlanan tıpkısı ayrıksı Reisicumhur Kararı ile önemi her an mütezayit e-ihracat alanında bakir gelişim modellerini dikkate alan şirketler amacıyla e-dış satım konsorsiyumları ve uyumsuz e-tecim siteleri ve ilişki yerleri kabil ekosistemin cemi paydaşları üzere dikişçi usulü ayrımsız bindi paketini kullanıma açtıklarını anımsatan Muş, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda, e-ihracatı uçtan pöç yapabilen e-dış satım konsorsiyumları desteklenerek bu alanda hikmet ve tecrübe eksikliği olan KOBİ’lerimiz ekosisteme dahil edilecektir. Ülkemizdeki pazaryerleri ev dışına açılırken desteklerimizden faydalanacak ve bu desteklerle Türk ürünleri az dışındaki pazarlara henüz basit ulaştırılabilecektir. Eş şekilde, iş birliği kuruluşlarının üyelerini e-ihracata yönlendirmek üzere düzenleyecekleri heyetler ile tanıtım ve geliştirme projeleri dahi bakanlığımızca desteklenecektir. Bindi oranları temmuz ayında açıkladığımız Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında düzlük düz ülkeler başta olmak amacıyla kasıt ülkeler üzere 20 puan artırılmıştır. Ayrıca, kurulacak olan Türkiye E-dış satım Platformu ile ihracatçılarımızın ürünlerini sıkıntılı dışı pazarlara ulaştırabilmeleri, ithalatçılar için çok elan ulaşılabilir olmaları ve siparişlerini bu hava üzerinden alabilmeleri sağlanacaktır.”

Vekil Muş, 2022 yılında ihracatın hesaplı büyümenin esas unsuru olacağına inandığına bel ederek, sene böylece 250 milyar dolarlık dış satım hedefinin yakalanacağına olan inancının da hayatiyetli şekilde devam ettiğini sözlerine ekledi.

Share: