Tecim Bakanı Mehmet Muş, ağustos ayı dış satım rakamlarını açıkladı Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Ağustos kocaoğlan ihracatımız geçtiğimiz yılın tıpkı ayına göre yüzdelik 13 artışla 21,3 milyar dolar oldu. Bu, bugüne büyüklüğünde gerçekleşen arz faziletkâr ağustos ayı ihracatı.” dedi.

Icra Vekili Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin birlikte katılımıyla Güneydoğu Küçük Asya İhracatçılar Birliği Güruh Salonunda ağustos ayı aut ticaret rakamlarını açıkladı.

Muş, Gaziantep’in sabık sene 10 bilyon doları aşan ihracatla ülkenin yer balaban 5. ihracatçısı olduğunu söyledi.

Salgın dolayısıyla meri genişleyici para politikalarıyla 9 trilyon dolara ulaşan MEMLUK Tarz Bankası bilançosunun enflasyonla savaş kapsamında küçülmeye başladığını tabir eden Muş, şöyle konuştu:

“Global ekonominin bile bu trendi strateji etmesi ve küresel büyümenin önümüzdeki dönemde çetin şekilde yavaşlaması beklenmektedir. Bihakkın, ağustos kocaoğlan avangart göstergeleri son iki çeyrektir küçülen KÖLE’nin beraberinde özellikle Avrupa’de beklentilerin dahi üstünde bire bir yavaşlamaya bel etmektedir. PMI verileri, Ekü Bölgesi amacıyla son 18 ayın arz düşük seviyesine gerilemiştir. Alman Form Bankası ağustos ayında yayımladığı raporda Almanya’üstelik benzeri sükûnet olasılığının giderek arttığını ve enflasyonun artmaya bitmeme edeceğini belirtmiştir. Avrupa genelinde enerji ancak boğazı yaşanırken, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya kabilinden ülkemizin genişlik nazik ihracat pazarlarında sakinlik ihtimali güçlenmektedir. Öte yandan, Ukrayna’da devam eden çekişme ve Tayvan’birlikte artan gerginlik global tutum üzere cesim riskler barındırmaktadır.”

Küresel azık krizinin çözümüne müteveccih eleştiri kadem olan ve İstanbul’daki Koordinasyon Merkezi’nden yönetilen Tahıl Koridoru Anlaşması kapsamında bugüne büyüklüğünde 1 milyon titrem gıdanın global piyasalara tehlikesiz tıpkı şekilde girdiğine değinen Muş, “Ukrayna’da gerçekleştirilen üçgen zirvede Sayın Cumhurbaşkanımız ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin nezdinde, Ukrayna’nın uğraş dolayısıyla iptal olan altyapısının yeniden inşası için bir kavil imzalanmıştır. Bu kapsamda oluşturulacak Fariza Gücü, yollar, köprüler, akarsu ve cümbüş altyapısı, sayrılarevi ve ekol üzere tesislerin yeniden inşasını koordine edecektir.” diye konuştu.

Küresel ekonomide yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin daha birlikte güçlenerek büyümeye bitmeme edeceğini nâkil Muş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz 2022 yılının geçmiş çeyreğinde olduğu kabil, ikinci çeyrekte bile büyüme ivmesini sürdürerek yüzde 7,6 oranında büyümüştür. Para ve hizmet ihracatımızda yaşanan yüzde16,4 oranındaki artışla ihracatın büyümeye katkısı 3,9 nokta adına gerçekleşmiştir. Gerçekleşen efdal uyumlu büyümenin yarısından ilavesi (yüzde 51’i) para ve hizmet ihracatından kaynaklanmış olup ihracat büyümenin itici gücü olmaya bitmeme etmiştir. Net ihracatın büyümeye katkısı ise 2,7 puan olmuştur. Böylecene ülkemiz, ekonomik büyümesini akıcı 8 çeyrek boyunca bitmeme ettirerek bu alanda benzeri kere henüz dünyadan artı bire bir şekilde ayrışmıştır.”

8 ayda 165,6 milyar dolarlık ihracat

Türkiye’nin ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının 8 ayında üstelik sürdürdüğünü tamlayan Muş, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz üzere Türkiye, ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının önceki 8 ayında bile bitmeme ettirmiştir. Geride bıraktığımız ağustos ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın ayrımsız ayına bakarak yüzde 13 artışla 21,3 bilyon dolar olmuştur. Bu miktar bugüne kadar gerçekleşen yer efdal ağustos kocaoğlan ihracatıdır. Yılın 8 ayında toplanmış 165,6 bilyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Ağustos ayında aut ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yıla bakarak yüzdelik 28 oranında artışla 54 bilyon dolara yükselmiştir. Ağustos ayı ithalatımız ise 32,6 bilyon dolar kendisine gerçekleşmiştir. bahis konusu ithalatın 8,7 bilyon doları, yani yüzdelik 27’si erke kaynaklıdır.”

Ortaya konan performans zımnında ihracatçılara teşekkürname eden Muş, ihracatçılara ihtiyaçları olan desteği vermek amacıyla sabık kamer iki cesim ve şümullü bindi paketini hizmete aldıklarını hatırlattı.

Bakanlığın destekleri

Bakanlığın bilcümle bindi unsurlarında maksat ülkelere müteveccih destek oranlarının artırıldığını, sefine yat sektörünün kapsamının genişletildiğini anlatan Muş, “Alelhusus çare ve tıbbi aygıt kabil sektörlerin gerekseme duyduğu zorunlu belgeler, pusat ve ruhsatlandırmaya ilişkin masraflar bindi kapsamına alınmış ve KOBi’lerimizin sıkıntılı dışı fuar desteğinden henüz fazla yararlanması ve elan aktif fuar organizasyonları düzenlenmesi amacıyla değişikler yapılmıştır.” dedi.

Antrparantez 25 Ağustos’ta yayımlanan bire bir başka Reisicumhur Kararı ile önemi her an kalan e-dış satım alanında yıpranmamış hareket modellerini dikkate düzlük şirketler amacıyla e-ihracat konsorsiyumları ve perişan e-tecim siteleri ve alım satım yerleri kadar ekosistemin mecmu paydaşları amacıyla dikişçi usulü ayrımsız destek paketini kullanıma açtıklarını anımsatan Muş, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda, e-ihracatı uçtan uca yapabilen e-ihracat konsorsiyumları desteklenerek bu alanda vukuf ve sınama eksikliği olan KOBİ’lerimiz ekosisteme dahil edilecektir. Ülkemizdeki pazaryerleri yurt dışına açılırken desteklerimizden faydalanacak ve bu desteklerle Türk ürünleri mahdut dışındaki pazarlara elan niteliksiz ulaştırılabilecektir. Eş şekilde, teşrikimesai kuruluşlarının üyelerini e-ihracata yönlendirmek üzere düzenleyecekleri heyetler ile tanıtım ve geliştirme projeleri da bakanlığımızca desteklenecektir. Destek oranları temmuz ayında açıkladığımız Irak Ülkeler Stratejisi kapsamında saha düzlük ülkeler ilkin koyulmak için kasıt ülkeler için 20 fakül artırılmıştır. Ayrıca, kurulacak olan Türkiye E-ihracat Platformu ile ihracatçılarımızın ürünlerini ev dışı pazarlara ulaştırabilmeleri, ithalatçılar üzere çok elan ulaşılabilir olmaları ve siparişlerini bu zemin üzerinden alabilmeleri sağlanacaktır.”

Nazır Muş, 2022 yılında ihracatın konuşu büyümenin temel unsuru olacağına inandığına meni ederek, sene böylece 250 bilyon dolarlık dış satım hedefinin yakalanacağına olan inancının dahi kıvrak şekilde devam ettiğini sözlerine ekledi.

Share: