Ticaret Bakanı Muş, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, büyükelçileri, esas kazançlı işaret ve hedeflerin nihayete ermesine arz şişman desteği verecek defa arkadaşları adına gördüklerini belirterek, “Bu yılki 250 milyar dolarlık dış satım hedefine sizlerin dahi katkısıyla yansımak istiyoruz.” dedi.

Muş, 13. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sülale sahipliğinde Sheraton Hotel’birlikte gerçekleştirilen “İş Dünyası ile Öğle Yemeği” etkinliğine katılarak ayrımsız istişare yaptı.

Önce Kovid-19 salgını, peşi sıra Rusya- Ukrayna Savaşı ile sınanan acun ekonomisinin, geri hizmet, hazırlık zincirleri, idmansız özellik, azık, erke ve global pahalılık alanlarında derinleşen sorunlarla karşı karşıya kaldığını dile getiren Muş, başta gelişme yolundaki ülkeler başlamak amacıyla cümle ülkelerin bu süreçte kip benzeri imtihan verdiğini söyledi.

Muş, toptan tahaccüm hızındaki düşüş beklentilerine meni ederken, küresel ticaret hacmine ilişkin büyüme beklentisinin dahi düştüğünü ifade etti.

“Cümle siyasa araçlarını seferber ettik”

ABD’da bitiren fiyatlarının yüzde 9,1 yıllık artış oranıyla akıbet 40 yılın bildirme faziletkâr seviyesine ulaştığını belirten Muş, avronun üstelik KÖLE doları karşısında 20 yıl sonra ilk defa elan cılız hale geldiğine dikkati çekti. Muş, yer yağı başta tevessül etmek için emtia fiyatlarındaki gidiş, Rusya’nın Avrupa’ya gaz akışını durdurması ve erdemli pahalılık beklentileri ile toptan kazançlı büyüme üzerindeki riskin bitmeme ettiğine, global sakinlik tahminlerinin güçlendiğine dikkati çekti. Muş, bu şerait altında Tecim Bakanlığı adına ellerindeki birlik yöntem araçlarını mevki ekonomisini kalkındırma hedefi doğrultusunda seferber ettiklerini vurgulayarak, “Balaban bire bir kıvançla terennüm etmek isterim ki eksiksiz güçlü koşullara karşın, sizlerin bile desteğiyle olumlu sonuçlar alıyoruz. İhracatta ve hesaplı büyümede aktif performansımızı sürdürmeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

Bakan Muş, önce çeyrekte yüzdelik 7,3 tahaccüm kaydeden devlet ekonomisinin, 2022 yılında da hayatiyetli tahaccüm trendini sürdürdüğünü gördüklerini söyledi.

Ocak-orak ayı döneminde ihracatın yüzde 19,1 artarak 144,4 milyar dolar olduğunu bildiren Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı dönemde aut ticaret hacmimiz ise yüzdelik 31 artarak 350,8 bilyon dolara yükselmiştir. Her fırsatta söylediğimiz gibi ihracat, genişlik muhteşem hedeflerimizden birisi ve Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifidir. Zaman dış satım yapmayan ilimiz, dış satım yapmadığımız mutluluk bulunmuyor. Sayısı ve niteliği sürekli artan ihraç ürünlerimiz ile geleneksel pazarlarımızda yerimizi sağlamlaştırırken yeni pazarlardaki potansiyelden maksimal hisse ahiz yönünde çaba içindeyiz.”

Muş, Bakanlık kendisine ihracatçıların arsıulusal pazarlarda rakiplik gücünü çoğaltmak üzere eksiksiz imkanları devreye aldıklarını belirtirken, bu kapsamda ırak coğrafyalar üzere eskimemiş ayrımsız izlem açıkladıklarını anımsattı. “Irak Ülkeler Stratejisi” ile ihraç ürünlerini dünyanın yeryüzü ırak noktalarına ulaştırmayı ve Türkiye markasının bilinirliğini artırmayı hedeflediklerini anlatan Muş, “Bu anlayışla, ülkemize 2 bin 500 kilometreden uzak mesafede bulunan ve ithalatından aldığımız payın yüzdelik 1’in altında olduğu 18 büyüklük, bire bir anlamda ticaret rotamızın yöneleceği kullanılmamış maksat pazarlar olacaktır. Strateji kapsamında, üzerinde çalışacağımız serencam odaklı eylemleri hayata geçirirken elbette genişlik kebir paydaşlarımız sizler, siz zer dış işleri teşkilatımız olacaktır.” dedi.

“e-İhracatın payı artacak”

Vekâlet olarak ellerindeki siyaset araçlarını mütebeddil şartlara göre güncellediklerini söyleyen Muş, şunları ifade etti:

“İhracata müteveccih ihtişam yardımlarını bu tatlılıkla yeniden kurguluyor, ihracatçı firmalarımızın finansmana erişiminin kolaylaştırılması ve geri hizmet imkanlarının geliştirilmesine evleviyet veriyoruz. ‘Turquality’ ilkin kalkmak amacıyla destek programlarımızdan yararlanan şirketlere müteveccih ara sıra iyileştirmeler öngörüyor, sistemin daha girintisiz çıkıntısız ve fonksiyonel olmasını hedefliyoruz. 2021 yılında umumi ihracatımızdan yüzdelik 1,3 pay almış olan e-ihracatın, kullanılmamış destek mekanizmaları ve eylem planları ile 2025 yılı bakımından genel ihracat içindeki payının yeryüzü beş altı yüzde 3-5 aralığına ulaşmasını, 2030 yılına gelindiğinde ise yüzdelik 10’luk paya erişmesini hedefliyoruz.”

Muş, Türkiye’nin küresel ticaretin büyük benzeri bileşeni olan hizmet ticaretinde net dış satımcı pozisyonunda olduğuna dikkati çekerken, “2002 yılında 14 milyar dolar olan hizmet ihracatımız, pandemi kaynaklı inatçı koşullara karşın 2021 yılında bir geçmiş yıla göre yüzde 64 artım kaydederek 58 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır. Vekillik adına bu gelişmeye ilk katkıyı bakım sektörlerine müteveccih bindi programlarımızı güncelleyerek verdik. Millî ve uluslararası gelişmeleri de dikkate alarak kapsamlı, yenilikçi ve elastik bir Hizmet İhracatı Destek Program Paketi oluşturduk. Hizmet sektörleri içinde ateş parçası ve kompetitif sektörlerimizden inşaat sektörü, tahaccüm, istihdam ve daraç dışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında dünyalık ve hizmet ihracatımıza katkılarıyla ilgi çekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

“Rastgele şeye rağmen inancımızı koruyoruz”

Büyükelçileri, asıl soylu erki koku ve hedeflerin nihayete erimesine arz iri desteği verecek defa arkadaşları adına gördüklerini tamlayan Muş, hangi zaman aynı ülkede ayrımsız sevgili olsa hariciye teşkilatı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun süreci yakından izlem ettiğini söyledi. Muş, büyükelçilerle yakalanan görevdaşlık, eş güdüm ve verimliliğin kendileri için sevinme donör olduğunu vurgulayarak, “Bu yılki 250 milyar dolarlık ihracat hedefine sizlerin bile katkısıyla yansımak istiyoruz. Yılın ikinci yarısında gözlemlediğimiz acun ekonomisindeki yavaşlamanın bizim rakamlarımıza birlikte adım adım yansımaya başladığını görüyoruz. Tığ rastgele şeye karşın 250 milyar dolarlık hedefin gerçekleşebileceğine inancımızı koruyoruz.” dedi.

Share: