TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Devrimsel tıpkısı adım atılıyor”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Devrimsel bire bir hamle atılıyor. Kültürümüzde var olan arabuluculuğu unutmuştuk. Bu bize cömertlik teşkilatından geliyor. Yıllardır murat ediyorduk. Bizim kültümüzü komplo Garp, sorunları daha tez çözüyordu. Bugün tahkim ve arabuluculuk ünsiyet sistemimizin içine girdi.” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun önce durağu, Keşan TSO oldu. Beraberindeki TOBB Yönetim Kurulu üyeleri ile Keşan Belediye Reisi Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Divan Başkanı Orkun Özkaya, Keşan TSO Umumi Heyet Başkanı İsmail Şapçı ile Sedir ve Yönetim Kurulu üyeleri ile personel, çevre yer ve ilçelerin görüş ve borsa başkanları aracılığıyla karşılanan Hisarcıklıoğlu, Keşan TSO bakım binasında hazırlanan Keşan TSO TOBB Harmoni Arabuluculuk ve Çözüm Merkezi’nin açılış kurdelesini kesti. Elan bilahare Keşan TSO Konuşma Salonu’nda planlı müşavere toplantısına katılan Hisarcıklıoğlu’na, İsmail Şapçı, Keşan TSO adına gerçekleştirilen hizmetler ile ilgilendiren sunumu yaptı.

“Geciken türe, doğruluk değildir”

Keşan’bile kesilen kurdele ile açılışı yapılan TOBB Arabuluculuk ve Yarık Hal Merkezi üzerine konuşan Hisarcıklıoğlu, “Devrimsel bir aşama atılıyor” diye niteleyerek şu ifadeleri kullandı: “Kültürümüzde var olan arabuluculuğu unutmuştuk. Bu bize ahilik teşkilatından geliyor. Yıllardır talep ediyorduk. Bizim kültümüzü hile gün batısı, sorunları daha tez çözüyordu. Geciken türe doğruluk değildir, diyerek bir küçümseme vardır. 100 bin teklik alacağı olan ayrımsız birey mahkemeye gidiyor ve 4 yılda fakat çözülüyor. Bugünün 100 bin lirası üstelik enflasyonda eriyip gidiyor, 10 liralık yerine alıyorsunuz. Tığ da önümüzün açılmasını istedik ve Cemil Çiçek Doğruluk Bakanlığı görevindeyken bunu destekledi. Zaman takviye ve arabuluculuk hukuk sistemimizin içine girdi.”

Bugüne büyüklüğünde çözüme kavuşmak amacıyla gelen TOBB Arabuluculuk ve Yarık Hal Merkezi’ne mevrut dosya sayısının 3 milyonu bulduğunu tamlayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bunun yüzde yetmişi anlaşmayla çözümlendi. Mesail çıktı uzlaşarak çözülüyor, iki tarafın birlikte rızası var ve el sıkışıyorlar. Mahkemelerde 4 yıl süren tıpkı sav, burada 3 kamer sürüyor. Bunu odalarınızda kullanın, siz soylu erki çıkacaksınız. Sunulan karar kesin karar, mahkemeye gitmenize da lüzumlu namevcut ve harcama de yarıya iniyor.” derken sistemin say şeklini anlattı.

“Kısaca 6 buçuk saat, çözümleri ile alay malay anlattık”

Hisarcıklıoğlu, henüz sonraları pandemi dönemini dünya ülkelerine kıyasla bildirme birkaç hasarla atlatan ülkenin Türkiye olduğunu söylerine ekledi. Bu konuda 365 delik ve borsa başkanının katkısı olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu sorunların ivedilikle çözüldüğünü söyleyerek, “seçkin kardeşimizin sorunu varsa başkanlarına aktardılar, başkanlar üstelik bize aktardı. Sonrasında tığ hepsini topladık ve Reisicumhur ilkin atılmak üzere mecmu bakanlara ilettik. 230’a mümasil talebin yüzdelik 97’si çözüldü. Bundan elan uz tıpkısı hareket mi evet? Bizim görevimiz hal mekanizmasına nakletmek. Geçen ay başkanlarımızla beraber Reisicumhur Yardımcısı ve ekonomiden sorumu bakanlar ile aynı araya geldik. Orada mesail birinci ağızdan ilettik. Tahminî 6 buçuk saat, çözümleri ile alay malay anlattık. Elan bilahare Şekil Bankası Başkanımızla, sektör meclisi başkanlarımızı bire bir araya getirdik. İhracat ve döviz bozmada yaşadıkları sorunları anlattılar.” sözleriyle da ilişkin konuların yetkilileriyle görüşmelerini aktardı.

“TOGG’a Keşan’dahi bineceğiz”

Akıbet yerine 2022 yılının sonuç çeyreğinde kol üretime hazır olması muhtemel TOGG amacıyla konuşan Hisarcıklıoğlu, “2017 yılında benzeri görev üstlendik. Türk insanının 120 almanak hayali, 60 sene önceki yarıda eskimiş tıpkısı hayalimiz vardı. Bu üstelik Türk markasıyla Türkiye’nin otomobilinin üretilmesiydi. Bize bu fariza verilince bu işi yarız dedik. 15 sene çağrıda bulunuldu, kimesne çıkmadı. Tığ dahi Türk aksiyon dünyası kendisine bunu yaparız dedik. Cenabıhak nasip ederse tamam IPLIK hakları bizim, yüzdelik 51’i yerel ve Türkiye’nin ilk otomobili TOGG’un fabrikasını 29 Ekim’üstelik açacağız. İnşallah Mart ayında üstelik Keşan’bile bineceğiz.” diyerek konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile beraberindeki heyet, henüz sonra Keşan TB hizmet binasına geçti. Hisarcıklıoğlu burada bile; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Edirne TB Umumi Heyet Başkanı Özay Öztürk, Keşan TB Divan Başkanı Kemalettin Düşüncesiz, Keşan TB Umumi Heyet Başkanı Necmi Kaymaz ile Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri, borsa üyeleri ve personel eliyle karşılandı.

TOBB olarak Keşan’a bire bir okul yapacaklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşının, tarım ile hayvancılığın, dünyanın 1 numaralı sektörü olduğunu öğrettiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Sıkıntılarınız var. Gereken yerlere birlikte iletiyoruz. Fakat son 10 yılda dünyada fiyatı yeryüzü çok mütezayit husus hangi değerli ne akaryakıtın, hiçbir hammadde ekincilik ve hayvancılık kadar artmadı. Dünya nüfusu herhangi bir sene Türkiye’ye ilave oluyor. Bunlar tüketecek. Cenabıhak bize müthiş bire bir coğrafya vermiş. Eğer bu coğrafyayı akilane akılla, ilimle eker ve biçersek, hayvanlarımızı doğru yetiştirirsek, dünyayı besleriz. Önümüzdeki çevrim, dünyayı besleyen dünyanın lideri olacak. Hangi kendiniz hangi dahi çocuklarınız bu işten vazgeçmeyin. Mihnetsiz hisse senedi bulunmayan. Sıkıntılarınızı, boşluk-borsa başkanlarımız ile gelişigüzel 1 kamer önce 6 bakana ilettik. Finans üstüne birlikte Hat Bankası Başkanımız ile 4 saat süren tıpkı derinti yaptık. Tümce derdini anlattı. Amme Bankası umumi müdürleri ile 6 saat süren toplantıda sorunlar iletildi.”

Yapılan konuşmaların arkası sıra, düğme hediyeler takdim edildi. Hisarcıklıoğlu, daha sonradan İpsala’ya hareket etti. – EDİRNE

Share: