Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde kurulan uygulama serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerini süslüyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Azık ve Tarım Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulan Araştırı ve Uygulama Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler, Çankırı sokaklarını renklendiriyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Çankırı Belediyesi eliyle imzalanan tören düzeni çerçevesinde, Tarım Patika Yüksekokulu Araştırı ve Uygulama Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerindeki peyzaj çalışmalarında kullanılacak. Tören Düzeni çerçevesinde yetiştirilen 20 bin skor kadife ve 25 bin adet menekşe Çankırı Belediyesi’ne tasdik edildi.

“Üniversitemiz bulunduğumuz şehre katkı sağlıyor”

Gerçekleştirilen icraat ile ilişkin olarak mütekellim Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Rençper, “Bizler üniversitelerimizi, iklim ve ülke düzeyinde sosyo-soylu erki ekosistemlerin mehabetli unsuru olarak görüyoruz. Çankırı Karatekin Üniversitesi kendisine şehrimize ekonomiden toplumsal gelişime varıncaya sincap rastgele alanda ulama sunmayı hedefliyoruz. Yerel yönetimlerle, amme kurumlarıyla, sivil topluluk kuruluşlarıyla, iz odalarıyla ve tüm paydaşlarımızla alay malay çalışmayı, içtimai katkıyı da kendimize öge ediniyoruz. Daha evvel birçok amme kurumu ve sivil sosyete kuruluşları ile yaptığımız protokoller gereği insanımızı ve şehrimizi ait seçme hususta olmaktan, planlama yapmaktan, hedefleri gerçekleştirmekten memnunuz. Bu doğrultuda üniversitemiz bulunduğu şehre ulama yapıyor, üretilenleri çıktı kendisine toplumsal faydaya dönüştürüyor, şehrimizin bedii görünümünde iz bırakıyor” dedi.

“Ayrımlı mahiyet ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı bir keyfiyet ve güzellik kattığımızı düşünüyorum”

Bitkilerin teslimi öncesi açıklamalarda kâin ÇAKÜ Besin ve Ekincilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şebnem Kuşvuran ise, “Çankırı Belediyesi ile oluşturulan protokol çerçevesinde Çankırı’da şehir içerisinde kullanılacak olan peyzaj amaçlı çiçeklerin üretimi, yetiştirilmesi ve bakımını üstleniyoruz. Bu anlamda Çankırı’ya vasıf kattığımızı düşünüyoruz. Protokol çerçevesinde 2022 Mayıs ayında 20 bin skor velur, 2022 Kasım kocaoğlan itibariyle bile 25 bin adet menekşeyi peyzaj çalışmalarında kullanılmak üzere Çankırı Belediyesi’ne doğrulama ettik. Farklı kalite ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı bir keyfiyet ve görk kattığımızı düşünüyorum. Bu anlamda bizlere destek olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Harun Çiftçi’ye, Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Sağ’e ve rastgele iki kurumdan çalışmalara katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Rektör Rençper ve Belediye Reisi Salim vasıtasıyla imzalanan protokolle Çankırı Belediyesi’nin şehir içi peyzaj çalışmalarında kullanacak bitkilerin çevre ortalamasının daha kaliteli bitkileri yetiştirilmesi ve Çankırı’da yetişen endemik nebat türlülerinin devamlılığının sağlanması üzere icraat yapılmasının hedeflendiği belirtildi. – ÇANKIRI

Share: