Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

– Üniversitede yetiştirilen çiçekler, şehrin sokaklarını renklendiriyor

Üniversitede kurulan serada yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı’yı süslüyor

ÇANKIRI – Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde kurulan uygulama serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerini süslüyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Azık ve Tarım Iz Yüksekokulu bünyesinde kurulan Araştırı ve Uygulama Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler, Çankırı sokaklarını renklendiriyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Çankırı Belediyesi marifetiyle imzalanan protokol çerçevesinde, Tarım Çığır Yüksekokulu Araştırma ve Aplikasyon Serasında yetiştirilen menekşe ve kadifeler Çankırı caddelerindeki peyzaj çalışmalarında kullanılacak. Tören Düzeni çerçevesinde yetiştirilen 20 bin sayı velur ve 25 bin skor menekşe Çankırı Belediyesi’ne tasdik edildi.

“Üniversitemiz bulunduğumuz şehre katkı sağlıyor”

Gerçekleştirilen icraat ile ilişkin yerine konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Fellah, “Bizler üniversitelerimizi, yer ve büyüklük düzeyinde sosyo-ekonomik ekosistemlerin önemli unsuru namına görüyoruz. Çankırı Karatekin Üniversitesi adına şehrimize ekonomiden içtimai gelişime varıncaya değin herhangi bir alanda ulama sunmayı hedefliyoruz. Domestik yönetimlerle, kamu kurumlarıyla, sivil cemiyet kuruluşlarıyla, iz odalarıyla ve mecmu paydaşlarımızla gelişigüzel çalışmayı, içtimai katkıyı birlikte kendimize umde ediniyoruz. Daha önce birçok amme kurumu ve sivil cemiyet kuruluşları ile yaptığımız protokoller gereği insanımızı ve şehrimizi ilgili her hususta olmaktan, planlama yapmaktan, hedefleri gerçekleştirmekten memnunuz. Bu doğrultuda üniversitemiz bulunduğu şehre ulama yapıyor, üretilenleri artık olarak içtimai faydaya dönüştürüyor, şehrimizin bedii görünümünde düzensiz bırakıyor” dedi.

“Değişik keyfiyet ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı bire bir kalite ve görk kattığımızı düşünüyorum”

Bitkilerin teslimi öncesi açıklamalarda bulunan ÇAKÜ Besin ve Tarım Çığır Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şebnem Kuşvuran ise, “Çankırı Belediyesi ile oluşturulan protokol çerçevesinde Çankırı’birlikte kent içerisinde kullanılacak olan peyzaj gayeli çiçeklerin üretimi, yetiştirilmesi ve bakımını üstleniyoruz. Bu anlamda Çankırı’ya kalite kattığımızı düşünüyoruz. Protokol çerçevesinde 2022 Mayıs ayında 20 bin skor kadife, 2022 Kasım ayı itibariyle de 25 bin nüsha menekşeyi peyzaj çalışmalarında kullanılmak için Çankırı Belediyesi’ne konfirmasyon ettik. Değişik boyut ve türdeki menekşelerimizle Çankırı’ya ayrı bire bir kırat ve gösteriş kattığımızı düşünüyorum. Bu anlamda bizlere destek olan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Harun Çiftçi’ye, Şehremaneti Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Sağlıklı’e ve rastgele iki kurumdan çalışmalara katılan arkadaşlarımıza teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

Rektör Dikici ve Şehremini Sağ marifetiyle imzalanan protokolle Çankırı Belediyesi’nin şehir içi peyzaj çalışmalarında kullanacak bitkilerin meydan ortalamasının daha nitelikli bitkileri yetiştirilmesi ve Çankırı’dahi yetişen endemik bitki türlülerinin devamlılığının sağlanması amacıyla çalışmalar yapılmasının hedeflendiği belirtildi.

Share: