Ünye Limanı dünyaya açıldı

Kargaşa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı icraat sonrası Karadeniz’in yeryüzü yüce limanlarından biri haline gelen Ünye Limanı’nda ikinci ro-ro sevkiyatı gerçekleşti. Rusya’ya yapılan ihracatta Akdeniz Bölgesi’nde üretilen sonuç ve sebzeler 32 taşımalık ile Novorossiysk Limanı’na gönderildi.

Kargaşa Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye Limanı’nda başlattığı, Karadeniz ülkelerine ve Türk Cumhuriyetlerine dış satım noktasında zahmetsiz sağlayacak olan icraat meyvelerini verdi.

Rıhtım uzunluğu ve derinliği açısından yüksek tonajlı gemilerin girişine güçlükle olması zımnında bakıma alınarak büyütülen, kapasitesi arttırılarak, ulusal ve arsıulusal yeterliliğe vasıl Ünye Liman’ında yurt dışı ihracatları birlikte hız kazandı.

Ünye Limanı’ndan Rusya’ya ikinci sevkiyat

Başbuğ Dr. Mehmet Hilmi Güler öncülüğünde Karadeniz’e sınırı olan 6 devlet limanından henüz nazik ve bütün Karadeniz kıyısında lider hale gelecek aynı liman ortaya çıkarmak için başlatılan icraat sonrası, limandan ikinci ro-ro sevkiyatı yapıldı.

Ünye Limanı Karadeniz’in lideri olacak

Gerçekleşen Ro-Ro ihracatları ile Ünye Limanı’nın büyük bir ivme kazandığını belirten Kalabalık Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Çıktı tırları boşaltmadan Ro-Ro gemilerine yükleyip istenilen hedefe göndereceğiz. Bu liman inşallah hem Karadeniz’in hem dahi Türkiye’nin lideri olacak” dedi.

Kruvaziyer gemileri içen düzentileme başlatıldı

Limanla ilgili yıpranmamış bir erim veren Başkan Güler, “Karadeniz ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, ırak denizler ve Türkiye ortada majör bir güreşçi köprüsü olacak olan, ro-ro gemilerine hizmet vermeye başlayan Ünye Limanı’ndan deminden birlikte kruvaziyer kabil yüksek tonajlı gemilerin bile yararlanması amacıyla akarsu derinliğini müzayede çalışmalarına başladık. Ülkemize, bölgemize ve ilimize kalburüstü olsun” diye niteleyerek konuştu. – KALABALIK

Share: