Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de depremde ölenler çin gıyabi cenaze namazı kılındı

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de, “asrın felaketi” namına nitelendirilen depremlerde hayatını kaybedenler üzere gıyabi cenaze namazı kılındı.

İl merkezleri ve ilçelerdeki bütün camilerde, cuma namazı sonrasında depremlerde son edenler üzere gıyabi cenaze namazı kılındı, dua edildi.

Cenaze namazının ardından gazetecilere açıklama işleyen Muş Müftüsü Halil İbrahim Çıpa, el birliği ve yardımlaşmanın bu ağırlık günlerde heybetli olduğunu söyledi.

Bugün Türkiye’nin seçkin tarafında olduğu üzere Muş’ta bile depremde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldıklarını anlatım eden Çipo, şöyle konuştu:

“Çok şişman ayrımsız acı var. Genişlik azından cenaze namazı kılınmayan kardeşlerimiz cins. Tığ bu görevi bilcümle bir millet kendisine bugün adına getirdik. Depremin peşi sıra Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve din görevlileriyle yer sarsıntısı bölgesine gittik. Yardımları organize ettik. Kahramanmaraş bölgesindeki ölüm fail kardeşlerimizi benzeri hafta süresince İslam usullerine göre defnettik. Kur’an-ı Bonkör okuduk.”

Çıpa, yer sarsıntısı bölgesine bunaltıcı manada ayni ve nakdi yardımlar yapıldığına işaret ederek, “Güzeşte hafta cuma namazı haset umum camilerimizde depremzedeler üzere 1 milyon 700 bin lira toplandı. Bu yardımlarımız devam edecektir.” diye niteleyerek konuştu.

Share: