VEKIL MUŞ BU YILKİ İHRACAT HEDEFİMİZ 250 MİLYAR DOLAR

TİCARET Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye’nin bu yılkı dış satım hedefi 250 milyar dolar. Bunu yakalayacağımızı düşünüyoruz. Sunu cesim meselemiz finansman birikimi??dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş Gaziantep’te planlı Türkiye İhracat Seferberliği zirvesine katıldı. Gaziantep İhracatçılar Birliği binasında gerçekleştirilen toplantıya Icra Vekili Muş’un birlikte Gaziantep Valisi Bateri Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delicesine, milletvekilleri ve çok sayıda gelişim insanı katıldı.

‘HİÇBİR HÜKÜMET İSTEYEREK REMIKS YAPMAZ’

Zirvede ekonomi üzerine soruları cevaplayan Bakan Muş, hareketlilik ve doğal gaz zamlarına özen çekerek, seçme iletilmek isteyen tek hükümetin hele zam yapmayacağını söyledi. Enerji zamlarının sanayicileri zorlayacağını bildiklerini ancak zamların yapılan sübvanseler sonrasında sınırlanmış kaldığını tamlayan Muş, sübvansiyonlarla 84 milyon alacak sağlandığı

nı ve sürecin arama edilmeye çalışıldığını kaydetti.

Mehmet Muş, ‘Hiçbir hükümet remiks düzenlemek istemez, biz ayrıntılı süredir enerji fiyatlarını desteklenmiş ediyorduk. Normalde bizim erke giderlerimiz averaj 35-40 milyar dolar civarındaydı. Geçen sene 51 bilyon dolar, bu sene 100 milyar doların konusunda çıkıyoruz. Halen bizde geçer enerjinin fiyatı KEZ ile mukayese edildiğinde onun çok henüz altında ama bu aynı gösterge değildir. Öz içimizde bunun sanayiciyi zorlayacağı aşikar. Bizim aynı erke kaynağımız namevcut. Gelirimiz vergilerden. Sübvansiyonlar bile 84 milyonun verdiği vergilerle karşılanıyordu. Sübvanse edilemeyecek aksam fiyata yansıtıldı. Bunun ilanihaye olmadığını biliyoruz. Hiçbir arsıulusal gurur enerji fiyatlarının geleceğiyle tıpkı tahminde bulunamıyor. Bu süreci sanayicimizle el ele vererek atlatacağımız kanısındayım’ dedi.

‘YAPTIRIMLAR AĞIR OLACAK’

Icra Vekili Muş, otomotiv sektöründe yapılan kullanılmamış düzenlemelerin 15 Eylül itibariyle hayata geçirileceğini ve kimsenin rahatsız olmasını ve canını sıkılmasını istemediklerini belirterek, ‘Tığ muvazalı işlemleri izlem ediyoruz. Bambaşka sektörlerde birlikte yaptık. Akaryakıtta dahi yaptık. Şayet siz aynı kalça koydunuz, bunun arkasından dolanılıyorsa burada muvazaa vardır. Bunun yaptırımı kırıcı peki. Biz insanı amaçla bireysel miftah satımında bakmıyoruz amma ticari işlemlerde getireceğimiz yaptırımlar devreye girecek. Biz kimsenin erinçsiz olmasını, canının sıkılmasını istemeyiz. Aynı kaide konulmuşsa dizge ona uymalıdır. Bundan sonraki süreçte elde edilecek us tamamını ceza olarak alacağız. İlan sitelerinden kurum satımlara kadar cemi veriler bize geliyor. imdi de alacağız. Ant-deslim verileri üstelik bize geliyor. Meclisten bitirme talebinde bile bulunacağız’şeklinde konuştu.

‘E – TİCARET DÜZENLEMESİNİ ÇOKÇA AKILANE BİR ZAMANDA YAPTIK’

Muş, yapılan e-tecim düzenlemesinin akilane tıpkı zamanda yapıldığını ve ihracata yönelik teşviklerin olacağını söyledi. Uygulamanın müşteriye müspet yansıyacağını tamlayan Muş, ‘E tecim düzenlemesini akillicasina aynı zamanda yaptık. Bunun yönetmeliklerin çıkaracağız. Bakir oyuncular geliyor ülkemize. İhracata müteveccih burada teşviklerimiz var. Şube açanlar, ast bina oluşturan var. Bunun müşteriye çok müspet yansıması olacağını düşünüyoruz. Bu düz çok şişman. Teknoloji geliştikçe zenginlik seviyesi arttıkça bura henüz dahi büyüyecek. Anadan Görme alışkanlıkları olanlar bu alana girmiyor ama eskimemiş gelenler seçkin şeyi e tecim ile alıyor. Burada öngörülebilir herkes kurduk. Dernekevi pazarlar bile ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Siz market açtığında şubelerden bahsediyorsunuz. Onların ulaşabildiği alanlar merbut Ama elektronik ticaret ülkenin tamamına müteveccih. Dünyanın yer haddinden fazla tartıştığı bahis bu. Tığ burada farklı ülkelerden daha er yaptık’ diye konuştu.

‘İHRACAT HEDEFİMİZ 250 MİLYAR DOLAR’

Bakan Muş, Türkiye’nin bu yılki ihracat hedeflerinin 250 bilyon dolar olduğunu ve hedeflerin tutturulacağını söyledi. Türkiye’nin Eximbank Bank ve değişik yollardan finansman seçmek üzere çalıştığını söyleyen Muş sözlerini şöyle tamamladı ‘Türkiye’nin bu yılkı dış satım hedefi 250 bilyon dolar. Bunu yakalayacağımızı düşünüyoruz. Arz cesim meselemiz finansman birikimi. Resülmal amacıyla haricen finansman icat etmek gerekiyor. Burada Eximbank ve değişik yollardan bunu çözmeye çalışıyoruz. Eximbank kaynakları maksimal düzeyde kullanılmaya çalışılıyor. Bizim gördüğümüz bire bir bile tutu sorunu var. Sistemimizi düzenledik. İGE ile ihracatçı artık tutu sorunu olmadan ihracat yapabilecek. İGE kaynakları çabuk büyüyen benzeri bina. Yılsonuna kadar şu anki kaynaklarının 2 katına kullanılmış olacak. Birkaç yıl ortamında sanayicinin tutu ve krediye anlayış sorununda teminat meselesi ortadan kalkmış olacak. Çünkü buranın ortakları ihracatçı birlikleridir.?Share: